کد خبر: ۲۸۸۵۷
|
۰۳ تير ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

گوگل: یک جاسوس‌افزار قدرتمند گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها را هدف قرار داده است

تاکنون گزارش‌های مختلفی از قابل هک بودن گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها منتشر شده و حالا گوگل می‌گوید که نوعی جاسوس‌افزار ایتالیایی به نام «Hermit» می‌تواند آیفون‌ها و گوشی‌های اندرویدی را هک کند.

به گزارش«نبض فناوری»تاکنون گزارش‌های مختلفی از قابل هک بودن گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها منتشر شده و حالا گوگل می‌گوید که نوعی جاسوس‌افزار ایتالیایی به نام «Hermit» می‌تواند آیفون‌ها و گوشی‌های اندرویدی را هک کند.

شرکت‌های بزرگ پیش از این بارها با حملات سایبری و خطرات هک شدن دست و پنجه نرم کرده‌اند؛ با این وجود این خطرات همیشه بخشی از کار هستند و مواجهه با آن‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی کمپانی‌های بزرگی مانند گوگل و اپل محسوب می‌شود. در هر صورت، اتفاقات جدیدی رخ داده‌اند که عامل آن نوعی جاسوس‌افزار ایتالیایی بوده است. البته این جاسوس‌افزار ظاهرا به صورت قانونی فعالیت می‌کند.

هک شدن گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها

هک شدن گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها توسط Hermit
 

بر اساس گزارش‎‌ها، آزمایشگاه‌های RCS واقع در میلان ایتالیا که ادعا می‌کند آژانس‌های مجری قانون در اروپا مشتری‌های اصلی آن هستند، ابزارهای مخصوصی را برای جاسوسی از اطلاعات شخصی، پیام‌ها، تصاویر ذخیره شده، پیام‌های صوتی ضبط شده و لیست مخاطبین افراد توسعه داده است.

رگولاتورهای آمریکایی و اروپایی در حال بررسی و تصویب قوانین جدید برای فروش و استفاده از این نوع اپ‌های جاسوسی هستند.

به نظر می‌رسد که حتی قزاقستان هم به این فناوری برای جاسوسی کردن دست یافته است. گوگل در مورد این موضوع می‌گوید که با توسعه چنین جاسوس‌افزارهایی، هر دولتی با هر سطح از تجهیزات و امکانات می‌تواند به ابزارهای خطرناک هک و جاسوسی دست پیدا کند.

یکی از سخنگویان اپل هم در این مورد اظهار نظر کرده و گفته تمام حساب‌ها و گواهی‌های مرتبط با این برنامه هک را باطل کرده است. از طرف دیگر، خود آزمایشگاه RCS میلان ادعا کرده که تمام محصولات و ابزارهای آن‌ها مطابق با قوانین روز اروپاست و حتی به آژانس‌های مجری قانون در بررسی کردن جرم‌ها کمک می‌کند.

گوگل در مورد خطرات جاسوس‌افزار مورد اشاره به کاربران خود هشدار داده و به نظر می‌رسد که این جاسوس‌افزار جدید قدرتمندتر از آن چیزی ظاهر شده که بتوان عملکرد آن را به طور کامل خنثی کرد. بنابراین کاربران باید بیشتر مراقب باشند تا تحت تاثیر قرار نگیرند.

بنابر صحبت‌های آزمایشگاه RCS، ابزار جاسوسی این کمپانی به صورت روزانه به تنهایی 10 هزار هدف را در اروپا هدف می‌گیرد. این جاسوس‌افزار فراتر از این‌ها هم می‌رود و مشخصا در بسیاری دیگر از مناطق دنیا نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی