کد خبر: ۱۵۰۳۷
|
۱۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۰
تعامل انسان با ربات ها و هوش مصنوعی در مناطقی مانند مراقبت های بهداشتی، ساخت، حمل و نقل، اکتشافات فضایی، فناوری های دفاعی به طور تصاعدی افزایش یافته ازطرفی اطلاعات مربوط به نحوه کار انسان و سیستم های خودمختار کم است.

به گزارش «نبض فناوری»، یافته های اخیر حاصل از تحقیقات مهندسی سیستم های انسانی نشان می دهد که همکاری انسان و ربات با محدودیت های تعاملی همراه است؛ که این تیم ها را نسبت به تیم های کاملا انسانی کمتر کارآمد می کند.

دانش موجود درمورد کار تیمی اساساً مبتنی بر تعامل انسان به انسان یا انسان به اتوماسیون است که انسان را به عنوان سرپرست شرکای خودکار خود قرار می دهد.

اما از آنجا که خودمختاری به طور فزاینده ای مهارت های تصمیم گیری را بر اساس ارزیابی های خود به خود توسعه داده می تواند به جای یک خدمتکار به هم تیمی تبدیل شود. این فعل و انفعالات تصمیم گیری مشترک به عنوان تیمی برای استقلال انسان یا HAT شناخته می شود.

نانسی کوک روانشناس شناختی و استاد مهندسی سیستم های انسانی دانشگاه ایالتی آریزونا در بحث خود در نشست سالانه انجمن پیشبرد علوم آمریکا به بررسی چگونگی کمک عامل هوش مصنوعی در شکست ارتباطات تیمی و چگونگی بهبود این تعاملات می پردازد.

کوک گفت: یکی از جنبه های اصلی حضور در تیم تعامل با اعضای تیم است و بسیاری از این موارد در تیم های انسانی با برقراری ارتباط با زبان طبیعی اتفاق می افتد؛ که برای هوش مصنوعی و ربات ها مانع پیشرفت است.

بحث وی به مطالعه ای می پردازد که در آن تیم هایی از دو انسان و یک هوش مصنوعی هواپیمای بدون سرنشینی را (پهپاد) پرواز می دهند. هوش مصنوعی به عنوان خلبان و افراد به عنوان اپراتور حسگر و ناوبری فعالیت می کردند.

برای مثال هوش مصنوعی که توسط آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا تهیه شده از طریق چت با انسان ارتباط برقرار کرده است.

تازمانیکه مشکلی پیش نیاید تیم عملکرد خوبی دارد اما به محض اینکه اوضاع سخت شد باید تیم کمی سازگار شود یا همه چیز خراب می شود؛ زیرا عامل اصلی عضو مناسبی نیست.

هوش مصنوعی مانند بشر قادر به پیش بینی نیازهای هم تیمی های خود نیست. در نتیجه  اطلاعات حیاتی را تا زمانی که خواسته نشده فراهم نمی کند.

ارائه کوک به اهمیت توسعه هم تیمی های مصنوعی موثر و تعاملات بهبود یافته HAT به دلیل رایج شدن این تیم ها و شروع به درگیر شدن در محیط های پیچیده و پویا، اشاره کرد.

ارسال نظرات
در یک شرکت دانش بنیان؛ پلتفرم شهر هوشمند طراحی شد
نیازمندیها