کد خبر: ۱۳۸۰۱
|
۰۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۰
معرفی بزرگان فناوری اطلاعات؛
«تیم برنرز لی» فرزند دو ریاضیدان است؛ که رویاهای بزرگی در سر می پروراند. وبلاگ نویسان، گوگل و سایت ها بخاطر جایگاهشان در قرن 21 باید از وی تشکر کنند.

با خالق وب جهانی آشنا شوید

به گزارش «نبض فناوری»،  صنعت فناوری افراد زیادی را رو به ثروتمند شدن سوق داده؛ علاقه به تغییر جهان از طریق فناوری مشخصه بزرگان فناوری اطلاعات است. آنها گاهی اوقات فناوری، نحوه بازاریابی آن یا نحوه درک فناوری اطلاعات توسط جامعه را کاملاً تغییر داده اند.

برخی درگیر جهش های بزرگی بوده، برخی تغییرات فزاینده ای ایجاد کرده اند؛ که در برابر آزمون زمان مقاومت کرده است.

تیم برنرز لی در سال 1990 جهش خیالی را برای ترکیب اینترنت با مفهوم ابرمتن انجام داد و وب جهانی متولد شد.

وی در سال 1955 در لندن متولد شد. والدین برنرز لی هر دو ریاضیدان بودند که با هم در تیم سازنده « Manchester Mark 1» یکی از قدیمی ترین کامپیوترها استخدام شدند.

او پس از تحصیل در لندن برای ادامه تحصیل در رشته فیزیک به کالج کوئینز آکسفورد رفت و در آنجا با آهن لحیم کاری، منطق ترانزیستور-ترانزیستور، پردازنده M6800 و یک تلویزیون قدیمی رایانه ای را ساخت.

وی از سال 1976 به عنوان برنامه نویس در شرکت ارتباطات تلفنی پلسی مشغول شد و در سال 1980 به عنوان پیمانکار مستقل در مرکز تحقیقات هسته ای اروپا «سرن» شروع به کار کرد.

در دسامبر 1980، برنرز لی برای سهولت در به اشتراک گذاری و به روزرسانی اطلاعات در بین محققان، پروژه ای را بر اساس مفهوم ابر متن پیشنهاد کرد و نمونه اولیه ای به نام Inquire ساخت.

وی در سال 1984 به عنوان همکار به صورت تمام وقت به سرن پیوست. وی در سال 1989گفت:« فقط باید ایده ابر متن را به ایده های TCP و DNS متصل می كردم تا وب جهانی متولد شود.»

او پیشنهاد اولیه خود را در مارس 1989 نوشت و در سال 1990، با كمك رابرت كیلیائو اصلاحیه ای ارائه داد كه مورد قبول «مایك سندال» مدیر وی قرار گرفت.

او از ایده های مشابه با ایده های موجود در سیستم Inquire برای ایجاد وب در سراسر جهان استفاده کرد؛ برای این کار اولین مرورگر وب و ویرایشگر (به نام شبکه جهانی)، اولین وب سرور به نام پروتکل انتقال «HTTPD» را توسعه داد.

اولین وب سایت ساخته شده در http://info.cern.ch/ بود و در 6 آگوست 1991 به صورت آنلاین قرار گرفت. این نشانی وب امروزه همچنان مورد استفاده است.

برنرز لی در سال 1994 کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) را در موسسه فناوری ماساچوست تاسیس کرد. این شرکت از شرکتهای مختلفی تشکیل شده که برای ایجاد استانداردها و بهبود کیفیت وب تلاش می کنند.

وی ایده های خود را آزادانه و بدون حق ثبت اختراع و حق امتیاز در دسترس قرار داد. او اکنون استاد دانشگاه علوم کامپیوتر دانشگاه آکسفورد است و در کنار «نایجل شادبولت» همکار قدیمی خود به عنوان عضوی از کالج مسیحی چرچ کار می کند.

وی همچنین استاد انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) در ایالات متحده است و از طریق همکاری با کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) و بنیاد شبکه جهانی وب به کار در زمینه شکل گیری آینده وب ادامه خواهد داد.

ارسال نظرات
در ادامه چالشهای حاکمیت سایبری؛ دعوای واتس‌اپ با دولتها بالا گرفت
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح کرد؛ نوآوری‌ در صنعت ورزش با کمک استارت اپ ها توسعه می یابد
نیازمندیها