کد خبر: ۲۳۴۶۰
|
۱۴ آذر ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۸

۲۹ درصد پتنت‌های ثبت شده ایران در دنیا متعلق به حوزه نانوفناوری است

ایران در مجموع تا پایان سال ۲۰۲۰، ۲۷۳ اختراع مرتبط با فناوری نانو در دفاتر ثبت پتنت آمریکا و اروپا منتشر کرده است.

به گزارش «نبض فناوری» ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از زیست‌بوم فناوری و نوآوری طی این سال‌ها توانسته علاوه بر ارتقای کیفیت تولیدات و خدمات این حوزه، سهم ایران در ثبت جهانی پتنت را نیز افزایش دهد. اتفاقی که ایران را به یکی از سردمداران و کشور‌های دارای ظرفیت بالا در تولیدات فناوری نانو در دنیا بدل کرده است.

تعداد پتنت‌های نانوی ایران در USPTO در سال ۲۰۲۰، ۳۷ پتنت بوده است. علاوه بر این، ۲۰ اختراع نانویی دیگر در حال ثبت نهایی در این دفتر هستند که با پذیرش و ثبت اختراعات جدید، این عدد به ۵۷ پتنت خواهد رسید. بر این اساس رتبه ایران در پتنت‌های ثبت شده در USPTO در سال ۲۰۲۰ بیستم است.

بر اساس آمار منتشر شده توسط ستاد، نسبت تعداد پتنت‌ها به تعداد مقالات نانو نشان می‌دهد که ۶/۴ پتنت نانویی در ازای هر ۱۰۰۰ مقاله نانو ثبت شده است. با این حال باید توجه داشت که همین تعداد اختراعات مرتبط با فناوری نانو، سهمی در حدود ۲۹ درصد از کل پتنت‌های ثبت شده ایران در ادارات ثبت پتنت آمریکا و اروپا را شامل می‌شود.

در این گزارش‌ها آمریکا با ۴ هزار و ۹۱۳، کره جنوبی با ۹۴۱ و چین با ۷۳۶ مورد در رتبه‌های نخست ثبت اختراع جهان قرار دارند و ایران در این جدول رتبه بیستم را با ۳۷ پتنت کسب کرده است.

ارسال نظرات
سهم لوکس‌ها از بازار و ارز موبایل جنجال واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار
وبگردی