کد خبر: ۲۱۰۱۹
|
۲۴ شهريور ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۷
صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه طی دو سال رشد چشمگیری داشتند و تعداد آن‌ها از ۶ صندوق در سال ۹۸ به ۱۶ رسید تا امیدی برای توسعه تامین مالی کسب و کار‌های نوپا باشد.

به گزارش «نبض فناوری» به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی از بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری به عنوان ابزاری نوین برای تامین مالی نقش‌آفرینی می‌کنند. این صندوق‌ها برای توسعه و انجام پروژه‌های فناورانه و دانش‌بنیان عموم مردم را به سرمایه‌گذاری دعوت می‌کنند.

سال ۹۵ بود که نخستین صندوق در این حوزه فعالیت خود را آغاز کرد و با حمایت معاونت علمی و فناوری گسترش خوبی را در این سال‌ها تجربه کردند. به گونه‌ای که پس از سه سال یعنی در سال ۹۸ تعداد آن‌ها به ۶ صندوق سرمایه گذاری رسید. این صندوق‌ها با مجموع سرمایه هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال که ۸۷۸ میلیارد ریال آن تادیه شد، پذیره نویسی شدند.

اما این صندوق‌ها از سال ۹۸ تاکنون رشد چشمگیری را تجربه کردند. معاونت علمی و فناوری برای اصلاح ساختار‌ها در سال ۹۸ دست به کار شد و با این تغییرات امکان مشارکت برای مستقیم و غیرمستقیم نهاد‌های مالی از جمله صندوق فراصندوق ستارگان و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز فراهم شد.

نتیجه این تغییرات خبر خوشی برای فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری داشت؛ آن هم افزایش تعداد صندوق‌ها به ۱۶ با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال. پس سرمایه صندوق‌ها در دو سال رشد بیش از ۱۲ برابری را تجربه کرد. این صندوق‌ها در ۳۴ طرح سرمایه گذاری کرده‌اند.

کسب و کار‌های نوپا و کسب و کار‌های کوچک و متوسط می‌توانند از سرمایه این صندوق‌ها استفاده کنند و محصول ایران ساخت و فناورانه خود را توسعه دهند. این نوع سرمایه گذاری بازده و ریسک بالایی دارند. زیرا این کسب و کار‌ها در ابتدای کار رشد خوبی خواهند داشت، اما به همان نسبت نیز ممکن است پروژه دچار شکست شود. البته صندوق‌ها با سرمایه گذاری روی چندین پروژه فناورانه این ریسک را مدیریت و کنترل می‌کنند.

پس صندوق‌ها سبدی متنوع از دارایی‌ها را ایجاد می‌کنند که تامین مالی پروژه‌های فناورانه را انجام می‌دهند و افزایش آن‌ها تامین مالی بیشتری را برای کسب و کار‌های نوپا به همراه دارد. پس آن‌ها یکی از موثرترین ابزار‌ها برای تجاریسازی محصولات هستند.

البته علاوه بر ۱۶ صندوق ایجاد شده، تعداد ۵ صندوق با سرمایه ۲۵.۵۰۰ میلیارد ریال موافقت اصولی خود را از سازمان بورس اخذ کرده‌اند و مراحل پذیره نویسی را طی می‌کنند. در صورت تایید آن‌ها تعداد صندوق‌ها به ۲۱ با سرمایه ۴۶.۲۵۰میلیارد ریال می‌رسد که جهش قابل توجهی است.

ارسال نظرات
نیازمندیها