کد خبر: ۴۱۲۲۹
|
۱۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۹:۳۰

ارائه ۲۰ میلیون خدمات آزمایشگاهی در یک دهه اخیر به پژوهشگران

دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با اشاره به توسعه ۲۰ برابری شبکه نسبت به زمان تاسیس آن از ارائه ۲۰ میلیون خدمت آزمایشگاهی بر بستر شبکه در یک دهه فعالیت آن خبر داد.

به گزارش «نبض فناوری» به نقل از ایرنا، مجتبی نسب توسعه و رونق پژوهش‌های کارآمد و دسترسی بهتر فعالان زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری به خدمات آزمایشاهی باکیفیت را از مهم‌ترین اهداف شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی دانست و افزود: ایجاد بستری مساعد برای دسترسی بهتر پژوهشگران، دانشگاهیان و فعالان حوزه فناوری به تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی با کیفیت و همچنین افزایش بهره‌وری زیرساخت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی موجود در مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی سراسر کشور، مهم‌ترین رکن فعالیت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی است.

وی با اشاره به یک دهه فعالیت شبکه آزمایشگاهی و حرکت این شبکه در مسیر توسعه توانمندی‌های پژوهشی و فناورانه کشور گفت: در سال ۱۳۹۳ و آغاز فعالیت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران، تعداد ۱۴۰ مرکز عضو این شبکه بودند اما تا پایان سال ۱۴۰۲، تعداد این مراکز به بیش از هزار و ۷۰۰ مرکز رسیده و در تمامی این سال‌ها، استقبال آزمایشگاه‌ها از بخش های دولتی و خصوصی برای عضویت در این شبکه، برجسته بوده است.

رشد ۲۰ برابری زیرساخت‌ها و تجهیزات به اشتراک‌گذاری شده

دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی با اشاره به رشد تجهیزات آزمایشگاهی به اشتراک گذاشته شده از طریق شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی گفت: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۳۳ هزار و ۳۰۰ تجهیز آزمایشگاهی از مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی و دانشگاه‌های سراسر کشور به پژوهشگران و فناوران خدمت‌رسانی کرده‌اند؛ این در حالی است که تعداد این تجهیزات در آغاز فعالیت شبکه آزمایشگاهی، هزار و ۸۰۰ دستگاه بود و شاهد رشد بیش از ۲۰ برابری در جذب و به کارگیری تجهیزات آزمایشگاهی کشور هستیم.

نسب افزود: این موضوع، به واسطه ارتقای بهره‌وری این تجهیزات، کاهش خریدهای تجهیزاتی غیرضروری و موازی و کمک به دسترسی هرچه بهتر پژوهشگران، فناوران و صاحبان صنعت به این تجهیزات و خدمات آنها، مسیر صرفه‌جویی‌های ارزی و ریالی را برای کشور فراهم کرده است.

وی با اشاره به پیشرفت شبکه آزمایشگاهی در پوشش استان‌های کشور و دربرگیرندگی مراکز عضو در ۳۱ استان گفت: در حال حاضر مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی مستقر در ۱۶۷ شهر کشور عضو این شبکه هستند و به مخاطبانی از اقصی نقاط کشور خدمات آزمایشگاهی ارائه می‌کنند.

ارائه ۲۰ میلیون خدمات آزمایشگاهی در یک دهه اخیر به پژوهشگران

نسب با تاکید بر ساختار فراسازمانی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی عنوان کرد: رویکرد و رسالت اصلی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، هم‌افزایی و به کاربستن همه ظرفیت‌های آزمایشگاهی در تمامی دستگاه‌ها و ارگان‌ها اعم از بخش دولتی و خصوصی است.

وی ادامه داد: بر این اساس بستری فراهم شده است تا سازمان‌ها از هر حوزه‌ای بتوانند تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی خود را بر بستر این شبکه اشتراک‌گذاری کرده و بر همین اساس، شبکه آزمایشگاهی از تنوع و گستردگی سازمانی خوبی در مراکز عضو برخوردار است و این یک مزیت برای این شبکه محسوب می‌شود.

ارائه ۲۰ میلیون خدمت آزمایشگاهی در طول یک دهه اخیر

دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، با اشاره به سهم قابل توجه آزمایشگاه‌های بخش خصوصی از اعضای این شبکه، عنوان کرد: در حال حاضر ۳۷ درصد از مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی از بخش خصوصی است؛ ۲۵ درصد اعضای شبکه از آزمایشگاه‌های پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تابعه وزات علوم هستند و ۳۸ درصد از آزمایشگاه‌ها نیز از سایر سازمان‌ها، از جمله وزارت‌خانه‌های مختلف، سازمان ملی استاندارد ایران، جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی است.

نسب با اشاره به ارائه بیش از ۲۰ میلیون خدمت آزمایشگاهی طی یک دهه فعالیت شبکه آزمایشگاهی گفت: در سال گذشته بیش از سه میلیون خدمت آزمایشگاهی به جامعه دانشگاهیان، پژوهشگران، مخترعان، نخبگان و فناوران ارائه شد که قریب به ۱۰ هزار میلیارد ریال برای آزمایشگاه‌ها درآمدزایی داشته است. این درحالی است که سال ۱۳۹۳ و هم‌زمان با آغاز فعالیت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ۱۱۶ هزار خدمت با ارزش ۲۶۰ میلیارد ریال ارائه شده بود که این روند، رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.

وی همچنین درباره نحوه بهره‌مندی مخاطبان از خدمات ارائه شده بر بستر شبکه آزمایشگاهی توضیح داد: گروه‌های مخاطب خدمات آزمایشگاهی از جمله دانشجویان، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، مخترعان، نخبگان، منتخبین طرح‌های پژوهشی و فناورانه، فعالان دارای طرح‌های هم‌راستا با اولویت های ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و همچنین آزمایشگاه‌های متقاضی عضویت در شبکه آزمایشگاهی می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی به نشانی www.LabsNet.ir از شیوه عضویت در باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی، میزان و چگونگی بهره‌مندی از تسهیلات اعتباری و یارانه‌ای مطلع شوند.

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
نتایج نظرسنجی پلتفرم چندین در مسابقات کدنویسی شریف اعلام شد، اشتراک تجربه و مشاوره با حرفه‌ای‌ها، محبوب‌ترین شیوه توسعه فردی برنامه‌نویسان
وبگردی