کد خبر: ۱۹۲۹۷
|
۲۶ تير ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰
کاوشگر کنجکاوی کشف کرده که چه چیزی نشانه های قدیمی زندگی در مریخ را از بین می برد.

به گزارش «نبض فناوری»،  مطالعه جدید ناسا نشان داده که شواهد مربوط به زندگی باستان ممکن است از مناطقی از مریخ پاک شده باشد. مریخ نورد کنجکاوی آژانس فضایی آمریکا در هنگام بررسی سنگهای رسوبی غنی از گل رس در اطراف محل فرود خود در دهانه گیل این کشف شگفت آور را یافت.

خاک رس نشانه بزرگی برای اثبات حیات و همچنین یک ماده عالی برای ذخیره فسیل های میکروبی است. اما هنگامی که کنجکاوی از تکه های بستر خشک دریاچه دو نمونه از گل ماسه باستانی، یک سنگ رسوبی حاوی خاک رس برداشت، مربوط به همان زمان و مکان (3.5 میلیارد سال پیش و فقط 400 متر فاصله)، محققان دریافتند که یک تکه حاوی فقط نیمی از مقدار مورد انتظار مواد معدنی رس است. در عوض این تکه مقدار بیشتری اکسید آهن را در خود جای داده بود، ترکیباتی که رنگ زنگ زده به مریخ می بخشد.

تیم تحقیق معتقد است مقصر این عمل ناپدید شدن آب نمک است: آب فوق العاده نمکی که به لایه های رسی غنی از مواد معدنی نشت و آنها را بی ثبات می کند.

به گفته نویسندگان این تحقیق، روند تبدیل شیمیایی رسوبات دیاژنز نامیده می شود و حتی اگر پاک کننده برخی از شواهد مربوط به زندگی قدیمی در سطح آن باشد، می تواند زندگی جدیدی را در زیر مریخ ایجاد کند.

حتی اگر دیاژنز نشانه های زندگی در دریاچه اصلی را پاک کند، اما باعث ایجاد شرایط شیمیایی لازم برای حمایت از زندگی زیر سطحی می شود.

مأموریت کنجکاوی به مریخ 9 سال پیش آغاز شد، اما مریخ نورد همچنان به مطالعه سیاره سرخ پرداخته است. این شرکت اکنون با همکاری مریخ نورد جدید پرسی کار می کند که در فوریه 2021 به زمین نشست و وظیفه جمع آوری نمونه های سنگ و خاک برای بازگشت احتمالی به زمین را دارد.

تحقیقات انجام شده توسط کنجکاوی نه تنها نشان داده که چگونه آب و هوای مریخ تغییر کرده بلکه به پرسی کمک کرده تا تعیین کند که کدام نمونه های خاک را جمع آوری کند تا احتمال یافتن حیات افزایش یابد.

محققان یافته های خود را در تاریخ 9 ژوئیه در مجله Science منتشر کردند.

برچسب ها: مریخ ناسا کنجکاوی
ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۰۹:۲۴ - ۲۷ تير ۱۴۰۰
فقط خدا
13
16
ناشناس
۱۰:۲۶ - ۲۷ تير ۱۴۰۰
جواد مقدم
۱۹:۵۵ - ۲۷ تير ۱۴۰۰
از مناطقی پاک شده ? یعنی در مناطق دیگری پاک نشده ? خب آن مناطقی را که پاک نشده جستجو کنید شاید چند تا میکروب و ویروس پیدا کنید ! حیاط میکروبی پانصد میلیون سال پیش در زمین ظاهر شده آنوقت شما سیاره ای را جستجو می کنید که سه و نیم ملیارد سال پیش بیابان شده ? والله به پیر به پیغمبر آنجا هیچی نیست وقت و پول خودتان را صرف کاوش در اروپا و انسلادوس کنید ، قمرها را بگردید .
8
0
ناشناس
۱۱:۴۲ - ۲۸ تير ۱۴۰۰
سلام آره درسته خیلی به نکته ی خوبی اشاره کردید آخه چرا باید به سه و نیم میلیارد پیش جستجو کنن
علیرضا
۱۸:۳۴ - ۲۸ تير ۱۴۰۰
داداش من در عجبم یعنی شما از دانشمندان و مهندسان و پرفسورها و نابغه های ناسا با صدها سال تجربه بیشتر میفهمین ؟ واقعا شما دارین حیف میشین با این همه استعدا و بلند نظری .
ناشناس
۱۴:۳۵ - ۲۹ تير ۱۴۰۰
اقا هنوز سیاره نوردی نساخته اند که بتواند تا قمر اروپا برود خبر داری چقدر فاصله با زمین داره؟ تازه اگه برن اونجا که ممکنه بازهم معلوم نیست چی پیدا کنن؟
به همت دانشمندان شرکت‌های دانش بنیان فنتام صورت گرفت: انحصار شکنی از آمریکا و تولید کیت ACT بومی در پارک فناوری پردیس
پست فوق توزیع ۶۳/۲۰ کیلوولت پارک فناوری پردیس افتتاح شد؛ ساخت پست برق با مدل مشارکت بخش خصوصی و عمومی برای اولین بار در ایران
نیازمندیها