کد خبر: ۲۹۷۵۱
|
۱۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۰

انتشار تصویر خیره کننده کهکشان چرخ گاری

تلسکوپ فضایی جیمز وب کهکشان چرخ گاری را با جزئیات خیره کننده به تصویر کشید.

به گزارش «نبض فناوری»، ناسا و شرکای آن در تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویر دیدنی تری که توسط این تلسکوپ گرفته شده را به اشتراک گذاشته اند. این بار، آنها نگاهی تازه به کهکشان چرخ گاری  (که هابل و تلسکوپ های دیگر قبلا مشاهده کرده بودند) انداختند. ناسا گفت جیمز وب توانسته است جزئیات جدیدی را در مورد شکل‌گیری ستاره و سیاه‌چاله در مرکز کهکشان، که حدود 500 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، فاش کند.

این تلسکوپ با استفاده از تشخیص نور مادون قرمز، توانست از میان غباری که کهکشان چرخ گاری  را در هنگام مشاهده سایر تلسکوپ ها از دید پنهان کرده بود، تصویربرداری کند. تصویر به دست آمده ترکیبی از دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) و ابزار مادون قرمز میانی (MIRI) JWST است.

 

داده‌های NIRCam، که تصویرگر اصلی JWST است، به رنگ آبی، نارنجی و زرد رنگ‌بندی شده‌اند، در حالی که داده‌های MIRI قرمز هستند. ناسا می گوید که نقاط آبی رنگی که در چرخش های قرمز غبار ظاهر می شوند، ستارگان منفرد یا محفظه های تشکیل ستاره هستند. آژانس خاطرنشان کرد: «NIRCam همچنین تفاوت بین توزیع صاف یا شکل جمعیت‌های ستاره‌ای مسن‌تر و غبار متراکم در هسته را در مقایسه با شکل‌های توده‌ای مرتبط با جمعیت‌های ستاره جوان‌تر در خارج از آن نشان می‌دهد».

در همین حال، MIRI توانست جزئیات بیشتری از غبار کهکشان را کشف کند. مناطقی را شناسایی کرد که سرشار از هیدروکربن ها و سایر ترکیبات شیمیایی هستند، همراه با غبار سیلیکات، که مشابه بسیاری از غبارهای موجود در زمین است. این مناطق چندین پره مارپیچ را تشکیل می دهند که منجر به نامگذاری کهکشان چرخ گاری شد. هابل قبلاً قادر به تصویربرداری از پره ها بود، اما در مشاهدات جیمزوب  بسیار واضح تر هستند.

کهکشان چرخ گاری  در پی برخورد یک کهکشان مارپیچی بزرگ و یک کهکشان کوچکتر شکل گرفت. دارای دو حلقه، یک حلقه داخلی روشن و یک حلقه بیرونی رنگارنگ است. حلقه بیرونی حدود 440 میلیون سال است که از مرکز برخورد منبسط شده است.

ناسا گفت که حلقه داخلی حاوی "مقدار عظیمی از گرد و غبار داغ" است. درخشان ترین مناطق میزبان خوشه های ستاره ای جوان غول پیکر است. حلقه بیرونی، در عین حال، شکل گیری ستاره ها و ابرنواخترها را نشان می دهد. هنگامی که منبسط می شود و به گاز اطراف برخورد می کند، تشکیل ستاره رخ می دهد.

ارسال نظرات
به دنبال اعتراضات کووید صفر در چین؛ لایک کردن پستهای غیرقانونی در چین جریمه دارد
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح کرد: آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند
وبگردی