کد خبر: ۲۹۵۵۰
|
۰۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۸

ثبت تصویری خیره‌کننده از خورشید با ۲ تلسکوپ ناسا

ناسا به تازگی تصویری از خورشید در صفحه اینستاگرام خود به انتشار گذاشته است.

به گزارش «نبض فناوری»، ناسا در توضیح این تصویر نوشت: این تصویر که از ترکیب تصاویر آرایه‌ی تلسکوپ طیف‌سنجی هسته‌ای به اختصار انگلیسی نیوستار(NuSTAR) و تصویری از رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید(SDO) ایجاد شده است، خروج پرتوهای ایکس از خورشید ما را نمایش می‌دهد.

رصدهای نیوستار، تشعشعات خورشیدی پر انرژی را با قدرت‌های گوناگون در رنگ‌های سبز و آبی نشان می‌دهد در حالی که رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید موادی که دمای کمتری دارند را در جو خورشید به رنگ قرمز نمایان می‌کند. رنگ سبز در این تصویر نشان دهنده انرژی‌های بین دو تا سه کیلوالکترون ولت است و رنگ آبی نمایانگر انرژی‌های سه تا پنج کیلوالکترون ولت است. این پرتوهای ایکس پرانرژی از گازهایی که تا دمای بیش از سه میلیون درجه گرم شده‌اند نشات می‌گیرد.

نیوستار و رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید به اخترشناسان کمک می‌کنند تا خورشید را به روش‌های گوناگونی مطالعه کنند.

نیواستار که یک تلسکوپ پرتو ایکس فضایی ناسا است در محدوده سه تا ۷۹ الکترون ولت کار می‌کند. این تلسکوپ با موفقیت در سال ۲۰۱۲ پرتاب شد. این تلسکوپ اکنون در دهمین سال فعالیت خود به سر می‌برد. نیوستار که جهان را در طیف پرتو ایکس پرانرژی مشاهده می‌کند امکان نقشه‌برداری از ریزشراره‌های (microflares) روی سطح خورشید را دارد. در مقابل آن رصدخانه پویایی شناسی خورشید با مطالعه اتمسفر خورشید و میدان مغناطیسی آن به ما در نظارت بر اثر خورشید بر زمین و فضای نزدیک به زمین کمک می‌کند.

این تلسکوپ فضایی در سال ۲۰۱۰ به فضا پرتاب شد. در ابتدا قرار بود طول ماموریت این تلسکوپ پنج سال باشد اما در ماه فوریه سال ۲۰۲۰ تصمیم بر آن شد که ماموریت این کاوشگر خورشیدی تا سال ۲۰۳۰ تمدید شود.

ثبت تصویری خیره‌کننده از خورشید با ۲ تلسکوپ ناسا

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
رضا
۱۴:۲۷ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۱
اگه می شد یکه تیکه به ابعاد 1متری از خورشید ازش جدا کنیم میتونیم یه شهر 20 میلیونی تا 800 سال انرژی تامین کنیم
0
0
وزیر ارتباطات در نشست با استاندار آذربایجان غربی تأکید کرد: پوشش پایدار و باکیفیت ارتباطی ۸۶ درصد روستاهای استان
با برگزاری تور عکاسی روایت پیشرفت صورت می گیرد؛ تبیین دستاوردهای وزارت ارتباطات از طریق جشنواره «همه جا در دسترس»
در آخرین گزارش درآمد «تجارت الکترونیک پارسیان» در کدال؛ رشد درآمد نماد بورسی «رتاپ» در آبان ماه سال جاری
وبگردی