کد خبر: ۴۱۲۴۶
|
۱۵ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۵:۳۰

معرفی سکوی تحقیقاتی برای تولید ربات‌های چندتایی

محققان دانشگاه کمبریج به‌تازگی یک سکوی تحقیقاتی موسوم به «کمبریج روبومستر» (Cambridge RoboMaster) معرفی کرده‌اند که برای تولید چندرباتی مفید است و قابلیت حرکت سریع دارد.

به گزارش «نبض فناوری» به نقل از تک اکسپلور، این پلتفرم در بر دارنده طراحی ناوگانی (مجموعه‌ای) از ربات‌های چرخ‌دار «روبومستر» در کنار نرم‌افزاری برای شبیه‌سازی و قطار کردن ربات‌ها برای وظایف خاص است. ربات‌های گروهی ظرفیت بالقوه ای را دارند که نسبت به ربات‌های منفرد، ماموریت‌های بسیار پیچیده‌تری را انجام دهند و به عنوان مثال می‌ توانند مسافت‌های طولانی را سریع‌تر طی کرده، از سایت‌های مختلف همزمان بازدید یا بر نواحی جغرافیایی وسیع‌تری نظارت کنند.

پلتفرم‌هایی که سخت‌افزار و نرم‌افزار قابل اتکا را برای کاربردهای چند رباتی ترکیب می‌کنند می‌توانند به پیشبرد تحقیقات در این حوزه کمک کرده و آزمایش تیم‌های ربات در محیط‌های خاص جهان واقعی را تسهیل کنند.

آماندا پروروک محقق اصلی این پروژه گفت: ماموریت ما توسعه (ایجاد) راه‌حل‌هایی برای هوش جمعی در سامانه‌های چند رباتی و چندکارگزاری است. این تحقیق از روش‌های برگرفته از یادگیری ماشین، طراحی و کنترل استفاده می‌کند و گستره وسیعی از کاربردها از جمله حمل و نقل خودکار، تدارکات (لجستیک)، نظارت‌های زیست محیطی و جست‌وجو و نجات را در نظر دارد. ما برای تایید تحقیقات خود به یک پلتفرم یا سکوی رباتیک قوی و توانمند نیاز داشتیم.

"Our platform includes a control stack for full on-board autonomy, and peer-to-peer communication, and can run multi-agent reinforcement learning policies directly from our simulation framework without additional training," Blumenkamp said.

جین بلومنکامپ دانشجوی مقطع دکتری گروه علوم و فناوری رایانه‌ای دانشگاه کمبریج و همکارانش درصدد ساختن یک سکوی تحقیقاتی چند رباتی برآمدند که یک رشته از اهداف را محقق سازد؛ از جمله اینکه قدرت محاسباتی پیشرفته، سرعت، چابکی و دوام داشته باشد. آنها در نهایت تصمیم گرفتند که از نسخه‌های سفارشی ساخته‌شده ربات‌های اس ۱ روبومستر استفاده کنند که ربات‌های کوچک چرخ‌داری هستند و در اصل برای مسابقات دبیرستان و دانشگاه طراحی شده اند.

وی خاطرنشان کرد: ما در سه سال گذشته روی این پلتفرم رباتیک کار کرده و توانایی‌های آن را ارتقا داده‌ایم و رایانه‌ها و حسگرها و نرم‌افزار کنترلی بهتری اضافه کرده و آن را در پروژه‌های متعدد به کار گرفتیم. روبومستر کمبریج یک پلتفرم رباتیک جمع‌وجور و نیرومند است که برای پیشبرد تحقیقات چندکارگزاری طراحی شده است.

یکی از بزرگترین مزیت‌های این پلتفرم است که توازن خوبی بین اندازه و توانایی‌های ربات ارائه میدهد. ربات‌های کمبریج روبومستر به طور خاص هم چابک و هم مقرون به صرفه هستند که این کار ساختن و آزمایش آنها در محیط‌های دانشگاهی و تحقیقاتی را آسان کرده است.

بلومنکامپ خاطرنشان کرد: هر چند قصد نداریم از این پلتفرم بطور مستقیم در جهان واقعی استفاده کنیم اما به عنوان یک دست نشانده ایده ال عمل می‌کند و همچنین به عنوان یک ابزار تحقیقاتی برای آزمایش الگوریتم‌ها به کار میرود. چنین سناریوهایی برای حوزه‌های جهان واقعی مانند اتوماسیون و تدارکات انبار مرتبط و مفید هستند.

/ایرنا

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
نتایج نظرسنجی پلتفرم چندین در مسابقات کدنویسی شریف اعلام شد، اشتراک تجربه و مشاوره با حرفه‌ای‌ها، محبوب‌ترین شیوه توسعه فردی برنامه‌نویسان
وبگردی