کد خبر: ۲۵۹۰۵
|
۰۶ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۰
میرتاج‌الدینی بیان کرد

حمایت مجلس از اپراتورهای ثابت و فعالان خرد اینترنتی

رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس درباره کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی گفت که این مصوبه مجلس در راستای کمک به اپراتورهای ثابت و کسب و کارهای خرد اینترنتی و ارتباطی صورت گرفت.

به گزارش« نبض فناوری» حجت الاسلام سیدمحمدرضا میر تاج الدینی گفت: پیشنهادی برای اصلاح بند (ی) تبصره ۶ ارائه کردیم که به تصویب نمایندگان رسید و مصوب شد که «حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی دارای پروانه تلفن همراه که دارای شبکه نهایی دسترسی هستند به میزان ۲ درصد افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز شود». این موضوع کمک شایانی به ارائه دهندگان خدمات ارتباطی ثابت و اینترنتی خرد خواهد کرد.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت ارتباطی کشور، در راس آن فیبر نوری و زیرساخت اینترنت ثابت به منابع درآمدی نیاز دارد، هیچ منبع درآمدی بهتر از درآمد مازاد خود اپراتورها نیست و نباید از مردم در جای دیگری پول بگیریم و برای توسعه زیرساخت استفاده کنیم بنابراین در این رابطه کار کارشناسی گسترده ای از سوی کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس با حضور نمایندگان اعضای هیات مدیره نظام صنفی ایران، سندیکای تولیدکنندگان مخابرات، مدیران کسب و کارهای دیجیتال، نمایندگان بانک مرکزی، وزارت صنعت معدن و تجارت و نیز مدیران اپراتورهای پستی و دفاتر پیشخوان، صورت گرفت.

وی ادامه داد: بستر اینترنت در کشور به پهنای باند تلفن سیار وابسته است و در حال حاضر ۱۰۰ میلیون نفر مشترک تلفن سیار داریم که ضریب نفوذ آن ها ۱۲۰ درصد است، در قبال آن پهنای باند اینترنت خانگی ثابت ۹ میلیون مشترک دارد و ضریب نفوذ آن بسیار پایین و حدود ۳۰ درصد است.

رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق برنامه های توسعه ای، مشترکان اینترنت خانگی ثابت باید به ۲۰ میلیون نفر برسند و در عین حال ۹ میلیون نفری که هم اکنون از اینترنت خانگی استفاده می کنند با روش های سیمی و مسی متصل می شوند که باید از مزیت فیبر نوری تبدیل بهره مند شوند، چرا که آینده اینترنت به فیبرنوری وابسته خواهد بود.

سهیل یحیی زاده، رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی نیز در رابطه با اصلاح بخش دوم بند (ی) تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، خاطرنشان کرد: با اصلاح این تبصره، اپراتورهای ثابت و شرکت های کارآفرین فعال در حوزه خدمات مخابراتی که دسترسی نهایی ندارند و شرکت خرد به شمار می روند و نیاز است که مورد حمایت قرار گیرند، از شمول افزایش ۲ درصدی حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی، خارج می شوند.

وی افزود: بنابراین صرفا ارائه دهندگان خدمات مخابراتی که دارای پروانه تلفن سیار هستند و شبکه دسترسی نهایی دارند، مشمول افزایش ۲ درصدی حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی خواهند شد.

یحیی زاده با بیان اینکه اصلاح بخش دوم بند (ی) تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، یکی از مهمترین تبصره ها در لایحه بودجه برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های وزارت ارتباطات حذف یا اصلاح این تبصره بود و اگر می خواهیم شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم باید زیرساخت فیبر نوری را در کشور گسترش دهیم و درآمد حاصل از این بخش برای حمایت از زیرساخت های فیبر نوری خواهد بود و پیام بسیار مثبتی برای فعالان اینترنت، آی تی و آی سی تی دارد.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی