کد خبر: ۲۹۸۴۴
|
۱۶ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

۱۱ اقدام کشور برای کسب ۳ درصد بازار زیستی جهانی

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی برای دستیابی به سهم ۳ درصدی از بازار جهانی محصولات زیست‌فناوری، ۱۱ اقدام را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش«نبض فناوری» دستیابی به سهم ۳ درصدی بازار جهانی محصولات زیست‌فناوری یکی از اهداف کلان کشور است که در این راستا ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عملیاتی کردن ۱۱ اقدام ملی در سه حوزه اقدامات سیاستی، اقدامات نظارتی و اقدامات اجرایی، به دنبال اجرایی کردن این هدف کلان است.

در حوزه اقدامات سیاستی برنامه‌هایی چون "تعیین بازارهای اولویت‌دار برای کشور از میان کلیه بازارهای موجود در حوزه اقتصاد زیستی"، "ساماندهی، انسجام و یکپارچه‌سازی سیاست‌های اتخاذ شده در بخش‌های مختلف"، "همگرا ساختن فعالیت نهادهای متولی و ایجاد زیرساخت‌ها، ظرفیت‌ها و تعهدات لازم برای اجرای سیاست‌ها"، "تدوین سیاست‌های حمایتی برای توسعه متوازن و متناسب زیست‌فناوری در همه حوزه‌ها به ویژه کشاورزی و محیط زیست"، "توجه به پتانسیل‌های کشور در زمینه زیست‌فناوری دریایی" و "تقویت سهم این حوزه با تدوین سیاست‌های مناسب به عنوان اقدامات سیاستی" اتخاذ کرده است.

در حوزه نظارت برنامه‌هایی چون "نظارت بر نحوه اجرای سیاست‌ها و قوانین این حوزه" و "پایش منظم نحوه عملکرد نهادهای ذی‌نفع و مسئول" را به عنوان هدف قرار داده‌اند.

اقدامات اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری برای تحقق این هدف شامل مواردی چون "تقویت توانمندی‌های فناورانه و روش‌های نوآورانه در توسعه فرایندهای تبدیلی و یا شناسایی و به‌کارگیری منابع جدید به‌عنوان خوراک ورودی در حوزه کشاورزی صنعتی"، "تقویت زنجیره‌های تأمین تا تولید و بازار محصولات زیست‌فناوری با نگاه صادرات‌گرا"، "توسعه متناسب زیست‌فناوری در همه حوزه‌ها با توجه به تقاضاها و نیازها" و "حمایت از روش‌های زیست‌فناورانه در حل معضلات و چالش‌های زیست‌محیطی و کشاورزی" می‌شود.

ارسال نظرات
رئیس کارگروه لندتک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مطرح کرد: نیاز جدی به توسعه لندتک | لندتک‌ها در تنظیم‌گری کشور به رسمیت شناخته نشده‌اند
از سوی سازمان امور مالیاتی کشور صورت گرفت: اعلام احکام مالیاتی حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی
همراه با نخستین فرودگر قمری ژاپن ماه‌نورد امارات فردا به فضا می‌رود
وبگردی