کد خبر: ۴۵۵۷
|
۲۷ شهريور ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۰
یک شرکت دانش‌بنیان ربات‌هایی ساخت که مجهز به دوربین حرارتی هستند. این ربات‌ها به‌منظور بازرسی از داخل تونل‌های انتقال برق فشار قوی ساخته شدند که خطای انسانی بازرسی را کاهش و اطلاعات دقیق‌تری از تونل‌ها در اختیار قرار می‌دهد.

به‌گزارش نبض فناوری، ابوالفضل حسنی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس گفت: از جمله کاربردهای این ربات می‌توان به ریزش دیواره تونل، ریزش آب، حرارت بالا، انتشار گاز، آتش‌سوزی، حضور حیوانات موذی، حضور افراد غیر مجاز و ... اشاره کرد.

وی با بیان اینکه این محصول در راستای رفع نیاز برق منطقه ای تهران و براساس انعقاد قراردادی ساخته شده است، بیان کرد: از این ربات برای بازرسی انواع تونل‌های تاسیسات شهری، معادن و ... استفاده می‌شود.

حسنی با اشاره به ویژگی‌ها و مزایای این ربات بازرس گفت: این ربات که برای اولین بار در ایران ساخته شده، می‌تواند تونل را به‌صورت اتوماتیک بازرسی کرده یا با استفاده از دستگاه کنترل پنل توسط اپراتور جهت انجام بازرسی از نقاط خاص کنترل شود.

وی ادامه داد: طی هر بازرسی، تمامی تصاویر دریافتی از تونل از طریق تکنولوژی پردازش تصویر با تصاویر قبلی مقایسه شده و هرگونه تغییر در ظاهر تونل را به‌عنوان عیوب در نظر می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان گفت: همچنین وضعیت حرارت کابل‌ها و آتش‌سوزی احتمالی از طریق پردازش تصاویر دریافتی از دوربین حرارتی نصب‌شده روی این ربات کنترل می‌شود. میزان انتشار انواع گازها، دود، درجه حرارت و رطوبت نیز توسط سنسورهای نصب‌شده روی ربات بررسی می‌شوند.

وی با بیان اینکه تصاویر تونل به‌همراه داده‌های به‌دست آمده از پردازش تصویر و سنسورها به‌صورت آنلاین روی دستگاه کنترل پنل نمایش داده می‌شوند، تصریح کرد: به‌محض مشاهده هرگونه عیب در تونل، ربات اپراتور را توسط آلارم مطلع می‌کند و در نهایت گزارش بازرسی به‌صورت اتوماتیک ارائه خواهد شد.

حسنی اضافه کرد: بدین ترتیب ضمن حذف خطر حضور نیروی انسانی در تونل، بازرسی در هر لحظه ممکن شده و خسارات احتمالی ناشی از خطا در بازرسی یا بازرسی دیرهنگام به‌شدت کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه نمونه این ربات در تونل «سرن» هم مورداستفاده قرار گرفته است، گفت: ربات‌های مشابهی که در سایر کشورها ساخته شده‌اند، در تونل‌های ایران قابل‌استفاده نیستند، زیرا زیرساخت‌ تونل‌ها در ایران، استاندارد نبوده و دارای پیچ‌وخم و شیب زیادی است. همچنین فضای این تونل‌ها کوچک و تجهیزات داخل آن به‌صورت مرتب نصب نشده‌اند، لذا عبور ربات‌های خارجی که برای تونل‌های بدون پیچ و شیب با قطر بزرگ طراحی شده‌اند از داخل چنین تونل‌هایی امکان‌پذیر نیست.

حسنی با بیان اینکه هزینه ساخت و راه‌اندازی این ربات در داخل، حدود 1/0 قیمت نمونه چینی آن است، گفت: در حالی که خدمات پس از فروش برای ربات‌های خارجی با توجه به تحریم‌ها یا غیرممکن یا بسیار گران خواهد بود.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان افزود: همچنین به‌دلیل اینکه تاکنون افراد در تونل‌ها عمل بازرسی را انجام می‌دادند و خطای انسانی، عدم کیفیت نتیجه بازرسی و... وجود داشت به همین منظور استفاده از ربات می‌تواند این مشکلات را از بین ببرد.

وی با تاکید بر اینکه برای تونل‌های دیگر هم در حال انعقاد قرارداد هستیم، گفت: ما اکنون به جمع تولیدکنندگان ربات بازرس تونل همچون چین، اتریش و ژاپن پیوستیم.

وی در خصوص هم صادرات گفت: بنا داریم در ابتدا نیاز کشور را به این ربات‌های بازرس برطرف کنیم و سپس برنامه‌های صادراتی داشته باشیم.

این ربات در اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس رونمایی شد.
ارسال نظرات
نیازمندیها