کد خبر: ۲۵۹۸۲
|
۰۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۰

جلوگیری از هدر رفت آب در کشاورزی با استفاده از نانو ذرات ابرجاذب

یک شرکت دانش‌بنیان محصولی ساخته که باعث جلوگیری از هدر رفتن آب و نگهداری آب با مدت‌زمان بیشتری در خاک بدون آبیاری مجدد را ممکن کرده است.

به گزارش «نبض فناوری»،محسن صادقیان مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کیمیا تراوا تک با بیان اینکه سوپر جاذب‌های تولیدی این شرکت به‌صورت گسترده در بخش کشاورزی استفاده می‌شوند، گفت: سوپر جاذب‌ها یا ابر جاذب‌ها مواد پلیمری هستند که به دلیل شبکه‌هایی که درون خود دارند، آب را تا 500 برابر وزن خود نگهداری می‌کنند.

جلوگیری از هدر رفت آب

یکی از صنایعی که سوپر جاذب‌ها در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، کشاورزی  است. خشک‌سالی‌های شدید در کشور و از بین رفتن مزارع و باغ‌ها ضرورت استفاده از این ماده را برای احیای صنعت کشاورزی توجیه‌پذیر می‌کند.

مکانیسم عملکرد این ماده در خاک به‌گونه‌ای است که پس از آبیاری، آب و مواد مغذی خاک را درون خود جذب کرده و متورم می‌شود و سپس در صورت نیاز ریشه آب را به‌صورت تدریجی بازمی‌گرداند.

به‌طورکلی با استفاده از سوپر جاذب برای گیاهان با دوره آبیاری کوتاه‌مدت، هر سه دوره آبیاری به یک دوره و برای گیاهان با دوره آبیاری بلندمدت هر دو دوره آبیاری به یک دوره تبدیل می‌شود. استفاده از این محصول باعث جلوگیری از هدر رفت آب می‌شود و همچنین خاک بدون آبیاری مجدد، مدت‌زمان بیشتری آب را درون خود نگه‌داری کند.

فناوری پیشرفته و استفاده از نانو ذرات

این محصول به دلیل فناوری به کار رفته در فرآیند تولید و استفاده از نانو ذرات در ساختار آن باعث افزایش کیفیت شده به‌گونه‌ای که نسبت به نمونه‌های مشابه از مشخصات و ویژگی‌های بالاتری برخوردار است. این ویژگی‌ها درنهایت سبب جذب آب بالاتر و همچنین افزایش بیشتر ثمر دهی محصول شده است.

سوپر جاذب تراوا قابل استفاده برای درختان میوه، گیاهان جالیزی و زراعی، کشت دیم، درختان غیر مثمر، فضاهای سبز، چمن‌کاری‌ها و زمین‌های گلف، جابجایی نهال و هیدروپونیک است. سوپر جاذب را می‌توان به دو طریق خشک و هیدروژل مورد استفاده قرار داد.

این محصول به‌غیراز کشاورزی در بخش صنعتی و بهداشتی نیز مورد کاربرد دارد و جزو سه ماده شیمیایی محسوب می‌شود که واردات آن به علت حجم مصرف بالا در کشور زیاد است. در بحث کشاورزی محصول داخلی توانسته صرفه‌جویی ارزی خوبی به همراه داشته باشد.

کاهش مصرف آب، کود و افزایش عمر گیاه

از مزایای استفاده از سوپر جاذب تراوا می‌توان به قابلیت نگهداری آب در خاک و کاهش 50 الی 70 درصد مصرف آب، افزایش 10 الی 20 درصدی محصول به جهت نگه‌داری مداوم آب و مواد غذایی در کنار ریشه، کاهش مصرف کود مورد نیاز گیاه و رشد سریع‌تر و همچنین افزایش عمر گیاه اشاره کرد.

همچنین این محصول باعث جلوگیری از هدر رفت آب به دلیل نگه‌داری آب و مواد غذایی درون ساختار خود، جلوگیری از تبخیر آب درون خاک مخصوصاً در تابستان، افزایش گردش هوا درون خاک و بهبود خاصیت خاک، طول عمر بین 5 تا 7 سال و حفاظت از محیط‌زیست در برابر خشک‌سالی و هدر رفتن منابع آب زیرزمینی می‌شود.

در برخی کشورها استفاده از این محصول اجباری است و این شرکت هفتمین کارخانه در دنیا محسوب می‌شود که توان تولید سوپر جاذب‌ها را دارد. در حال حاضر در این شرکت به به‌صورت مستقیم 12 نفر و غیرمستقیم 8 نفر مشغول به فعالیت هستند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کیمیا تراوا تک با اشاره به اینکه تسهیلاتی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌کند بسیار خوب است، افزود: دانش‌بنیان بودن مزیت‌های زیادی را برای ما به همراه داشته و حمایت‌های این مجموعه بسیار کارساز بوده است.

منبع:فارس

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی