کد خبر: ۲۱۵۲۰
|
۱۰ مهر ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۰
محققان موفق به ساخت یک سیستم بدون باتری شدند که می تواند به شکل قابل توجهی مشکل رو به افزایش زباله های الکترونیکی را کاهش دهد.

گزارش «نبض فناوری»، به نقل از آی ای؛ مهندسان کامپیوتر یک سیستم بدون باتری را توسعه دادند که به دستگاه‌های الکترونیکی اجازه می‌دهد به صورت متناوب با انرژی برداشت شده مانند انرژی خورشیدی کار کنند و عمر بی نهایت به آن‌ها می‌دهد.

این سیستم جدید که BFree نامیده می‌شود، به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا در هر زمان که برق در دسترس باشد یا نباشد، به راحتی کار کنند. این سیستم برای کمک به مقابله با مشکل روزافزون زباله‌های الکترونیکی طراحی شده است که ۵۳ میلیون تن از آن سالانه در سطح جهان تولید می‌شود. جوسیا هستر، سرپرست این تحقیق، در مصاحبه‌ای گفت: "این هدف، که ممکن است عملیاتی شدنش دور باشد، این است که فناوری‌های بدون باتری مانند BFree به دلایلی مانند پایداری، سهولت و کاهش هزینه‌های نگهداری جایگزین نسخه‌های باتری دار شوند. "

سیستم BFree کمکی به کاهش زباله های الکترونیکی

گروهی از محققان از دانشگاه نورث وسترن و دانشگاه صنعتی دلفت، سیستم BFree را توسعه دادند، سیستمی که از نسخه مقاوم در برابر خرابی زبان برنامه نویسی پایتون استفاده می‌کند. BFree همچنین شامل سخت افزار‌های جمع آوری انرژی به نام BFree Shield است که تکامل کار‌های قبلی همین تیم است.

سال گذشته این تیم سیستمی بدون باتری به نام ENGAGE را رونمایی کردند که تنها از انرژی جنبشی فشار دکمه‌ها استفاده می‌کند. این دستگاه به عنوان یک دستگاه الکترونیکی پایدار معرفی شد که می‌تواند راه را برای قطعات الکترونیکی با کارکرد طولانی مدت برای ماموریت‌های فضایی آینده هموار کند، زیرا برای کار به باتری یا نیروی خورشیدی احتیاج ندارد.

سیستم جدید BFree

هستر توضیح داد که نسخه‌های بعدی BFree با الهام از قابلیت‌های برنامه نویسی بدون باتری می‌توانند در عرصه فضا و به ویژه ماهواره‌های کوچک که به طور کامل از انرژی خورشیدی تغذیه می‌شوند، مفید باشند. سیستم جدید BFree، تکامل فناوری ENGAGE است و به هر کسی اجازه می‌دهد لوازم الکترونیکی پایدار خود را بسازد.

دانشمندان امیدوارند سیستم جدید به کاهش تعداد ناپایدار باتری‌های خاموش که به صورت زباله الکترونیکی در سال تبدیل می‌شوند کمک کند. هستر می‌گوید: "سازندگان دستگاه‌های الکترونیکی در سراسر جهان می‌پرسند چگونه عمر باتری دستگاه خود را افزایش دهند. آن‌ها سوال اشتباهی را مطرح می‌کنند. ما می‌خواهیم آن‌ها باتری را فراموش کنند و در عوض به راه‌های پایدارتری برای تولید انرژی فکر کنند. "

دموکراتیزه کردن سخت افزار بدون باتری

این سیستم به منظور "دموکراتیزه کردن" سخت افزار پایدار تیم بدون باتری برای جنبش ساز، در نظر گرفته شده است، توسعه‌ای مبتنی بر فناوری DIY. جنبش ساز هر سال در حال رشد است و مسئول تعداد بیشماری دستگاه الکترونیکی DIY الکترونیکی اشیاء (IoT) است که منجر به افزایش مشکل زباله‌های الکترونیکی می‌شود. هستر توضیح داد: "بسیاری از مردم پیش بینی می‌کنند که ما در اینترنت اشیا (IoT) یک تریلیون دستگاه خواهیم داشت. این بدان معناست که یک تریلیون باتری خالی یا ۱۰۰ میلیون نفر خواهیم داشت که هر چند دقیقه یک باتری خالی را تعویض می‌کنند. این امر هزینه زیست محیطی وحشتناکی را برای محیط زیست به همراه دارد. در عوض، آنچه ما انجام می‌دهیم، تغییر بی دردسر دستگاه‌ها به شیوه‌ای پایدارتر است. "

زباله الکترونیکی

با استفاده از فناوری جدید حتی برنامه نویسان مبتدی می‌توانند سنسور حرکت DIY خود را که با باتری کار می‌کند، به یک سنسور با انرژی خورشیدی با طول عمر نامحدود تبدیل کنند. سیستم BFree به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا با استفاده از انرژی متناوب به طور دائمی کار کنند. هنگامی که برق قطع می‌شود، سیستم محاسبات را متوقف می‌کند. سپس با بازگشت برق، به طور خودکار بدون از دست دادن حافظه و بدون نیاز به انجام هیچ کاری تمامی فعالیت‌ها از سر گرفته می‌شود.

گفتنی است که این سیستم جدید می‌تواند پیشرفت گسترده‌ای در زمینه لوازم الکترونیکی ایجاد کند که باعث می‌شود ضایعات الکترونیکی ناشی از پروژه‌های لوازم الکترونیکی DIY کاهش یابد.

منبع:باشگاه

ارسال نظرات
نیازمندیها