کد خبر: ۴۱۳۶
|
۲۰ شهريور ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰
تجارت ترانزیت پهنای باند ایران به کشورهای خارجی تسریع می‌شود

  1. نایب رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: اساسنامه ایجاد «شرکت ترانزیت پهنای باند» در کمیسیون اقتصادی دولت در دست بررسی است تا تجارت ترانزیت پهنای باند ایران به کشورهای خارجی تسریع شود.


به گزارش نبض فناوری سجاد بنابی با بیان اینکه طبق ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه کشور، به شرکت ارتباطات زیرساخت اختیار داده شده یک شرکت دولتی ترانزیت اینترنت ایجاد کند، گفت: طبق این ماده دولت باید بتواند در این شرکت، حداکثر ۴۹ درصد سهام را در اختیار داشته باشد و ۵۱ درصد این شرکت هم در اختیار بخش خصوصی باشد.

وی با بیان اینکه برای مدل اجرایی این تکلیف قانونی، یکسری پیشنهادهایی داده‌ شده که هنوز به تایید نهایی نرسیده است، گفت: مدل اجرای این تکلیف، توسط شرکت ارتباطات زیرساخت تعیین نمی‌شود و مطابق با مصوبه هیئت دولت خواهد بود.

بنابی  گفت: با توجه به اینکه بخش دولتی مقداری با محدودیت‌های قانونی مواجه است و به‌دلیل این سازوکارها، با کندی پیش می‌رود، بخش خصوصی با حضور در عرصه فروش پهنای باند، بتواند زمینه تجارت پهنای باند را در کشور تسریع کند.

وی تاکید کرد: با ایجاد این شرکت، ایران می‌تواند بازار ترانزیت ارتباطی کشورهای همسایه را که می‌خواهند از ایران رد شده و به اروپا متصل شوند، در اختیار بگیرد.

نایب رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: به این ترتیب به‌جایی که کشورهای همسایه برای دریافت پهنای باند اینترنت از مسیر دریا و اقیانوس هند و کانال سوئز به اروپا برسند، از مسیر ترانزیت پهنای باند ایران و ترکیه به سمت اروپا متصل می‌شوند.

 

گفتنی است، موضوع تاسیس شرکتی برای تجارت پهنای باند بین‌الملل در ذیل شرکت ارتباطات زیرساخت و اجازه مشارکت بخش خصوصی در حوزه ترانزیت ارتباطات از سال ۹۵ و مطابق با اهداف برنامه ششم توسعه با هدف ارزآوری برای کشور و تبدیل ایران به هاب تجاری پهنای باند در دستورکار قرار گرفته است. پیش‌بینی شده، افزایش ظرفیت ترانزیت ارتباطات ازاین طریق، می‌تواند تا پایان برنامه ششم، بیش از ۵ هزار میلیارد تومان برای کشور ارزآوری داشته باشد.
برچسب ها: تکنولوژی
ارسال نظرات
نیازمندیها