کد خبر: ۲۵۸۴۸
|
۰۴ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۰
از سوی رگولاتوری؛

گزارش عملکرد اپراتورهای موبایل منتشر شد

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با انتشار گزارش عملکرد اپراتورهای موبایل اعلام کرد: با افزایش مصرف کاربران، سرعت دسترسی کاهش یافته است.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، «مجید حقی»، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری، افزود: «اثرگذاری مستقیم افزایش مصرف بر روی سرعت به دلیل کمبود منابع مورد نیاز شبکه است و در واقع علت اصلی شرایط موجود در حوزه کیفیت اینترنت، عدم توسعه شبکه اپراتورها متناسب با افزایش مصرف کاربران است.»

وی تصریح کرد: «گزارش وضعیت دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در بخش حجم دیتای مصرفی و سرعت ارایه خدمات در نسل 3 و 4 به منظور شفافیت و اطلاع‌رسانی به مردم بر روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی منتشر شده است.»

گزارش بررسی وضعیت اینترنت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در کشور (طی یکسال گذشته)

تجزیه وتحلیل اطلاعات همراه اول:

1 -حجم دیتای مصرفی مشتریان(Payload) همراه اول در یک سال گذشته از12000 ترابایت به 17200 ترابایت رسیده است یعنی حدود 43 درصد افزایش که سهم مصرف نسل سوم از 2550 ترابایت به 2640 ترابایت رسیده یعنی حدود 16 درصد از کل و سهم نسل چهارم از 9450 ترابایت به 14560 ترابایت رسیده یعنی حدود 84 درصد از کل میباشد.

2 -سرعت (Throughput) نسل 3 همراه اول در کل کشور در طی یک سال اخیر از 3.3 به 4 مگابیت در ثانیه رسیده است.

4 -سرعت (Throughput) نسل 4 همراه اول در کل کشور در طی یک سال اخیر از 8.6 مگابیت در ثانیه به 8.2 مگابیت در ثانیه رسیده است.
 

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی , ایرانسل | شرکت خدمات ارتباطاتی ایرانسل , همراه اول | شرکت ارتباطات سیار ایران , اپراتور‌های تلفن همراه ایران ,

تجزیه وتحلیل اطلاعات ایرانسل:

1 -حجم دیتای مصرفی مشتریان (Payload) ایرانسل در یک سال گذشته از 12200 ترابایت به 17050 ترابایت رسیده است یعنی حدود 40 درصد افزایش که سهم مصرف نسل سوم حدود 1700 ترابایت به 1550 ترابایت معادل 9 درصد از کل و سهم نسل چهارم از 10500 ترابایت به حدود 15500 ترا بایت رسیده که معادل 91 درصد از کل میباشد.

2 -سرعت (Throughput) نسل 4 ایرانسل در کل کشور در طی یک سال اخیر از 1.8 مگابیت در ثانیه به 2.3 مگابیت در ثانیه رسیده است.

3 -سرعت (Throughput) نسل 3 ایرانسل در کل کشور در طی یک سال اخیر از 12.2 مگابیت در ثانیه به 11.11 مگابیت در ثانیه رسیده است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی , ایرانسل | شرکت خدمات ارتباطاتی ایرانسل , همراه اول | شرکت ارتباطات سیار ایران , اپراتور‌های تلفن همراه ایران ,

جمع بندی:

1 -با بررسی نمودارهای حجم دیتای مصرفی مشتریان (Payload) و سرعت (Throughput) که به طور کلی برای شهر ها استخراج شده مشاهده میگردد، در عمده شهرها مقدار مصرف دیتا افزایش یافته است، لیکن مقادیر مربوط به سرعت هم در کل کشور متاثر از افزایش مصرف کاهش یافته لیکن این کاهش در تمام شهر های یکسان نبوده و بصورت جهشی و کاهش ناگهانی نیست.

2- در خصوص نسل سوم نیز با توجه به سهم کم ترافیک توزیع شده توسط این بخش (16% سهم ترافیک همراه اول از کل ترافیک این شرکت و 9 %سهم ترافیک ایرانسل از کل ترافیک این شرکت) تغییر عمده ای در مدت یکساله دیده نمیشود و به نظر میرسد عمده کاربران از طریق نسل چهارم سرویس داده میشوند.

3- شرکت همراه اول در بخش ارائه سرویس نسل چهارم که 84% مشترکین خود را سرویس میدهد در وضعیت نامناسبی نسبت به ایرانسل قرار دارد و پیش بینی میشود در دوره تعطیالت سال جدید با توجه به گستره شبکه، حجم مشتریان و افزایش ناگهانی مصرف در صورت استمرار روند موجود با مشکل جدی مواجه باشد.

4- اثرگذاری مستقیم افزایش مصرف در سرعت ارائه خدمت به مفهوم کمبود منابع مورد نیاز شبکه و در نهایت به نظر میرسد عامل اصلی شرایط موجود عدم توسعه اپراتورها متناسب افزایش مصرف مشتریان باشد (همچنین تاخیر در استفاده از باند 2300 واگذار شده که البته بخشی از طرح توسعه ایشان میباشد).

ارسال نظرات
سایت فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان از دسترس خارج شد حمله سایبری به صنایع فولادی تایید شد
وبگردی