کد خبر: ۲۵۷۶۹
|
۰۱ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۹

ساخت دستگاه بازیافت بخارات بنزین در راستای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی

مدیرعامل دانش‌بنیان فنی و مهندسی نوآوران صنعت موتور، گفت: دستگاه بازیافت بخارات بنزین که در ایستگاه‌های سوخت‌رسانی نصب می‌شود می‌تواند این مشکل را مرتفع سازد و همچنین علاوه بر جلوگیری از هدر رفت منابع کشور در کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی نیز مؤثر باشد.

 

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» یکی از مسائلی امروزه باید به صورت جدی دنبال شود بحث حفظ محیط زیست است در این میان یکی از مباحثی که در این حوزه دخیل بوده بحث از مخازن سوخت جایگاه‌های پمپ بنزین، به ویژه هنگام بارگیری آن‌ها، بخشی از ترکیبات فرار هیدروکربنی وارد اتمسفر شده و باعث آلودگی محیط زیست می‌شوند. از اثرات زیست محیطی ترکیبات هیدروکربنی می‌توان به مشارکت آن‌ها در تولید گاز‌های گلخانه‌ای و همچنین تولید گاز ازن اشاره کرد. بنابراین به منظور کاهش اثرات تخریبی زیست محیطی ترکیبات مذکور، به کار بردن روش‌های مؤثر برای کاهش ورود مواد هیدروکربنی به اتمسفر و بازیافت آن ها، امری ضروری است.

در همین راستا مهرداد نوابی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فنی و مهندسی نوآوران صنعت موتور، از تولید دستگاه بازیافت بخارات بنزین در این شرکت خبر داد و گفت: نبود این دستگاه در پمپ‌بنزین‌ها باعث ایجاد صدمات زیست‌محیطی و ایجاد بیماری برای کارکنان در جایگاه می‌شد.

وی تصریح کرد: بخشی از بنزین در هنگام حمل و تخلیه در جایگاه‌های سوخت و همچنین در هنگام انبارش تبخیر می‌شود که این مسئله ضمن هدر رفت بنزین باعث وارد شدن زیان مالی به جایگاه داران می‌شود.

نوابی ادامه داد: دستگاه بازیافت بخارات بنزین که در ایستگاه‌های سوخت‌رسانی نصب می‌شود می‌تواند این مشکل را مرتفع سازد و همچنین علاوه بر جلوگیری از هدر رفت منابع کشور در کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی نیز مؤثر باشد. درواقع این محصول یک سیستم تبریدی است که در دما‌های خیلی پایین میعان انجام می‌دهد و بخارات را به بنزین تبدیل می‌کند و نبود آن باعث صدمات زیست‌محیطی و ایجاد بیماری می‌شود.

وی اضافه کرد: دستگاه بازیافت بخارات با توجه علم روز بومی‌سازی و بهینه شده است و نسبت به نمونه‌های خارجی خود قیمت پایین‌تری دارد و توانسته صرفه‌جویی بالایی به همراه داشته است. همچنین در ساخت آن شرایط آب و هوایی کشور موردتوجه قرار گرفته است.

نوابی افزود: شرکت پالایش نفت ایران تصمیم گرفته این دستگاه را در همه جایگاه سوخت‌رسانی قرار بدهد و هر پمپ‌بنزین احداثی ملزم است از این دستگاه استفاده کند تا از صدمات زیست‌محیطی جلوگیری شود.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: کاهش آلودگی هوا، جلوگیری از هدر رفتن انرژی و بازگشت بخارات بنزین به چرخه مصرف و کاهش ریسک خطر انفجار و آتش‌سوزی از ویژگی‌های این محصول است. در حال حاضر در این شرکت ۲۵ نفر به‌صورت مستقیم و ۱۵ نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت هستند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فنی و مهندسی نوآوران صنعت موتور با اشاره به این‌که حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری واقعاً خوب است، افزود: این مجموعه وام‌هایی به مشتریان برای خرید محصول یا خود شرکت می‌دهد که کمک شایانی به توسعه و پیشرفت می‌کند.

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی