کد خبر: ۲۸۸۱۸
|
۰۱ تير ۱۴۰۱ | ۱۳:۲۸
توسط یک شرکت دانش بنیان؛

کیت ایرانی استخراج ویروس تولید شد

نمونه ایران ساخت کیت استخراج ویروسی با قابلیت استخراج اسید نوکلئیک نمونه های سرم، پلاسما و بزاق توسط یک شرکت دانش بنیان به تولید رسید.

به گزارش«نبض فناوری» به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدباقر محمودی عضو هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان در خصوص ویژگی های کیت استخراج ویروسی گفت: در این روش از مواد خطرناک مثل فنل و کلروفرم استفاده نمی شود و RNA ویروس به ستون سیلیکایی متصل می شود در حالی که آلودگی ها از آن عبور می کنند.

استفاده از کیت استخراج ویروسی در تشخیص کووید۱۹

وی افزود: سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس یک RNA ویروس تک رشته ای است که عامل بیماری COVID-۱۹ بود و از همین شیوه در تشخیص کووید استفاده می شود. در کیت استخراج ویروسی ابتدا ساختارهای سلولی و محافظ ویروس‌ها لیز شده و سپس ژنوم استخراج شده توسط روش ستون سیلیکا جداسازی می‌شود. علاوه بر این بافر لیز کننده این کیت به صورت ویژه‌ای برای تخریب ساختارهای محافظ ویروسی بهینه شده است.

به گفته محمودی، کیت «ایران‌ساخت» از همان کارآیی نمونه خارجی برخوردار است اما قیمتی به مراتب ارزان تر دارد. به واسطه تولید کیت استخراج ویروسی حدود ۴۰ فرصت شغلی ایجاد شده است.

صادرات کیت استخراج ویروسی

این مدیر حوزه دانش بنیان با بیان اینکه با تولید کیت استخراج ویروسی حدود ۱۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور رقم خورد، ادامه داد: با وجود چالش های فراوان، توانستیم کیت استخراج ویروسی را به کشور افغانستان صادر کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر کیت های استخراج ویروس در بسیاری از آزمایشگاه های مرجع کشور در حال استفاده است که اصالت و جوابدهی آن مورد تایید این مراکز و نهادهای اصلی بهداشتی کشور قرار گرفته است.

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
توسط یک شرکت دانش بنیان؛ کیت ایرانی استخراج ویروس تولید شد
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی