کد خبر: ۹۸۵۸
|
۱۵ آذر ۱۳۹۹ | ۰۱:۴۴

برای اولین بار سنگاپور مجوز فروش گوشت آزمایشگاهی را صادر کرد


 
به گزارش «نبض‌فناوری»؛ سنگاپور اولین کشوری لقب گرفت که در جهان مجوز فروش گوشت آزمایشگاهی را صادر کرده است. روز چهارشنبه استارتاپ آمریکایی Eat Just اعلام کرد که مجوز فروش گوشت مرغ تولید شده در آزمایشگاه را در سنگاپور بدست آورده است. این شرکت اعلام کرده است که در قدم اول میزان دسترسی به چنین گوشتی محدود خواهد بود و تنها یک رستوران آن را برای شروع به صورت ناگت سرو خواهد کرد. با این حال، ایت جاست برنامه دارد تا با بالابردن ظرفیت تولید گوشت خود آن را به طور مستقیم به مصرف کنندگان بفروشد.

گوشت‌های آزمایشگاهی متفاوت با جایگزین‌های گیاهی هستند که توسط شرکت‌هایی مانند Impossible Foods و Beyond Meat تولید می‌شود. در این فرایند گوشت واقعی با استفاده از برداشت سلول‌های بنیادی از عضله یا بافت چربی حیوان و قرار دادن آن در محیطی قابل رشد ایجاد خواهد شد. در نتیجه این تولید، گوشت مرغ تولید شده نه تنها باعث کشته شدن حیوانی نمی‌شود بلکه حاوی مقدار بالایی پروتئین و ترکیبات اسید آمینه است.

صدور مجوز فروش گوشت آزمایشگاهی


یکی دیگر از مزایای تولید گوشت آزمایشگاهی اینست که در فرایند ساخت آن از هیچ آنتی بیوتیکی استفاده نشده است. استفاده بی‌رویه آنتی بیوتیک در صنعت کشاورزی به نوعی بمب ساعتی تبدیل شده است که تأثیرات مضر فراوانی بر روی سلامتی انسان‌ها گذاشته. در واقع ساخت پروتئین حیوانی نه باعث آسیب به بافت‌های گیاهی خواهد شد و نه از نظر اخلاقی باعث ریختن خون موجودات دیگر می‌شود.

استارتاپ Eat Just در حدود 2 سال است که در زمینه دریافت مجوز تلاش می‌کند. به عنوان بخشی از فرایند باید نشان می‌داد که می‌تواند به صورت مداوم گوشت آزمایشگاهی تولید کند. در حالیکه تصمیم سنگاپور مبنی بر فروش این محصولات می‌تواند سایر کشورها را نیز به پیروی از این امر ترغیب کند، در کشورهایی مانند آمریکا که مشکلی از بابت تأمین گوشت ندارند تن دادن به چنین چیزی در آینده نزدیک کمی بعید به نظر می‌رسد. از یک طرف وجود لابی‌های قوی دامداری و گاو مانع جا افتادن این تصمیم خواهند شد و از طرف دیگر بحث قیمت بسیار بالاتر گوشت‌های آزمایشگاهی در مقایسه با گوشت واقعی مطرح است.


ارسال نظرات
در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اجرا می شود؛ بررسی تغییرات ژنومیکی و ساختار جمعیتی گوسفندان ایران
رییس دانشگاه امیرکبیر در مراسم افتتاح ابررایانه "سیمرغ" اعلام کرد راه اندازی "سیمرغ" با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیاردی
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران: جعبه ابزار را برای دستگاه‌های دولتی ساخته‌ایم
محمدجواد آذری‌جهرمی: «سرِکار گذاشتن یا ایجاد کار»
انجمن واردکنندگان موبایل: موبایل به کف قیمت رسید
نیازمندیها