کد خبر: ۳۰۸۹۱
|
۱۰ مهر ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

روشی جدید برای تولید برق

تیمی از محققان آکادمی علوم چین روش جدیدی برای تولید برق با استفاده از امواج اقیانوس ابداع کرده اند.

به گزارش «نبض فناوری»،  این گروه در مقاله خود که در مجله One Earth منتشر شده است، نحوه عملکرد دستگاه جدیدشان و میزان عملکرد آن را در مقایسه با سایر دستگاه های قدرت موج توضیح می دهند.

در طی چندین سال گذشته، انرژی خورشیدی، زمین گرمایی و باد بر اخبار پیرامون توسعه منابع انرژی جایگزین غالب بوده است. اقیانوس‌ها و دریاچه‌های بزرگ جهان امواجی تولید می‌کنند که می‌توان از آنها برای تولید برق استفاده کرد. متأسفانه، تا کنون، چنین تلاش هایی مقرون به صرفه نبوده است. سیستم‌های فعلی عموماً شامل استفاده از امواج برای فشار دادن آهن‌رباها از طریق سیم‌پیچ‌ها هستند که به نظر می‌رسد حجیم و گران و البته ناکارآمد است. تیم چین در این تلاش جدید، رویکرد کاملاً جدیدی را برای این مشکل در پیش گرفته است.

در این تلاش جدید، محققان در حال بررسی یک دستگاه بسیار بزرگتر هستند که شبیه به مار آناکوندا است. آنها در رویکرد خود چندین نانو ژنراتور کوچک ساختند که روی سطح اقیانوس شناور هستند. هر یک از نانو ژنراتورها با استفاده از یک رابط انعطاف پذیر به یکدیگر متصل می شوند. سپس الکتریسیته ساکن تولید شده توسط همه نانو ژنراتورها با هم ترکیب می شود تا مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش آنها نشان داد که این دستگاه قادر به تولید 347 وات برق در هر متر مکعب است که به گفته آنها تقریبا 30 برابر بهتر از سایر طرح هایی است که برای برداشت برق از امواج طراحی شده اند.

برچسب ها: چین اقیانوس برق
ارسال نظرات
رئیس کارگروه لندتک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مطرح کرد: نیاز جدی به توسعه لندتک | لندتک‌ها در تنظیم‌گری کشور به رسمیت شناخته نشده‌اند
از سوی سازمان امور مالیاتی کشور صورت گرفت: اعلام احکام مالیاتی حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی
همراه با نخستین فرودگر قمری ژاپن ماه‌نورد امارات فردا به فضا می‌رود
وبگردی