کد خبر: ۱۳۸۹۶
|
۰۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۰
معرفی بزرگان فناوری اطلاعات؛
نارضایتی از سیستم عامل نصب شده روی اولین رایانه «لینوس توروالدز» ایده نوشتن سیستم عاملی منبع باز را در ذهن او ایجاد کرد.

با خالق سیستم عامل لینوکس آشنا شوید

به گزارش «نبض فناوری»، «لینوس توروالدز» خالق هسته لینوکس، 28 دسامبر 1969 در هلسینکی فنلاند متولد شد. وقتی ده ساله بود پدربزرگش که استاد آمار دانشگاه هلسینکی بود؛ یک کامپیوتر «VIC-20 computer» خریداری کرد. توروالدز با وارد کردن داده ها به ماشین حساب قابل برنامه ریزی پدربزرگ خود به عنوان دستیار او خدمت می کرد و برای سرگرمی، با خواندن کتاب های راهنمای رایانه، برخی از برنامه های ساده BASIC را آموخت. زمانی که توروالدز به عنوان دانشجوی علوم کامپیوتر در دانشگاه هلسینکی ثبت نام کرد، برنامه نویسی موفق بود.

در سال 1991 پس از گذراندن دوره های یونیکس و سی، رایانه شخصی خود را خریداری کرد. توروالدز از سیستم عامل رایانه (MS-DOS) ناراضی بود و تصمیم گرفت خودش آن را بنویسد. توروالدز به مینیکس(سیستم عامل کوچک مشابه یونیکس) ساخته شده برای اهداف آموزشی توسط یک پروفسور هلندی علاقه مند شد. مینیکس برای کار با ریزپردازنده های اینتل 8086 طراحی شده بود و دارای کد منبع بود که به راحتی برای مطالعه در دسترس بود.

 توروالدز تصمیم گرفت سیستم عاملی توسعه دهد که بیش از استانداردهای مینیکس باشد. او آن را لینوکس نامید. توروالدز  کد خود را در اینترنت منتشر کرد و از اعضای گروه خبری comp.os.minix خواست تا به او در ساخت سیستم عامل کمک کنند. در 25 آگوست 1991، لینوس توروالدز این پیام معروف را ارسال کرد:

« سلام به همه کسانی که از مینیکس استفاده می کنند، من در حال کار روی سیستم عاملی رایگان هستم(فقط برای سرگرمی نه به طور حرفه ای)»

لینوس توروالدز بیشتر موفقیت سیستم عامل خود را مدیون اینترنت و پروژه GNU ریچارد استالمن می داند. توروالدز و توسعه دهندگان مشترک وی از مولفه های سیستم توسعه یافته توسط اعضای بنیاد نرم افزار آزاد پروژه GNU استفاده کردند.

 لینوکس برخلاف ویندوز و سایر سیستم عامل های اختصاصی، به طور عمومی منبع باز و توسط مشارکت کنندگان قابل تمدید است. هر کسی می تواند بدون هیچ گونه هزینه ای از آن استفاده کند به شرطی که درصورت بهبود آن را آزادانه در اختیار دیگران قرار دهد. در حال حاضر، تخمین زده می شود که تنها 2درصد از کدهای لینوکس امروزه توسط خود لینوس توروالدز نوشته شده است، اگرچه او هنوز صاحب هسته لینوکس (قسمت مرکزی سیستم عامل) است و همچنان قضاوت کننده نهایی کد ها و نوآوری های جدید در مورد آن است.

لینوس توروالدز پس از 10 سال فعالیت به عنوان دانشجو و محقق در دانشگاه هلسینکی برای ایجاد هماهنگی در توسعه هسته لینوکس پیشنهاد شغلی یک استارت آپ به نام « Transmeta» را پذیرفت.

ارسال نظرات
نانوطرح‌هایی که در رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی عرضه شدند تصفیه آنلاین پساب کارگاه‌های گلابگیری با پلاسما
از نسل پنجم شبکه تلفن همراه به نسل ششم؛ اروپا برای ۶G خیز برداشت
نیازمندیها