کد خبر: ۴۱۶۹۱
|
۲۰ تير ۱۴۰۳ | ۰۹:۰۰

رکوردشکنی ارزش سهام ASML، سازنده تجهیزات تولید تراشه، به‌لطف عملکرد درخشان TSMC

افزایش تقاضا برای تولید پردازنده‌های پیشرفته به‌وسیله‌ی TSMC، ارزش سهام ASML را درمقایسه‌با سال گذشته ۴۶ درصد افزایش داد.

به گزارش «نبض فناوری»، امروز برای مدت کوتاهی، ارزش سهام ASML از مرز ۱٬۰۰۰ یورو (۱٬۰۸۴٫۳۰ دلار) عبور کرد. این رقم، بیشترین میزان ارزش سهام ASML تا‌به‌امروز است که بخش زیادی از آن، به عملکرد خیره‌کننده‌ی TSMC در صنایع تولید پردازنده مربوط است.

شرکت ASML بزرگ‌ترین فروشنده‌ی تجهیزات تولید پردازنده در جهان است و با ارزشِ بازار ۳۹۰ میلیارد یورویی، در جایگاه سوم در میان شرکت‌های ارزشمند اروپا قرار دارد.

به‌گزارش رویترز درباره‌ی ارزش سهام ASML، سهام این شرکت هلندی امروز با قیمت ۹۹۵٫۹۰ یورو معامله شد و برای لحظاتی مرز ۱٬۰۰۰ یورو را رد کرد. در‌حال‌حاضر، رشد ارزش سهام این شرکت ۰٫۴ درصد بیشتر از روز قبل و نزدیک به ۴۶ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته است.

در ۱۸ آوریل (۳۰ فروردین) شرکت تایوانی TSMC اعلام کرد که می‌خواهد در سال جاری، بین ۲۸ تا ۳۲ میلیارد دلار روی کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کند. این شرکت تقاضای زیادی برای تولید پردازنده‌های پیشرفته با قابلیت‌های هوش مصنوعی دارد و صرف این رقم برای سرمایه‌گذاری جدید، چندان غیرمنطقی نیست.

منبع/زومیت

ارسال نظرات
در مجمع سهامداران تصویب شد؛ تقسیم سود ۸۰ درصدی بابت هر سهم همراه اول
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت توسعه مدیریت نیکان سپهر و دانشگاه تهران انجام می‌شود: راه‌اندازی رصدخانه فناوری‌های نوین مالی سپهر
وبگردی