کد خبر: ۴۱۶۹۷
|
۲۰ تير ۱۴۰۳ | ۱۵:۰۰

ماموریت ناسا برای کشف منشاء امواج رادیویی مرموز خورشید

ناسا قصد دارد ماموریت «CURIE» را برای مطالعه اسرار مربوط به منشاء امواج رادیویی خورشید آغاز کند.

«آزمایش تداخل سنجی رادیویی کیوبست»(CURIE) ناسا قرار است در روز نهم ژوئیه ۲۰۲۴ پرتاب شود تا منشاء حل‌نشده امواج رادیویی را که از خورشید می‌آیند، بررسی کند.

 

به گزارش نبض فناوری به نقل از ناسا، دانشمندان برای اولین بار دهه‌ها پیش متوجه این امواج رادیویی شدند و طی سالها بررسی دریافتند که این امواج رادیویی ناشی از شراره‌های خورشیدی و فوران‌های بزرگ موسوم به «پرتاب‌ جرم از تاج»(CME) هستند. پرتاب‌ جرم از تاج، محرک اصلی آب‌وهوای فضاست که می‌تواند بر ارتباطات ماهواره‌ای و فناوری‌های روی زمین تاثیر بگذارد اما هیچ کس نمی‌داند که امواج رادیویی موجود در این فوران‌ها از کجا نشأت می‌گیرند.

ماموریت CURIE با استفاده از روش «تداخل‌سنجی رادیویی فرکانس پایین» که پیشتر هرگز در فضا استفاده نشده بود، درک ما را ارتقا می‌دهد. این روش بر دو فضاپیمای مستقل CURIE متکی است که به همراه یکدیگر به اندازه یک جعبه کفش هستند و جدا از هم به دور زمین می‌چرخند. این جدایی به تجهیزات CURIE امکان می‌دهد تا تفاوت‌های کوچک را در زمان رسیدن امواج رادیویی بررسی کنند و دقیقا نشان دهند که امواج رادیویی از کجا آمده‌اند.

«دیوید ساندکویست»(David Sundkvist) پژوهشگر «دانشگاه کالیفرنیا برکلی»(UC Berkeley) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این یک ماموریت بسیار جاه‌طلبانه و هیجان‌انگیز است. این اولین باری است که یک تداخل‌سنج رادیویی در فضا به صورت کنترل‌ شده به پرواز در می‌آید. بنابراین، به طور کلی مسیری را برای نجوم رادیویی فراهم می‌کند.

این تداخل‌سنج رادیویی که توسط گروهی از دانشگاه کالیفرنیا برکلی طراحی شده است، امواج رادیویی را از طول موج ۰.۱ تا ۱۹ مگاهرتز اندازه‌گیری می‌کند تا منشاء خورشیدی آنها را نشان دهد. این طول موج‌ها توسط جو فوقانی زمین مسدود می‌شوند و به همین دلیل، این بررسی فقط از فضا قابل انجام دادن است.

ماموریت CURIE با موشک «آریان ۶»(Ariane ۶) آژانس فضایی اروپا از «مرکز فضایی گویان» در فرانسه پرتاب می‌شود. این موشک، CURIE را به ارتفاع ۳۶۰ مایلی از سطح زمین خواهد ‌برد تا بتواند دید واضحی را از امواج رادیویی خورشید داشته باشد.

دو فضاپیمای CURIE به محض قرار گرفتن در مدار خود، پیش از جهت‌یابی و جدا شدن از یکدیگر، با ایستگاه‌های زمینی ارتباط برقرار خواهند کرد. هنگامی که آنها از هم جدا شوند، آنتن‌های آنها مستقر خواهند شد و جمع‌آوری داده‌ها را آغاز خواهند کرد.

/ایسنا

ارسال نظرات
در مجمع سهامداران تصویب شد؛ تقسیم سود ۸۰ درصدی بابت هر سهم همراه اول
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت توسعه مدیریت نیکان سپهر و دانشگاه تهران انجام می‌شود: راه‌اندازی رصدخانه فناوری‌های نوین مالی سپهر
وبگردی