کد خبر: ۲۳۵۶۹
|
۱۷ آذر ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۰

با تولید ۹۰ محصول در حوزه سلامت ۲۷۴ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی شد

تولید محصولات حوزه سلامت در ۴ حوزه فناورانه منجر به صرفه‌جویی ارزی زیادی در کشور شده است. اتفاقی که با ۱۰۵ میلیارد تومان حمایت مالی انجام شد.

به گزارش «نبض فناوری» این کار با تولید «بسته تولید دارو‌های بیولوژیک»، «بسته تولید مواد اولیه دارویی»، «بسته تولید واکسن‌های انسانی» و «تجهیزات پزشکی» و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری میسر شده است و برای کشور ۹/۲۷۴ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.

کارگروه تولید ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ارتقای حوزه سلامت در کشور از محصولات حمایت کرده و تولیدات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را به بازار رسانده است.

دارو‌های زیستی

در این طرح ملی، ۷ بسته تولید دارو‌های بیولوژیک تعریف شده است که با حمایت ۳/۱۷ میلیارد تومانی به کاهش خروج بیش از ۷۴ میلیارد دلار ارز از کشور منجر شده است.

مواد اولیه دارویی

ستاد توسعه زیست فناوری برای ارتقای تولید مواد اولیه دارویی به عنوان زیرساختی برای تامین نیاز بازار دارویی کشور، اقدام به تعریف ۷۵ بسته تولیدی در این حوزه کرده است. کاری که با حمایت ۵/۴۷ میلیارد تومانی، صرفه‌جویی ۱۱۶ میلیارد دلاری برای کشور به همراه داشته است.

واکسن انسانی

از دیگر حوزه‌های فناورانه‌ای که در این طرح مدنظر است، تولید واکسن‌های انسانی است. کاری که با اجرای ۵ بسته فناورانه اجرایی شده است. اجرای این طرح با اختصاص ۲۱ میلیارد تومان حمایت مالی به نتیجه رسیده و ۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به دنبال داشته است.

تجهیزات پزشکی

یکی از حوزه‌های ارزبری که در کشور منجر به تحمیل هزینه زیاد به خزانه کشور می‌شد، واردات تجهیزات پزشکی بود. کاری که با تولید ۳ محصول داخلی و حمایت ۸/۱۹ میلیارد تومانی به کاهش خروج ۲۴ میلیون دلار ارز از کشور منجر شده است.

در کل با حمایت‌های صورت گرفته ۹۰ محصول فناورانه در حوزه سلامت با اتکا به توان داخلی و با حمایت ۶/۱۰۵ میلیارد تومانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شده است که در نهایت صرفه جویی ۹/۲۷۴ میلیون دلاری ارز را برای کشور به ارمغان آورده است.

ارسال نظرات
سهم لوکس‌ها از بازار و ارز موبایل جنجال واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار
وبگردی