کد خبر: ۱۳۵۳۶
|
۱۶ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۸
خبر خوش برای افراد معلول؛
سیستم جدید که هوش مصنوعی، رباتیک و رابط کاربری مغز- ماشین را با هم ادغام می کند، گامی در جهت بازیابی عملکرد و استقلال افراد بدون استفاده کامل از اندام آنها برداشته است.

دستگیری بازوان رباتیک از معلولان/ بازوی رباتیک جای خالی دست را پر کرد

به گزارش «نبض فناوری»، شخصی که در این ویدئو مشاهده می کنید بیش از 30 سال است که به دلیل تصادف، حس مربوط به انگشت و دستان خود را تا حد زیادی از دست داده است. او اکنون با استفاده از دو بازوی مصنوعی و ارتباط دهی آن با مغز در حال تلاش برای خوردن کیک است.

این شخص دو سال پیش تحت آزمایش جراحی مغز 10 ساعته در بیمارستان جان هاپکینز قرار گرفت. هدف این بود که به فرد اجازه دهند وسایل کمکی را کنترل کند و درک محرکهای جسمی (لمس اندامها) را با استفاده از سیگنالهای عصبی از مغز فراهم کنند.

جراحان شش آرایه الکترود را در هر دو طرف مغز او کاشتند و او طی چند ماه توانست برای اولین بار کنترل همزمان دو اندام مصنوعی را از طریق رابط مغز و ماشین بدست گیرد.

محققان خط تحقیق موازی را با عنوان پروتزهای هوشمند راه اندازی کردند تا استراتژی هایی را برای ارائه کنترل پیشرفته ربات و بازخورد حسی از هر دو دست همزمان با استفاده از تحریک عصبی ایجاد کنند.

محققان قصد داشتند یک سیستم حلقه بسته ایجاد کنند که هوش مصنوعی، رباتیک و رابط مغز و ماشین را با هم ادغام کند. به عنوان مثال این فرد برای خود دسر سرو می کند، سیستم او را قادر می سازد تا حرکات لازم برای برش غذا را با چنگال و چاقو کنترل کند.

هدف نهایی این است که فعالیت هایی مانند غذا خوردن به راحتی انجام شود، ربات یک قسمت از کار را انجام دهد و کاربر در این مورد مسئولیت جزئیات را به عهده دارد. با ترکیب سیگنال های رابط مغز و کامپیوتر با رباتیک و هوش مصنوعی، به انسان اجازه می دهد تا روی قسمتهایی از کار که بیشترین اهمیت را دارند تمرکز کند.

تعداد بازدید : 6

 

ارسال نظرات
واتس آپ موقتاً عقب‌نشینی کرد: اشتراک داده‌ها با فیسبوک به تعویق افتاد
محصول جدید مایکروسافت سادگی را هدف قرار داده است؛ نشت اطلاعات در مورد ویندوز10 ایکس
در دوران قبل و بعد از ریاست جمهوری آمریکا؛ سود مالی شرکت های وابسته به ترامپ چقدر بوده است؟
رشد 500 درصدی کاربران تلگرام در 72 ساعت! ثبت بزرگ‌ترین مهاجرت دیجیتال
درهنگام بحث های رودر رو استفاده شد؛ فناوری طیف سنجی مادون قرمز برای ثبت آنی فعالیت مغز
با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و زیرساخت؛ توسعه نخستین سکوهای ابری توزیع‌شده در کشور آغاز شد
نیازمندیها