کد خبر: ۱۷۵۶۰
|
۰۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰
نمونه های بررسی شده توسط مریخ نورد کنجکاوی احتمال وجود ماده آلی از گذشته را نشان می دهد.

کشف شواهدی از حیات در مریخ

به گزارش «نبض فناوری»، وب سایت ناسا اعلام کرده که در حالی که از سال 2018  ترکیبات آلی در سطح مریخ و مناطق نزدیک به سطح زمین تأیید شده اند، آزمایش های جدید مریخ نورد نشان دهنده وجود نمک های آلی در دهانه گیل است. علاوه بر این، تحقیقات جدید تیمی به سرپرستی J. M. T. Lewis، یک ژئوشیمیدان در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، به شواهد بالقوه دیگری مبنی بر وجود نمک های آلی در مناطق مریخی اشاره دارد. قسمت دشوار تشخیص قاطع آنهاست.

دانشمندان برای دهه ها نظریه پردازی می کردند که ترکیبات آلی تقریباً به طور قابل ملاحظه ای در محیط سطح مریخ حفظ شده اند. اگر ترکیبات آلی در یک زمان وجود داشته باشند، حتی با توجه به محیط تابش شدید مریخ در مقایسه با زمین، محصولات فرعی آنها مانند نمک های آلی همچنان وجود دارند.

در حالی که ترکیبات آلی می توانند نشان دهنده حضور حیات میکروبی باشند، اما می توانند از فرآیندهای زمین شناسی نیز تشکیل شوند. مواد آلی زمانی در سطح مریخ وجود داشته اند و اگر هنوز هم باشند این سیاره امروز از زندگی میکروبی فرضی در مریخ حمایت می کند، زیرا برخی از حیات های روی زمین از نمک آلی به عنوان غذا وانرژی استفاده می کنند.

مریخ نورد پرسی حدود چند ماه پیش با موفقیت روی سطح ایتن سیاره فرود آمده و از دیروز شروع به نمونه برداری از سطح این سیاره کرده است. این سطح نورد با خود یک بالگرد به همراه دارد که با پرواز در سطح مریخ به عنوان اولین پرنده به پرواز درآمده در سطح این سیاره شناخته می شود.

 

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۰۰:۰۵ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۰
چرا مریخ این همه هزینه بیان پولشان بدهند به من تا تخم کفتر دا م روی پشت بام نشونشون بدم
4
13
علی
۱۹:۵۹ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۰
شاید موجود زنده ای هستن که ما اونا رو نمیبینیم
6
4
ناشناس
۲۳:۲۱ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۰
واقعااااااااااااااا تلاش و همت شون ‌قابل ستایش اونوقت ما تو کشورمون هنوز قطعی آب و برق داریم ،، تورم روزانه ی اجناس داریم ،، یه روز مرغ گرون میشه و نایاب یه روز تخم مرغ ،یه روز روغن ،، یه روز برنج ،، به نظر من جهنمی که میگن همین جاست
24
1
ناشناس
۰۳:۳۱ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
درود خدا برعلم هرجای دنیابله البته 50درصد کارکنان ناسا دلیرمردان وشیرزنان ایران زمین هستند مایعه افتخاره
16
6
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها