کد خبر: ۴۱۶۶۶
|
۱۸ تير ۱۴۰۳ | ۱۰:۴۱

محصول خنک‌کننده رادیاتور توسط یک شرکت دانش‌بنیان تولید شد

یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد مایع خنک‌کننده رادیاتور خودرو را با کمک فناوری نانو تولید کند.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» حسین صادقی، مدیرعامل شرکت اکسیر سلامت یاوران بهراد (بهراد اکسیر) گفت: این شرکت با فعالیت جمعی از نخبگان دانشگاه فردوسی مشهد کار خود را آغاز کرد و فعالیت‌های تحقیقاتی این گروه در نهایت به یک اختراع درزمینه مایعات خنک‌کننده موتور خودرو رسید. این اختراع از سال ۱۳۹۸ وارد مرحله تجاری‌سازی شد و پس از دریافت مجوز‌های لازم و استاندارد‌های مربوط به مرحله تولید رسید. تولید صنعتی از سال ۱۴۰۱ آغاز شد و این محصول در سراسر کشور عرضه شد. ما در پانزده استان نماینده جذب کردیم و اکنون در ۱۵ استان که شهر‌های گرمسیر و سردسیر نیز در میان ان‌ها وجود دارد، محصول خنک‌کننده ما عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: در بازار داخل کشور شرکت‌های نفتی متعددی فعالیت دارند در نتیجه بازار رقابتی شکل گرفته است، با این حال در بدو ورود این محصول به بازار فروش قابل قبولی را تجربه کرده است. علاوه بر این ضدیخ نانویی، ما محصولات دیگری را نیز در سبد فروش خود داریم. شیشه شوی از جمله محصولات موجود در سبد ما است، گریس را نیز در مرحله تحقیق و توسعه داریم.

صادقی ضمن اشاره به اینکه با استفاده از نانوذرات، ظرفیت حرارتی محلول خنک‌کننده افزایش داده شده است؛ عنوان کرد: با این کار آب رادیاتور دیر به نقطه جوش و انجماد می‌رسد. علاوه‌براین ما هدایت حرارتی آب را نیز ارتقاء دادیم، نانوذرات موجب شد تا آب رادیاتور هدایت حرارتی بهتری داشته باشد. معتقدیم که استفاده از این خنک‌کننده‌های نانو می‌تواند روی مصرف سوخت نیز تاثیرگذار باشد، به دنبال این هستیم که نشان دهیم استفاده از محصولات خنک‌کننده نانو چقدر روی کاهش مصرف سوخت تاثیر می‌گذارد. همچنین این محصول نانویی روی روان‌تر کار کردن خود نیز تاثیرگذار است.

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه برند‌های خارجی با کیفیت در بازار حضور دارند؛ بیان کرد: با توجه به افزایش قیمت دلار، محصول ایرانی کاملا قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است. این موضوع جذابیت صادراتی نیز دارد و ما به دنبال معرفی این محصول در کشور‌های سردسیر هستیم. پس از تکمیل زیرساخت‌های داخلی برای ورود به بازار خارجی اقدام خواهیم کرد.

شرکت اکسیر سلامت یاوران بهراد (بهراد اکسیر)، یک شرکت دانش‌بنیان است که به صورت تخصصی در زمینه تولید و توسعه محصولات دانش محور در حوزه خودرو و مطالعه در زمینه تهیه مواد اولیه مورد استفاده در صنعت خودرو فعالیت می‌کند. یکی از محصولات پر استفاده این شرکت، مایع خنک‌کننده رادیاتور خودرو است که به کمک فناوری نانو بهینه‌سازی شده است و به بهبود عملکرد خودرو کمک شایانی می‌کند.

موتور خودرو به دلیل احتراقی که در داخل آن صورت می‌گیرد، در معرض دمای بالایی قرار دارد، از این رو وجود یک سیستم خنک کننده برای تعدیل دمای موتور ضروری است.

آب رادیاتور سیالی است که می‌تواند گرما را از موتور جذب کرده و از طریق سیستم رادیاتور آن را به بیرون از موتور هدایت کند، ضمن آنکه بخشی از این گرما برای تامین گرمای بخاری نیز استفاده می‌شود. از این رو آب رادیاتور در یک محیط بسیار گرم و تحت شرایط سختی کار می‌کند که در طول زمان کم کم کارایی خود را از دست می‌دهد و اگر به موقع تعویض نشود، پس از گذشت مدت زمانی، قسمت‌های سرد موتور و رادیاتور در معرض خوردگی قرار خواهند گرفت.

ارسال نظرات
در مجمع سهامداران تصویب شد؛ تقسیم سود ۸۰ درصدی بابت هر سهم همراه اول
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت توسعه مدیریت نیکان سپهر و دانشگاه تهران انجام می‌شود: راه‌اندازی رصدخانه فناوری‌های نوین مالی سپهر
وبگردی