کد خبر: ۱۹۱۰۷
|
۲۰ تير ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰
دانشمندان شکل جدید و انعطاف پذیری از یخ را ایجاد کرده اند.

به گزارش «نبض فناوری»، انعطاف پذیری یخ حاصل از آب آنچنان شناخته شده نیست در حالی که این حالت از ماده به راحتی شکسته می شود. به همین دلیل بهمن و تکه تکه شدن یخ دریا اتفاق می افتد.

دانشمندان به تازگی میکرولیبرهای یخ آب را پرورش داده اند که می تواند به صورت حلقه ای خم شود که فرصت های جدیدی را برای کشف فیزیک یخ ایجاد کرد.

یخ همیشه آنگونه که انتظار داریم رفتار نمی کند و خاصیت ارتجاعی آن (یا بهتر بگوییم فقدان آن) یک مثال عالی است. از نظر تئوری، باید حداکثر کشش در حدود 15 درصد داشته باشد. در دنیای واقعی، حداکثر کرنش الاستیک اندازه گیری شده کمتر از 0.3 درصد بود. دلیل این اختلاف این است که کریستالهای یخ دارای نقص ساختاری هستند که باعث شکنندگی آنها می شود.

بنابراین تیمی از محققان به سرپرستی دانشمند نانو از دانشگاه ژجیانگ چین درصدد ایجاد یخ با کمترین نقص ساختاری برآمدند.

این آزمایش شامل یک سوزن تنگستن در یک محفظه فوق سرد بود در حدود منفی 50 درجه سانتیگراد است. بخار آب به داخل محفظه فرستاده  و میدان الکتریکی اعمال شد. این مولکول های آب را به نوک سوزن جذب می کند، جایی که آنها متبلور می شوند و میکروفیبر با حداکثر عرض حدود 10 میکرومتر، کوچکتر از عرض موی انسان را تشکیل می دهند.

مرحله بعدی کاهش دما بین منفی 70 و منفی 150 درجه سانتیگراد بود. در این دمای پایین محققان سعی کردند الیاف یخ را خم کنند. در دمای منفی 150 درجه سانتیگراد، آنها دریافتند که یک میکروفیبر 4.4 میکرومتر در عرض قادر است به شکل تقریباً دایره ای شکل، با شعاع 20 میکرومتر خم شود.

به طور خلاصه میکروفیبرهای یخی الاستیک نشان داده شده در اینجا ممکن است یک بستر جایگزین برای کشف فیزیک یخ ارائه دهند و فرصت های قبلاً کشف نشده فناوری مربوط به یخ را در رشته های مختلف ایجاد کنند. نتایج این تحقیق در Science منتشر شده است.

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها