کد خبر: ۴۱۶۵۸
|
۱۷ تير ۱۴۰۳ | ۱۱:۱۹

گرافن برای تصویربرداری با TEM از ذرات مختلف به کار گرفته شد

اگر نانوذرات طلا را در یک پوسته گرافن قرار دهید، می‌توانید مولکول‌های موجود در سطح طلا را با میکروسکوپ الکترونی، حتی در یک مایع مشاهده کنید. این همان چیزی است که یک تیم تحقیقات بین‌المللی در نشریه Nature Chemistry به چاپ رسانده است.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»نانوذرات طلا قبلاً به طور گسترده مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته‌اند، اما در مورد آنچه در سطح طلای حاوی لیگاند رخ می‌دهد، کمتر کار شده است. میکروسکوپ الکترونی به فرد اجازه می‌دهد تا نانوذرات را به خوبی ببینند، اما عناصر سبک کوچک مانند کربن برای تصویربرداری دشوار است.

سارا بالس، استاد گروه فیزیک دانشگاه آنتورپ می‌گوید: «علاوه بر این، بیشتر تحقیقات میکروسکوپ الکترونی در خلاء بالا انجام می‌شود، که یک محیط واقع بینانه برای این مولکول‌ها نیست.»

گروه بالس، با همکاری محققان اسپانیایی، با دیدن این مولکول‌های سطحی موجود در مایع با استفاده از انتقال میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) تصمیم گرفتند که آن را حتی چالش برانگیزتر کنند.

آن‌ها این کار را با ساختن “پاکت نامه” از گرافن انجام دادند. بالس توضیح می‌دهد: «ما مایع را با نانوذرات طلا و لیگاند‌ها بین دو لایه گرافن به دام انداختیم. مزیت گرافن این است که فقط یک لایه یک بعدی کربن است که سیگنال پس‌زمینه ناچیز در TEM می‌دهد. علاوه بر این، هدایت حرارتی خوب و الکتریکی گرافن تضمین می‌کند که پرتو الکترونی باعث ایجاد آسیب به لیگاندها نمی‌شود. این کار از نظر فنی بسیار خوب انجام شده است و منجر به بینش‌های جدید در علم مواد می‌شود.»

وی می‌افزاید: «ما اکنون در حال ایجاد نانوذرات کایرال هستیم. به عبارت دیگر، ما به دنبال این هستیم که چگونه کایرالیت را از مولکول‌ها به مواد معدنی منتقل کنیم.»

بالس تصویری از نانوذرات را نشان می‌دهد که مستقیم نیست بلکه تقریباً مانند مارپیچ DNA پیچ خورده است. وی می‌گوید همکاران اسپانیایی ما هم اکنون می‌توانند با استفاده از مولکول‌های سطحی متقارن، این نوع نانوذرات کایرال را رشد دهند.»

ارسال نظرات
در مجمع سهامداران تصویب شد؛ تقسیم سود ۸۰ درصدی بابت هر سهم همراه اول
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت توسعه مدیریت نیکان سپهر و دانشگاه تهران انجام می‌شود: راه‌اندازی رصدخانه فناوری‌های نوین مالی سپهر
وبگردی