کد خبر: ۲۸۰۳۶
|
۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰

اولین گلخانه زیر آب جهان با تنوع بیش از 100 نوع میوه و سبزی

«باغ نمو» با شش گنبد بزرگ و شفاف، اولین گلخانه زیر آب جهان با تنوع بیش از 100 میوه و سبزی، در منطقه لیگوریا ایتالیا واقع شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، محیط اقیانوس ویژگی‌هایی از جمله ثبات دماٰ، جذب دی‌اکسید کربن و کنترل آفات را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد و به همین دلیل برای کشاورزی شرایطی خوبی را فراهم می‌کند. باغ‌‌های رویایی زیر آب می‌تواند آینده کشاورزی را تغییر دهد و گفته می‌شود تا سال 2050 چنین رویکردی در کشاورزی می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های خوب مورد توجه قرار گیرد.


استفاده از اعماق اقیانوس‌ها برای کشاورزی ایده جالبی است و باغ‌هایی مانند باغ نمو می‌توانند نتایج خوبی برای آینده کره زمین به دنبال داشته باشند و هم از نظر عوامل محیطی و هم اقتصادی و مورفولوژیکی برای پرورش گیاهان مناسب هستند.


گلخانه‌های زیر آب در سال 2050
براساس اعلام سازمان ملل، جهان تا سال 2050 در شرایط آب و هوایی ناپایداری قرار می‌گیرد و تغذیه 9.3 میلیارد جمعیت جهانی نیاز به تدابیری دارد. شاید اعماق دریاها بتواند محیط مناسبی برای تامین بخشی از نیازهای غذایی بشر مورد استفاده قرار گیرد.


در حال حاضر بیش از 100 نوع سبزی و میوه مختلف در این گلخانه پرورش داده می‌شود که در بین آنها لوبیا و توت فرنگی هم وجود دارد. میوه‌ها و سبزیجات در داخل کره‌های شفاف رشد می‌کنند. محققان می‌گویند گیاهانی که به این روش در باغ نمو پرورش داده می‌شوند، غنی‌تر از گیاهانی هستند که با روش‌های سنتی رشد می‌کنند.

برای پرورش گیاهان در کره‌های شفاف نیاز به هوا وجود دارد و گفته می‌شود تقریبا 20,000 لیتر هوا روی بدنه‌ای از آب‌های سطحی در داخل هر گنبد نگهداری می‌شود. نور خورشید از میان آب عبور می‌کند تا به هوای داخل برسد و آن را گرم کند.


زمانی که در زمستان نور طبیعی کمتری وجود داشته باشد، LEDهایی که توسط سیم برق تغذیه می‌شوند، به عنوان منبع نور اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دمای آب بیرون و داخل گنبدهای شیشه‌ای طی روز و شب ثابت نگه داشته می‌شود و تبخیر آب در داخل گنبد، آب شیرین مورد نیاز گیاهان را تامین می‌کند.

منبع:دیجیاتو

برچسب ها: اقیانوس گلخانه
ارسال نظرات
تفاهم نامه همکاری بنیاد رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا امضا شد؛ تفاهم‌ نامه همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا به امضا رسید.
در آخرین گزارش درآمد «تجارت الکترونیک پارسیان» در کدال، رشد ۶ درصدی درآمد «رتاپ» در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
وبگردی