کد خبر: ۹۹۷۶
|
۱۶ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۰
میزان ارائه تسهیلات ارزی به تجهیزات دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان، کارخانه های نوآوری معاونت علمی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کاهش یافت.به گزارش، بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در تبصره ۴ در بند ه آمده است: در صورت دریافت مجوز از مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، به دولت اجازه داده می‌شود مبلغ دو میلیارد و هشتصد و چهل و پنج میلیون یورو (۲.۸۴۵.۰۰۰.۰۰۰) از منابع ورودی سال ۱۴۰۰ صندوق توسعه ملی را به صورت تسهیلات ارزی با تضمین دولت به شرح جدول زیر برداشت کند و این منابع را با رعایت شرایط مندرج در ذیل جدول به مصرف برساند:

این جدول شامل ۱۴ بند است که ۵ بند آن مربوط به علم و فناوری است.

این مبالغ که قرار است به حوزه فناوری و نوآوری اختصاص یابد، به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به سال ۱۳۹۹ کاهش داشته است.

جدول تسهیلات ارزی برای طرح‌های بزرگ فناوری و نوآوریردیف عنوان مبلغ اختصاص داده شده سال ۱۴۰۰ مبلغ اختصاص داده شده سال ۱۳۹۹
۱ تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه‌های وزارت علوم و دانشگاه‌های وزارت بهداشت برای اهداف آموزشی تا سقف ۳۰ میلیون یورو تا سقف ۵۰ میلیون یورو
۲ طرح‌های نوآورانه جهاد دانشگاهی تا سقف ۱۵ میلیون یورو تا سقف ۱۵ میلیون یورو
۳ طرح‌های نوآورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا سقف ٧٠ میلیون یورو تا سقف ٧٠ میلیون یورو
۴ شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا سقف ۳۰ میلیون یورو تا سقف ١٠٠ میلیون یورو
۵ کارخانه‌های نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا سقف ۲۵ میلیون یورو تا سقف ۵۰ میلیون یورو

در شرایط اختصاص این بودجه آمده است: «برنامه عملیاتی و جریان وجوه (با رویکرد بودجه ریزی عملیاتی) با تأکید بر ایجاد سازوکارهای لازم برای سنجش، کنترل و تضمین تعهدات دستگاه متولی برای تحقق اهداف راهبردی طرح‌ها باید به تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور برسد.

تخصیص مرحله‌ای منابع به صورت ریالی و ارزی (حسب نیاز) پس از تأیید کمیته نظارت متشکل از سازمان برنامه و بودجه کشور، خزانه داری کل و صندوق توسعه ملی مبنی بر انجام تعهدات دستگاه متولی، صورت پذیرد.

اصلاحات ساختاری و نهادی و اجرایی به منظور افزایش درآمدها، کاهش هزینه‌ها در چهارچوب سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، اصل چهل و چهارم قانون اساسی و قانون برنام ششم توسعه جهت تأمین منابع اجرای طرح‌های مشمول این مجوز در سالهای آتی از محل منابع بودجه عمومی (بدون استفاده از منابع صندوق توسعه ملی) ضروری است.

بازپرداخت تسهیلات مذکور در بودجه‌های سنواتی ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۶ منظور و به حساب صندوق توسعه ملی واریز شود. بازپرداخت تسهیلات از درآمدهای حاصل از اجرای طرح‌ها تا حد امکان صورت پذیرد.

گزارش عملکرد شش ماهه این بند توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و هیئت نظارت صندوق توسعه ملی به طور مستقل تهیه و ارسال شود.

تجهیزات مورد نیاز این طرح‌ها که حسب مورد بنا به اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور مشابه داخلی ندارد، از خارج تأمین شود.

تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که حسب مورد بنا به اعلام معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور مشابه داخلی ندارد، از خارج تأمین شود.

رعایت سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بخش خصوصی و تعاونی در اجرای طرح‌ها ضروری است.

تعیین هرگونه تکلیف خارج از این مجوز در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ برای استفاده و تخصیص منابع صندوق توسعه ملی ممنوع است.

نرخ ارز روز سامانه نظام یکپارچه مدیریت ارزی (نیما) مبنای تبدیل این مبالغ به ریال است.»

جدول شماره ۷ بودجه دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۰ نیز بودجه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور،ردیف عنوان دستگاه مصوب بودجه سال ۱۳۹۹

(مبالغ به میلیون ریال)
برآورد بودجه سال ۱۴۰۰

(مبالغ به میلیون ریال)
تخمین میزان رشد
۱ صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ۲۰۵,۰۰۰ ۲۵۶,۵۱۹ ۱.۲۴ برابر
۲ معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ۲,۶۰۰,۰۷۸ ۳,۳۸۶,۴۷۱ ۱.۳۰
۳ ستاد توسعه فناوری علوم شناختی ۲۵۴,۳۰۰ ۳۱۰,۸۴۰ ۱.۲۲
۴ ستاد توسعه زیست فناوری ۶۰۵,۴۳۵ ۷۰۴,۸۱۶ ۱.۱۶
۵ ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ۹۷,۹۰۰ ۱۱۶,۸۵۲ ۱.۱۹
۶ معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور - ستادهای توسعه فناوری‌های نوین ۴۷۰,۰۰۰ ۵۵۸,۵۵۰ ۱.۱۸
۷ معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور - فناوری‌های فوتونیک و لیزر ۷۰,۵۴۰ ۷۹,۱۰۹ ۱.۱۲

در جدول شماره ۹ برآورد اعتبارات ردیف‌های متفرقه سال ۱۴۰۰ هم افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته شده است که این میزان ۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده که این میزان در سال گذشته در بودجه وجود نداشت.

همچنین در جدول ۱-۷ اعتبارات متفرقه نیز در بخش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری)، اعتبار پیشنهادی برای طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری مبلغ ۲۸۵ هزار (میلیون ریال) در نظر گرفته شده است که این مبلغ همانند سال ۱۳۹۹ است و تغییری ندارد.

در این جدول برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (امور فناوری و تحقیقات پزشکی تقویت و توسعه فعالیت‌های پژوهشی و به روزآوری منابع و تجهیزات پژوهشی) ۳۳,۱۲۰ میلیون ریال درنظر گرفته شده است.

بررسی بودجه‌های سال ۱۴۰۰ و سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد با وجود تاکید ویژه بر حوزه‌های علمی و فناوری این بودجه‌ها در حوزه‌های تاثیر گذار تنها حدود یک برابر رشد داشته اند.منبع:  مهر
ارسال نظرات
در میزگرد کنفرانس مهندسی برق ایران مطرح شد: ایرانسل حامی نخبگان دانشگاهی برای پیشرفت صنعت ارتباطات کشور
انتقاد سازمان نصر به نامه قالیباف: مسدود سازی صرافی‌های رمزارز تاثیر معکوس دارد
با استفاده از ابزار هوش مصنوعی؛ تعمیر ساختمان ها آسانتر می شود
نیازمندیها