کد خبر: ۲۰۰۳۸
|
۲۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۱
شیائومی از رباتی چهارپا به نام CyberDog پرده برداشته که محصولی متن باز است و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برای این دستگاه کارکردهای مختلفی تعریف کنند. این شرکت با معرفی ربات CyberDog می‌خواهد قابلیت‌های فنی خود را به نمایش بگذارد و شاید به رقابت با بوستون داینامیکس برود.

به گزارش «نبض فناوری»، ربات «سایبرداگ» از پردازنده Jetson Xavier NX انویدیا استفاده می‌کند که به عنوان کوچک‌ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی دنیا شناخته می‌شود. این ربات برای درک محیط پیرامون خود ۱۱ حسگر شامل حسگرهای لمسی، اولتراسونیک و GPS دارد و با دوربین‌هایش می‌تواند امکان ارتباط با جهان اطراف را فراهم کند.

شیائومی می‌گوید فناوری‌های سایبرداگ آن‌قدر پیشرفته‌اند که به این ربات اجازه می‌دهند صاحبش را دنبال کرده و در مسیر از موانع عبور کند. سایبرداگ امکان شناسایی شکل بدن و ردیابی وضعیت صورت افراد را نیز دارد و از همین طریق می‌تواند آدم‌های مختلف را در گروه شناسایی و دنبال کند.

شیائومی از ربات چهارپای CyberDog با قیمت ۱۵۰۰ دلار رونمایی کرد

این غول چینی در حال حاضر فقط ۱۰۰۰ عدد از ربات‌های سایبرداگ را در اختیار طرفداران شیائومی، مهندسان و عاشقان دنیای ربات‌ها قرار می‌دهد تا قابلیت‌های گوناگون سایبرداگ را بررسی و آزمایش کنند. جامعه متن باز در این راه به شیائومی کمک خواهد کرد و احتمالا در آینده آزمایشگاهی برای محصولات رباتیک ساخته خواهد شد و مسیر نوآوری‌های آتی آن‌ها را شکل خواهد داد.

شیائومی از ربات چهارپای CyberDog با قیمت ۱۵۰۰ دلار رونمایی کرد

سایبرداگ قیمت چندان پایینی ندارد و خریداران برای تهیه این ربات چهارپا باید ۹۹۹۹ یوآن معادل ۱۵۴۰ دلار هزینه کنند. محصول شیائومی شباهت بالایی به ربات اسپات محصول شرکت بوستون داینامیکس دارد که پارسال با قیمت ۷۴٫۵۰۰ دلار وارد بازار شد. البته اسپات قابلیت‌های بسیار متنوع‌تری دارد که تجربیات بلندمدت بوستون داینامیکس در بازار رباتیک را به دست کاربران می‌رساند.

فعلا مشخص نیست که شیائومی چه آینده‌ای را برای سایبرداگ تصور کرده است. این شرکت در بیانیه مطبوعاتی خود روی متن باز بودن سایبرداگ تمرکز داشته و می‌گوید این ربات با ماهیتی شبیه حیوانات خانگی قادر است به فرمان‌های صوتی جواب دهد و صاحبش را دنبال کند.

منبع/ دیجیاتو 

ارسال نظرات
زارع پور در مراسم خاطره های دفاع مقدس: باید حافظ استقلال کشور در فضای مجازی باشیم
با راه‌اندازی پنج هاب منطقه‌ای پستی ارسال مرسولات به تهران کاهش یافت
نیازمندیها