کد خبر: ۱۶۸۵۷
|
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰
تولید نانوکاتالیست‌های ایران‌ساخت کیفیت محصولات پتروشیمی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است.

به گزارش «نبض فناوری»، نانوکاتالیست‌ها همان کار کاتالیست‌های قبلی را انجام می‌دهند اما در زمان کمتر و سرعت بالاتر و در عین حال کارایی فرآیند با این نانوکاتالیست‌ها نیز افزایش یافته است. نانوکاتالیست شرکت نانو پارس اسپادانا جایگزین کاتالیستی شده که پیش از این از آمریکا وارد می‌شد.

کاتالیست‌های هیدروژن‌زدا در صنایع نفت و پتروشیمی برای تبدیل مواد با کاربرد کمتر به مواد باارزش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به نیاز صنایع و با هدف استقلال در تولید کاتالیست‌ها، انواع مختلف این محصول پرکاربرد بررسی شده و با روش‌های جدید سنتز و پس از آزمایش‌های دقیق به صنایع ارائه می‌شوند.

این شرکت محصولات نانویی مختلفی نظیر نانوکاتالیست دهیدروژناسیون، نانوکاتالیست‌ گوگردزدا، نانوکاتالیست‌ اکسی کلراسیون و پودر آلومینای نانوساختار را تولید و عرضه می‌کند. شرکت نانوپارس اسپادانا دانش فنی تولید این محصولات را دارا بوده و تمام زنجیره تولید از مواد اولیه تا دانش فنی را به صورت بومی در اختیار داشته و هیچ وابستگی به خارج ندارد.

با اوج گرفتن تحریم‌ها به دلیل کمبود کاتالیست، مسئولان این پالایشگاه به سراغ شرکت‌های داخلی رفتند و با عرضه نانوکاتالیست‌های ایرانی، از این نوع کاتالیست‌ها در فرآیندهای خود استفاده کرده‌اند. نانوکاتالیست‌های ایران‌ساخت، به افزایش کیفیت و افزای خلوص محصولات فراتر از آن‌چه انتظار می‌رفت کمک کرده است.

از نانوکاتالیست‌های این شرکت در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های مختلفی استفاده می‌شود. در سال ۹۸ شرکت اسپادانا ۵ تن کاتالیست تبدیل به ازت را به پتروشیمی کارون تحویل داد.

شرکت با استفاده از روش جدید SHOJ موفق به تولید نانوذرات اکسیدی شده‌است. یکی از نانوذرات پرکاربرد و با ارزش تولیدی این شرکت، نانوذرات آلومینا است که به سبب دارا بودن مورفولوژی و ساختار مطلوب، برای ساخت کاتالیست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از روش SHOJ در تولید نانوذرات آلومینا موجب شده است تا بتوان با کنترل پارامترهای فرآیند مذکور به مورفولوژی مناسب دست یافت. یکی از کاربردهای نانوآلومینا تولید کاتالیست‌های هیدروژن‌زدا است.

ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه طرح‌های فناورانه و نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق حمایت می‌کند و محصولات تولیدی این حوزه را در مسیر تجاری‌سازی قرار می‌دهد.

ارسال نظرات
پژوهشگاه فضای مجازی بررسی کرد؛ نقش رسانه‌های اجتماعی در برابر دموکراسی
پیام رئیس رگولاتوری به‌مناسبت روز جهانی ارتباطات رشد اشتغال‌آفرینی و توسعه فضای کسب‌وکار با ICT
مهمترین رویداد نوآوری کشور به میزبانی ناحیه نوآوری پردیس برگزار می شود اینوتکس ۲۰۲۱ از فردا آغاز به کار خواهد کرد
نیازمندیها