کد خبر: ۲۵۷۵۰
|
۰۱ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۸

تصویب استاندارد ملی برای افزاره‌های فیلم نازک آلی/نانو

از سوی کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو استاندارد ملی برای افزاره‌های فیلم نازک آلی / نانو تصویب شد.

به گزارش« نبض فناوری»  ​​در یکصد و نهمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو استاندارد «فناوری نانو – نانوساخت – مشخصه‌های کنترلی کلیدی – قسمت۳-۵: افزاره‌های الکترونیکی فیلم نازک آلی/ نانو – اندازه‌گیری غلظت حامل بار» تصویب و آماده انتشار شد.

افزاره‌های فیلم نازکی که نانومقیاس هستند یا از ترکیبات آلی ساخته شده‌اند (با عنوان افزاره‌های الکترونیکی فیلم نازک آلی/ نانو)، به‌عنوان جایگزین‌های قابل اطمینان برای افزاره‌های سبک، کم‌هزینه، انعطاف‌پذیر و قابل چاپ، در کاربردهای الکترونیکی توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

در دیودهای ساطع‌کننده نور آلی (OLED) و ترانزیستورهای فیلم نازک آلی (OTFT) که از نوع افزاره‌های فیلم نازک آلی/ نانو هستند، ناخالصی حامل در اطراف نواحی الکترود اتصالی با دوپ‌کننده‌ها به‌منظور افزایش جریان الکتریکی در دستگاه‌ها استفاده می‌شود. هر چند که اهمیت زیاد دوپ‌کننده حامل در لایه‌های آلی/ نانو به خوبی شناخته شده است، اما سازوکارهای ناخالصی حامل هنوز به‌طور کامل مشخص نشده و روش ارزیابی غلظت حامل بار برای این مواد ایجاد نشده است.

روش‌های مرسوم برای ارزیابی غلظت حامل بار (یا غلظت ناخالصی) و نوع حامل بار (الکترون یا حفره) در مواد نیم‌رسانای آلی، اندازه‌گیری اثر هال و اندازه‌گیری ظرفیت- ولتاژ هستند. به دلیل جریان‌ها و حساسیت‌های کمتر در اثر هال، روش اندازه‌گیری اثر هال را نمی‌توان برای مواد با مقاومت بالاتر مانند نیم رساناهای آلی کم تحرک به کار برد. به علاوه اندازه‌گیری ظرفیت- ولتاژ بر اساس ساختارهای فلزی/ عایق/ نیم ‌رسانا، برای نیم رساناهای آلی بسیار دوپ شده که سطحی از رفتار فلزی را نشان می‌دهند، قابل استفاده نیست. بنابراین روش‌های استاندارد و رهنمودهای اندازه‌گیری غلظت حامل بار در لایه‌های نیم ‌رسانای آلی نیاز به توسعه دارند.

به نقل از ستاد نانو، این قسمت از مجموعه استانداردهای ملی شماره ۱۹۷۵۸، به تعیین ساختارهای نمونه برای ارزیابی طیف گسترده‌ای از غلظت حامل بار در مواد آلی/ نانو می‌پردازد. این استاندارد برای اندازه‌گیری ظرفیت- ولتاژ در ساختارهای انباشته فلزی/ عایق/ نیم رسانا و اندازه‌گیری اثر هال با پیکربندی وان دِر پاو تهیه شده است. معیارهای انتخاب روش اندازه گیری غلظت حامل بار در لایه‌های نیم رسانای آلی نیز در این استاندارد ارائه شده است.

برای تدوین این استاندارد ملی، از استاندارد بین‌المللی ایزو به شماره ۳-۵-۶۲۶۰۷ به‌عنوان منبع استفاده شد که توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ایزو) در سال ۲۰۲۰ منتشر شده است.

 

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی