کد خبر: ۲۴۱۲۱
|
۰۶ دی ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۲

طرح حمایت باز هم تغییر کرد| طرح «نظام تنظیم مقررات فضای مجازی» پیگیری می‌شود

در جلسه امروز کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی، تغییرات جدید طرح اعلام شد.

به گزارش« نبض فناوری» یازدهمین جلسه کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی صبح امروز برگزار شد.

رضا تقی پور، رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی در این جلسه، اظهارداشت:طرح «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به «طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی» تغییر کرده است و محتوای آن از هم 37 ماده به 21 ماده و از 13 صفحه به 7 صفحه کاهش یافته است.

در این جلسه درباره نسخه پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح حمایت صحبت شد.

کمیل قدیرلو معاون مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس در این جلسه گفت: نامه ارسالی مرکز پژوهش‌ها و بیان اشکالات آن ناظر بر تمامی نسخه‌های این طرح از جمله پیشنهاد وزارت ارتباطات بوده است. مرکز پژوهش‌های مجلس خواستار ارائه فرصت چند ماهه‌ای برای اصلاحات بیشتر است. زیرا طرح نیازمند اصلاحات اساسی و بنیانی است.

جمع‌بندی اعضای کمیسیون در اینباره این بود که اعضای مرکز پژوهش‌های مجلس هم نظراتی دارند که کمیسیون نظرات آنها را می‌شنود و سپس تصمیم‌گیری می‌کند.

کمیل قدیرلو نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس در این جلسه گفت: جمع‌بندی مرکز پژوهش‌ها روی نسخه وزارت ارتباطات و مجلس انجام شده و مجلس کار خود را ارائه داده است و حرف ما این است که اگر بخواهیم در این موضوع ورود کنیم به زمان نیاز داریم و درخواست داریم که زمان بیشتری به ما بدهند.

تقی‌پور در اینباره گفت: اصل 142 را قبلا رأی گرفته‌ایم و طبق این متن رأی داده شده است و نمایندگان وزارت ارتباطات، مرکز ملی، قوه قضائیه، پلیس فتا و نیروهای مسلح هم در آن جلسه بوده‌اند. جلسات کمیسیون طبق روال پیش رفته و درخواست ما از مرکز پژوهش‌ها این است که مسیر را برای بررسی طرح در کمیسیون باز کند تا ادامه کار بررسی طرح به کمیسیون واگذار شود و در کمیسیون دنبال شود.

وی گفت: برخی‌ها گفته‌اند موضوعاتی مثل رمزارزها و حکمرانی داده‌ها در این طرح نیست، اقرار می‌کنم که حداقل 70، 80 قانون دیگر در اینباره در کشور نیاز داریم اما فعلا دستور کار این طرح قوانین آن حوزه‌ها نیست.

وی درباره چالش‌هایی که تصویب این طرح را ضروری کرده است، گفت: چالش اول قانون‌گذاری است، فضای مجازی با فضای واقعی زندگی ارتباط نزدیکی پیدا کرده و پیرو همین امر در برخی کشورها حتی یک وزارتخانه یا یک نهاد فقط متولی این موضوع نیست همچنین می‌بینیم که کسب و کارهایی وارد شده‌اند که نمی‌توان عینا قوانین فضای سنتی را برای آنها کپی کرد. مثل پیام‌رسان‌ها، جویش‌گرها یا برنامه‌ای در حمل و نقل وارد شود. ساده‌ترین راه‌حل این است که نهاد فیزیکی برای آن قانون‌گذاری کند اما این روش اصولی نیست.

وی گفت: چالش دوم تعارض فضای مجازی است.

تقی‌پور گفت: چالش سوم قلمرو خارج از حکمرانی فضای مجازی است؛ بسیاری از کشورها قوانین این فضا را برای پلتفرم‌های خود حل کرده‌اند اما ما هنوز یک کسب و کار یونیکورن در سطح منطقه نداریم.

رئیس کمیسیون بررسی ویژه طرح حمایت گفت: چالش چهارم گذرگاه‌های مرزی است؛ علیرغم تمام تلاشی که نهادهای مرتبط که برای امن کردن مرزهای سایبری کردند اما سوء استفاده‌کنندگان موفق می‌شوند از این گذرگاه‌ها بگذرند و آسیب بزنند که نمونه آن در ماجرای کارت سوخت قابل مشاهده بود.

وی گفت: چالش پنجم این است که نهادهای مختلف درباره سیاست‌های محدودسازی نظر می‌دهند و اعمال سلیقه می‌کنند؛ مجلس در سال 88 قانون تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را تصویب کرد که البته نیازمند بازنگری است.

وی گفت:‌ مجموع این موارد در 70، 80 جز این طرح حل شده است.

تقی‌پور ادامه داد: قصد ما این است که روند برگزاری جلسات کمیسیون ادامه پیدا کند و در این راه دوستان مرکز پژوهش ها هم به ما کمک کنند.

وی گفت: به طور خلاصه در این طرح چند هدف دنبال می‌شود؛ نخست اینکه نظام حمایتی را داشته باشیم که از میزان حمایت از این پلتفرم‌ها از پلتفرم‌های داخلی راضی نیستیم؛ دوم مداخلات تنظیم‌گرانه توسط نهادهای مختلف در حوزه کسب و کارها انجام می‌شد ساماندهی شود و سوم تأسیس قرارگاهی برای تنظیم‌گری که همان کمیسیون عالی است.
منبع: فارس

ارسال نظرات
جابجایی مسافران با سرعت بالا؛ چین هواپیمای فضایی می سازد
حذف پیام‌ها در واتساپ چگونه انجام می‌شود چگونه چت‌های حذف شده WhatsApp را بازیابی کنیم؟
وبگردی