کد خبر: ۲۹۷۷۱
|
۱۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۹:۱۰
معاون تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در دیدار با صاحبان صنایع استان لرستان اعلام کرد:

حمایت صندوق نوآوری از صنایعی که با شرکت‌های دانش بنیان همکاری می‌کنند

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت این صندوق از صنایعی که با شرکت‌های دانش بنیان همکاری می‌کنند، خبر داد و گفت: اگر صنعتی با شرکتی دانش‌بنیان قراردادی ببندد و کاری به او واگذار کند، لازم نیست در طول انجام کار، منابع مالی به این شرکت دانش بنیان تزریق کند چرا که صندوق نوآوری این منابع را تزریق می‌کند و سفارش‌دهنده تنها لازم است بعد از دریافت محصول یا خدمت، هزینه کالایی را که خریداری کرده است، بپردازد.

به گزارش «نبض فناوری»، روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد، دکتر روح‌الله ذوالفقاری در نشست با صاحبان صنایع استان لرستان که در محل اتاق بازرگانی این لرستان برگزار شد، ضمن ارائه توضیحاتی درباره مزایای همکاری صنعت استان با زیست‌بوم نوآوری، گفت: کشور در 10 سال گذشته در حوزه علم و فناوری رویکردهای جدیدی را اختیار کرده است. در سنوات گذشته ساختاری که کشور در تحقیق و توسعه پی می‌گرفت، مبتنی بر ساختارهای دولتی بود که معایب خود را نشان داد و حاصلی جز هزینه‌های هنگفت بدون خروجی اقتصادی نداشت.
وی افزود: از سال 90 رویکرد جدیدی تعریف شد تا به بخش خصوصی کمک شود تا به سراغ توسعه فناوری برود، لذا مفهومی به نام شرکت‌های دانش‌بنیان شکل گرفت که قوانین حمایتی متعددی هم برای آن‌ها در نظر گرفته شد. برای آن که این نهال نوپایی که در حوزه فناوری بر بستر بخش خصوصی توسعه پیدا کرده مسیرش را راحت‌تر ادامه دهد، برنامه‌های حمایتی متنوعی نیز پیرامون این فضا شکل گرفته است.
ذوالفقاری بیان کرد: اجرای این برنامه از سال 92 آغاز شد. در آن سال تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور تنها به 50 عدد می‌رسید. سازوکار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز بدین گونه بود که این شرکت‌ها توسط یک مرجع با کارگروهی تخصصی باید عنوان دانش‌بنیان اخذ می‌کردند تا بتوانند از چند مزیت اصلی نظیر خدمات مالی متنوع از انواع وام‌ها و کمک‌های بلاعوض گرفته تا سرمایه‌گذاری‌ها استفاده ‌کنند. این شرکت‌ها همچنین از معافیت مالیاتی برخوردارند و کسب و کارشان از پرداخت مالیات معاف است و در حوزه مقررات نیز به روش‌های مختلف از مزیت‌هایی برخوردار می‌شوند.
به گفته معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور امروز به 7 هزار و 100 شرکت رسیده است که در حوزه‌های مختلف از فناوری اطلاعات گرفته تا تجهیزات پزشکی، کشاورزی و ماشین‌آلات در حال فعالیت هستند.
وی با بین اینکه امروز بیش از 300 هزار نفر در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول فعالیت هستند، گفت: این افراد از نیروهای آزموده و متخصص کشور به حساب می‌آیند و توانسته‌اند نقش جدی‌تری را در اقتصاد کشور ایفا کنند.

تنهای 32 شرکت دانش بنیان در استان لرستان فعالیت می کنند

ذوالفقاری درباره زیست‌بوم نوآوری استان لرستان نیز گفت: استان لرستان متاسفانه سهم کمی از زیست‌بوم نوآوری کل کشور دارد. با وجود اینکه این استان از نظر نسبت جمعیتی و پهنه سرزمینی، سهم خوبی در کشور دارد اما تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان آن تنها به 32 شرکت می‌رسد که همگی این شرکت‌ها نیز فعال نیستند.
معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: امروز به ندرت در دنیا می‌بینیم که خود سازمان‌ها کارمند استخدام کنند و از خدمات بهره بگیرند. امروز در دنیا از رویکرد نوآوری باز استفاده می‌کنند. به همین دلیل کسب‌و‌کارهای خرد و متوسط در کنار شرکت‎‌های بزرگ شکل می‌گیرند و کار تحقیق و توسعه آنها را انجام می‌دهند و نقش بسزایی در توسعه و سودآوری این صنایع بزرگ ایفا می‌کنند. از این‌رو از شما صاحبان صنایع استان تقاضا می‌کنم که به این مفهوم توجه کنید و بخشی از کارهایی که ممکن است که به بهبود تحقیق و توسعه کسب و کارشان منجر شود برون‌سپاری کنند تا اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.
وی همچنین درباره حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از صنایعی که با شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری می‌کنند، تصریح کرد: ما از همه صنایعی که با شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری کنند حمایت می‌کنیم. اگر صنعتی با شرکتی دانش‌بنیان قراردادی ببندد و کاری به او واگذار کند، لازم نیست در طول انجام کار، منابع مالی به این شرکت دانش بنیان تزریق کند چرا که صندوق نوآوری این منابع را تزریق می‌کند و سفارش‌دهنده تنها لازم است بعد از دریافت محصول یا خدمت، هزینه کالایی را که خریداری کرده است، بپردازد.
ذوالفقاری خاطرنشان کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان ظرفیت‌های خوبی برای ورود صنایع به حوزه فناوری دیده شده است؛ برای مثال یکی معافیت مالیاتی است که برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده است. درکنار این، صنایع مربوط به استان لرستان که تعطیل یا نیمه تعطیلند می‌توانند با ظرفیت‌های دیده‌شده در قانون جهش تولید دانش‌بنیان، خود را احیا کنند.
معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان گفت: موضوع اقتصاد مبتنی بر فناوری با نگاه خوشبینانه‌ای کشور در حال اجرایی شدن است، یعنی اگر استان لرستان یک گام از سایر استان‌‎ها عقب است هنوز فاصله چندانی ندارد که نتواند شکاف خود را با دیگر نقاط کشور برطرف سازد.

ارسال نظرات
به دنبال اعتراضات کووید صفر در چین؛ لایک کردن پستهای غیرقانونی در چین جریمه دارد
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح کرد: آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند
وبگردی