کد خبر: ۱۷۷۸۹
|
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۰
آلت کوین‌ها در مجموع برای سرمایه‌گذاری از امنیت بالایی برخوردارند و مانند بیت کوین از محاسبات پیچیده ریاضی یا رمزنگاری برای امنیت شبکه استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» کریپتوکارنسی یا رمزارز به دسته‌ای از پول و ارز‌های دیجیتال گفته می‌شود که در آن‌ها از رمزنگاری (کریپتوگرافی و کد گذاری شده) برای تراکنش‌های مالی استفاده شده‌است. ارز‌های دیجیتال مدت‌ها قبل از اینکه اولین ارز مجازی به وجود بیاید، به عنوان یک ساختار تئوریک وجود داشت تا بتواند جایگزینی برای مدل فعلی مبادلات و پول‌های رایج بشود. کریپتوکارنسی‌ها ماهیت فیزیکی ندارند و تنها در کامپیوتر‌ها تعریف می‌شوند. هیچ بانکی برای رمزارز‌ها وجود ندارد تا سکه یا اسکناس آن را تولید کند.

براساس این گزارش در ماه‌های اخیر ارز‌های دیجیتالی رمزنگاری شده (cryptocurrency) از جمله بیت کوین، مونرو، ریپل و اتریوم از محبوبیت و استقبال بی‌نظیر برخوردار شدند و کاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پول‌های خود به ارز‌های دیجیتالی هستند. در این گزارش سعی می‌کنیم که یکی از رمزارز‌های رمزنگاری شده را برای شما معرفی کنیم.

آلت کوین عبارتی است که احتمالا تا امروز به دفعات در ارتباط با ارز‌های دیجیتال شنیده‌اید. بسیاری از افراد سودآوری آلت کوین‌ها را بهتر از بیت کوین می‌دانند. اما منظور از آن چیست؟

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!

آلت کوین (Altcoin) به تمام ارز‌های رمزنگاری شده‌ای گفته می‌شود که پس از بیت کوین معرفی شده است. می‌توان گفت که علت وجود آلت کوین‌ها این بود که داشتن جایگزین‌هایی بهتر برای بیت کوین انتخاب خوبی به نظر می‌رسید.

اصطلاح آلت کوین به هر ارز رمزپایه‌ای غیر از بیت کوین اشاره دارد. بر اساس آخرین شمارشی که در اوایل سال ۲۰۲۰ انجام گرفت، به این نتیجه رسیدیم که بیش از ۵۰۰۰ ارز رمزپایه وجود دارد. طبقه گفته CoinMarketCap در فوریه ۲۰۲۰، آلت کوین چیزی بیش از ۳۴ درصد از کل بازار ارز‌های رمزنگاری شده را تشکیل می‌دهد.

برخی از علاقه‌مندان با آلت کوین‌ها پروژه‌هایی را راه‌اندازی می‌کنند و برخی نیز آن‌ها را پایه کسب و کار خود قرار می‌دهند. می‌توان قوانین بیت کوین را در آلت کوین جدید تغییر داد، به نحوی که تغییرات اعمال شده عملکرد آن را به بهترین شکل کاربردی و خاص کند.

آلت کوین‌ها به طور کلی برای رفع نقص‌های موجود در بیت کوین با چارچوب‌های مشابه به آن طراحی شده‌اند؛ خواه این نقص‌ها سرعت باشد، خواه هزینه استخراج یا عوامل دیگر باشد. بیت کوین پادشاه ارز‌های دیجیتال است و به عنوان رمز ارز اصلی شناخته می‌شود. ارز‌های دیجیتالی که بعد از بیت کوین به وجود آمدند، در واقع به نوعی آلترناتیو و جایگزین‌های بیت کوین هستند. از این رو به آن‌ها آلت کوین می‌گویند. هر آلت کوینی دارای شبکه اختصاصی و قوانین مخصوص به خود است و از لحاظ کاربرد در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرد.

چرا آلت کوین ها به وجود آمدند؟

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!

ممکن است این سوال در ذهن بسیاری از افراد نقش ببندد که هدف از به وجود آوردن و ساخت آلت کوین ها چیست؟ چرا هنوز هم عده ای مشغول ساخت آلت کوین ها هستند؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت یکی از عمده ترین دلایلی که افراد را ترغیب به ساخت آلت کوین ها می کرد این بود که بیت کوین در کنار تمام مزایا و ویژگی های مثبتی که دارا بود دارای ضعف هایی هم بود که افراد ترغیب می شدند برای رفع این ضعف ها و یا بهبود بخشیدن به آن ها ارز دیجیتالی بسازند که دیگر مشکلات بیت کوین را نداشته باشد.

به عنوان مثال بسیاری از آلت کوین ها برای بهبود بخشیدن به سرعت انجام تراکنش های بیت کوین به وجود آمدند زیرا آن ها مدعی بودند که سرعت انجام تراکنش در شبکه ی آن ها بسیار سریع تر از سرعت انجام تراکنش ها در شبکه ی بیت کوین است.

برخی دیگر از ارزهای دیجیتالی که بعد از بیت کوین پدید آمدند اظهار می کردند که هزینه ی کارمزد تراکنش هایشان بسیار پایین تر از هزینه ی تراکنش های بیت کوین است.

عده ای ازآلت کوین ها به وجود آمدند که دیگر سختی های استخراج بیت کوین را نداشتند به همین خاطر بیش تر افراد ترغیب می شدند که به استخراج آن ها بپردازند و سود کسب کنند.

چگونه آلت کوین جدید بسازیم؟

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!

ساخت آلت کوین جدید یعنی ساخت یک کلاینت مرجع که معمولاً با فورک کردن کد موجود در بیت کوین و یا آلت کوین‌های بهتر بدست می‌آید. آسان‌ترین کار اضافه کردن ویژگی‌های فنی جدید و پارامتر‌های تأیید شده است که فکر می‌کنید عملکرد بهتری را رقم می‌زند.

پس از جذب افراد و ایجاد پلتفورمی امن، بارگزاری یک نماد و یا آرم کاری مهم است. می‌توانید از میان گزینه‌های پیش‌فرض انتخاب کنید و انواع مختلفی از پارامتر‌های استاندارد برای مثال پارامتر‌های عددی را تنظیم کنید.

پس از اتمام تنظیمات، فقط روی ایجاد کوین من کلیک کنید، می‌توانید در این مرحله فورک بیت کوین اصلاح شده را نیز دانلود کرده و با آن شروع به کار کنید. به طور معمول مبلغی برای استفاده از این سرویس‌ها از شما دریافت می‌شود که این مبلغ می‌تواند برای هر ارز دیجیتالی متفاوت باشد.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، زیرساخت‌های فنی زیادی نیز وجود دارد که اکثر آلت کوین‌ها از آن برخوردارند و به نظر می‌رسد که برای موفقیت و توسعه نیازی ضروری است. داشتن روشی مشخص برای هر یک از فرآیند‌های مربوط به ایجاد و استخراج کوین برای کاربران مهم است. با تکامل و پیشرفت بیشتر آلت کوین‌ها انواع متفاوتی معرفی شدند که هر یک ویژگی‌های جدیدی ارائه می‌کردند.

برخی از انواع اصلی آلت کوین عبارتند از:

ارز‌های رمزپایه مبتنی بر ماینینگ Mining-based Cryptocurrencies
استیبل کوین ارز دیجیتال باثبات Stablecoins
توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens)
توکن‌های ابزاری (Utility tokens)

مسئله جداسازی این مفاهیم و دسته‌بندی دقیق‌تر آن‌ها همچنان در حال توسعه است که اگر این روند ادامه یابد، در آینده منظور از واژه آلت کوین فقط ارز‌های رمزپایه مبتنی بر ماینینگ، غیر از بیت کوین خواهد بود، اما به یاد داشته باشید که برای یک آلت کوین اینکه در بیش از یک دسته‌بندی قرار بگیرد اهمیت زیادی دارد؛ چرا که داشتن ویژگی‌های متنوع و در عین حال کاربردی از مزایای آن به شمار می‌رود.

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!

آلت کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

به طور کلی آلت کوین‌ها از لحاظ ساختار و نحوه کار کرد شباهت زیادی به بیت کوین دارند. ارز‌های دیجیتال جایگزین از کلید‌های اختصاصی استفاده می‌کنند و به شما امکان انتقال یا دریافت دارایی‌های دیجیتالی را می‌دهند. این رمز ارز‌ها دارای بلاکچین و شبکه اختصاصی خود هستند یا به عنوان توکن روی شبکه‌های بلاکچین سایر ارز‌های دیجیتال عرضه می‌شوند. ساختار شبکه‌های بلاکچین در ارز‌های دیجیتال متفاوت است و از الگوریتم‌های متفاوتی در آن‌ها استفاده می‌شود. با این حال در مجموع امنیت بالایی دارند و مانند بیت کوین از محاسبات پیچیده ریاضی یا رمزنگاری برای امنیت شبکه استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با مشاهده قیمت آنلاین ارز دیجیتال، قیمت آلت کوین‌های محبوب و بیت کوین را مقایسه کنید.

تفاوت آلت کوین و بیت کوین؛ کاربرد‌ها و قوانین متفاوت

اولین بیت کوین‌ها مانند Namecoin شباهت زیادی به بیت کوین دارند و حتی در بعضی از موارد دارای کد‌ها و ساختار کاملاً مشابه با پادشاه ارز‌های دیجیتال هستند. اما به تدریج ارز‌های دیجیتال جدید با کاربرد‌ها و قوانین کاملاً متفاوتی نسبت به بیت کوین به وجود آمدند که حتی الگوریتم‌های متفاوتی هم دارند.
برای مثال بیت کوین به ۲۱ میلیون عدد سکه محدود شده است و تنها از طریق ماینینگ قابل تولید است. هر ده دقیقه مقدار مشخصی از بیت کوین تولید می‌شود. اما یک آلت کوین مانند لایت کوین تقریباً ۴ برابر سریعتر تولید می‌شود و به این ترتیب امکان پرداخت‌های سریعتری نیز دارد. علاوه بر این قوانین ماینینگ لایت کوین با بیت کوین متفاوت است و بدون نیاز به سخت افزار‌های قدرتمند ماینینگ نیز می‌توان لایت کوین تولید کرد.
لایت کوین تنها یکی از هزاران آلت کوین است. اتریوم با ارائه قرارداد‌های هوشمند و استفاده از الگوریتم اثبات کار جدیدتر، تفاوت بسیار زیادی با بیت کوین دارد. علاوه براین، ارز‌های دیجیتال جدید نیز به قابلیت‌های منحصر به فردی مجهز شده‌اند که به هیچ عنوان در بیت کوین نمی‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

با این حال بیت کوین به دلیل محدود بودن تعداد سکه و سخت بودن تولید، قیمت بیشتری دارد. از طرفی نسبت به همه آلت کوین‌ها، دارای بازار بزرگتری است. به همین دلیل خرید بیت کوین آنلاین همچنان محبوبیت بیشتری بین تریدر‌ها و سرمایه گذاران دارد. در ادامه به بررسی انواع نام برده از آلت کوین‌ها می‌پردازیم:

آلت کوین‌های مبتنی بر ماینینگ (Mining-Based Altcoins)

بدست آوردن کوین در آلت کوین‌های مبتنی بر ماینینگ (و یا استخراج) فرآیندی استخراجی دارد، به این معنا که برای بدست آوردن کوین‌های جدید ماینر‌ها می‌بایست مشکلات چالش برانگیز باز کردن قفل بلوک‌ها را حل کنند. شباهت این دسته از آلت کوین‌ها به بیت کوین بیش از سایر آلت کوین‌هاست. در اوایل سال ۲۰۲۰ انواعی از بهترین آلت کوین‌ها در این گروه قرار گرفتند که از میان آن‌ها از اتریوم (Ethereum) به عنوان بهترین آلت کوین شناخته شده مبتنی بر ماینینگ در فوریه ۲۰۲۰ نام برده شد.

ارز دیجیتال با ثبات (Stablecoin)

استیبل کوین با کاهش نوسانات به دنبال بهبود بیت کوین است. این امر در عمل با گره خوردن ارزش این کوین‌ها به ارز‌های موجود حاصل می‌شود. گزینه‌های محبوب برای پشتیبانی از آلت کوین دلار آمریکا، یورو و طلا است. لیبرا (Libra) ارز دیجیتال متعلق به فیس بوک سرشناس‌ترین استیبل کوین است که تاکنون شناخته شده است.

توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens)

این دسته از آلت کوین‌ها متصل به یک کسب و کار هستند که به طور معمول در آفر‌های اولیه کوین (ICO) ارائه می‌شوند. توکن‌های اوراق بهادار به سهام‌های سنتی شباهت دارند و اغلب نوعی سود سهام مانند پرداخت یا مالکیت در مشاغل را نوید می‌دهند.

توکن‌های ابزاری (Utility tokens)

همان طور که از نام این دسته از آلت کوین‌ها پیداست، توکن‌های ابزاری خدمات‌رسانی را بهبود می‌بخشند و گاهی به عنوان بخشی از ICO به فروش می‌رسند. ICO Initial Coin Offering به معنای عرضه اولیه کوین است که کاربران در صورت خرید آن به شبکه بلاک‌چین متصل می‌شوند.
فایل کوین (Filecoin) مثالی عالی از یک توکن ابزاری است که در ICO ارائه می‌شود. فایل کوین‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که در فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز فایل، قابل تعویض باشند.

بهترین آلت کوین‌ها برای سرمایه گذاری

حالا که با تعریف آلت کوین چیست آشنا شدیم، نوبت به معرفی بهترین آلت کوین‌های بازار می‌رسد.

اتریوم (ETH)؛ پلتفرمی برای استفاده از قرارداد‌های هوشمند

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!

اتریوم پلتفرم قابل توسعه متن باز روی شبکه بلاکچین است که به توسعه دهنده‌ها اجازه می‌دهد تا برنامه‌های خود را روی شبکه بلاکچین بسازند. این برنامه‌ها با نام نرم افزار‌های توزیع شده یا Dapps شناخته می‌شوند. همچنین اتریوم اولین شبکه بلاکچینی بود که اجازه استفاده از قرار داد‌های هوشمند را فراهم کرد. در حال حاضر (آبان ۹۹) اتریوم دومین بازار ارزشمند ارز دیجیتال را بعد از بیت کوین دارد.

تتر (USDT)؛ استیبل کوین محبوب

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!

تتر یک استیبل کوین یا ارزثابت است. این ارز دیجیتال توسط دلار پشتیبانی می‌شود. یعنی به همان میزانی که تتر در بازار در چرخش است، دلار نیز ذخیره می‌شود. تتر همواره قیمتی برابر با یک دلار دارد. هدف از ایجاد چنین ارز دیجیتالی، جلوگیری از نوسانات ارز‌های دیجیتال و فراهم کردن فرصتی برای انجام معاملات با نرخ یکسان است. تتر در حال حاضر در رده سوم با ارزش‌ترین رمز ارز‌های بازار قرار دارد.

ریپل (XRP)؛ آلت کوین سریع و ارزان برای تراکنش‌های بین بانکی

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!

ارز XRP، توکن شبکه ریپل است که با هدف فراهم کردن بستر مناسب جهت تبادلات مالی ایجاده شده است. در واقع ریپل یک شبکه انتقال سریع پول بین تمامی بانک‌ها است که به دلیل سرعت بالای تراکنش و کارمزد پایین توانسته به محبوبیت زیادی دست پیدا کند. در حال حاضر ریپل یکی از ۴ آلت کوین محبوب بازار است.

بیت کوین کش (BCH)؛ آلت کوین جانشین بیت کوین

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!

بیت کوین کش یک هارد فورک از بیت کوین است. هارد فورک بخشی از جامعه ماینر‌ها هستند که روی ایجاد پروتکل‌های جدید و انجام پذیر شدن تراکنش‌هایی که روی بلاکچین قدیمی امکان پذیر نبودند توافق می‌کنند. هارد فورک بیت کوین کش نگران سایز بلاک‌های بیت کوین بودند که به مرور زمان باعث کندتر شدن تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین می‌شوند. این هاردفورک توافق کرده‌اند تا سایز بلاک‌های بیت کوین را از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش دهند تا سرعت تراکنش‌ها را بیشتر کنند. در حال حاضر بیت کوین کش پنجمین ارز دیجیتال با ارزش از لحاظ مارکت کپ است و چهارمین آلت کوین معروف بازار به حساب می‌آید. شما می‌توانید در صرافی آنلاین نوبیتکس به راحتی به خرید بیت کوین کش اقدام کنید.

آلت کوین؛ جانشینان پادشاه که هر کدام راه خود را در پیش گرفته‌اند

همچنین در مورد نحوه کار و تفاوت آلت کوین با بیت کوین اطلاعاتی به دست آوردیم و در نهایت به معرفی معروف‌ترین آلت کوین‌ها پرداختیم.

علاوه بر آلت کوین‌های معروفی که در اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، صد‌ها آلت کوین دیگر نیز وجود دارد که می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای سرمایه گذاری باشند. شما می‌توانید از طریق صرافی آنلاین و معتبر نوبیتکس به خرید معروف‌ترین آلت کوین‌های موجود در بازار اقدام کنید و سرمایه گذاری پرسودی داشته باشید.

بهترین سبد آلت‌کوین‌ها

حتما شنیده‌اید که همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید. دلیل این حرف این است که با تقسیم سرمایه بتوانیم ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد زیادی کاهش دهیم. در این‌صورت اگردر جایی ضرر کردیم، از جای دیگری ضرر‌ها جبران می‌شود. اما از آن‌جایی که بازار ارز‌های دیجیتال کاملا متفاوت از بازار‌های دیگر عمل می‌کند، این‌جا شما می‌توانید همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد بگذارید؛ درحالی که ریسک کارتان هم زیاد نشده باشد.

آلت کوین چیست و پولساز ترین کوین‌ها کدامند؟!
همان‌طور که گفتیم خرید آلت‌کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری در بلندمدت برای کسانی که با این بازار آشنایی کافی ندارند، ریسک بالایی دارد. تنها کوینی که در بلندمدت می‌توانیم با خیالی آسوده روی آن سرمایه‌گذاری کنیم، بیت‌کوین است. پس اگر در بازار ارز‌های دیجیتال، به‌صورت تک سهم فقط روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم، ریسک کمتری کرده‌ایم تا این‌که یک سبد بزرگ از آلت کوین‌های مختلف داشته باشیم. توجه داشته باشید که بسیاری از آلت کوین‌ها در بلندمدت در اکسچنج‌های مختلف، دِلیست (Delist) یا به عبارتی دیگر حذف می‌شوند. اگر شما آلت‌کوینی در یک صرافی خرید کنید که فقط در همان صرافی وجود داشته باشد و پس از مدتی صرافی نیز آن آلت‌کوین را دلیست کند، کل سرمایه شما نابود خواهد شد. چون در این حالت شما آلت‌کوینی دارید که برای آن هیچ بازاری وجود ندارد. پس در انتخاب سبد آلت کوین‌ها دقت ویژه‌ای داشته باشید و سعی کنید که مقدار سرمایه کمتری را برای سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها اختصاص دهید.

نتیجه‌گیری

آلت‌کوین‌ها همان‌طور که می‌توانند سود‌های زیادی برای ما ایجاد کنند، به همان اندازه نیز خطرناک هستند. گفتیم که اگر تک سهم روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم، ریسک کمتری می‌کنیم. اما اگر بتوانیم بیت‌کوین آینده را از بین آلت کوین‌ها شناسایی کنیم، می‌توانیم سود‌های بزرگی در آینده به‌دست آوریم. لازم به ذکر است که این‌کار نیاز به تخصص و آموزش دارد. پس قبل از هرچیز اگر می‌خواهید در بازار ارز‌های دیجیتال وآلت کوین‌ها سرمایه گذاری موفقی داشته باشید، ابتدا تحقیق کنید و آموزش ببینید.

در پایان، پیش‌بینی اینکه کدام ارز رمزنگاری شده به طور قطع می‌تواند وارد بازار واقعی شود کاری دشوار است. بیت کوین پیشرو است و از بزرگ‌ترین نام و بالاترین سقف بازار بهره می‌برد. با این حال، محبوبیت آلت کوین‌ها نیز تا حدی چشم‌گیر است. اما مسئله‌ای که با اطمینان می‌توان درباره آن اظهار نظر کرد این است که هیچ ارز رمزپایه‌ای به طور موثر در هیچ نقطه از جهان از فیات پیشی نگرفته است.

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها