کد خبر: ۳۱۴۵۸
|
۰۶ آبان ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰
به همت پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی؛

انجام نخستین پیوند مغز استخوان آلوژن در کشور عراق با کمک متخصصان ایرانی

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان معتمد گفت: در قالب قرارداد انتقال فناوری پیوند سلول های بنیادی منعقده بین پژوهشکده سرطان معتمد و نهاد بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عتبه حسینیه مقدسه توسط تیم تخصصی پژوهشکده در بیمارستانی در کربلای معلی انجام می‌شود.

به گزارش«نبض فناوری» دکتر کیوان مجید زاده، عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان معتمد و مدیر فنی و اجرایی پروژه انتقال فناوری پیوند سلول های بنیادی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عتبه حسینیه مقدسه که تحت مدیریت دکتر ستار الساعدی وزیر اسبق بهداشت عراق است، در حال راه‌اندازی بیمارستان های تخصصی متعدد در شهر کربلا است که یکی از حوزه‌های تخصصی مورد توجه، فناوری‌های نوین درمان سرطان است.

وی افزود: با توجه به شهرت جهانی استاد قوام زاده در این حوزه، دکتر سعدی از پژوهشکده سرطان معتمد دعوت کرده با هدایت استاد، عمل پیوند مغز استخوان را در بیمارستانی در کربلا راه‌اندازی کند. 

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان معتمد تصریح کرد: بیمارستانی کاملا اختصاصی برای بیماری های خون در کربلا درنظرگرفته شده که یکی از مهمترین بخش های آن، پیوند مغز استخوان خواهد بود. 

مجیدزاده خاطرنشان کرد: هماهنگی ها و اقدامات اولیه برای انتقال فناوری پیوند سلولهای بنیادی طی حدود ۹ ماه اخیر انجام شده و پس از جلسات و مذاکرات متعدد در ایران و عراق قرارداد مربوطه با حضور مسوول کنسولی جمهوری اسلامی در کربلا به امضا می‌رسد. متعاقب انعقاد این قرارداد، اولین عمل پیوند مغز استخوان آلوژن روی یکی از بیماران مبتلا به سرطان خون انجام خواهد شد.

وی با بیان این که تمام هزینه‌های مربوطه توسط طرف عراقی تامین می‌شود در ادامه از راه‌اندازی کلینیک سرطان‌های توارثی در بیمارستان الوارث کربلا توسط تیم تخصصی پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: در این کلینیک افراد با خطر بالا از لحاظ جهش‌های مستعدکننده به سرطان های ارثی بررسی و در صورت تشخیص جهش های ژنتیکی، فرد را تحت خدمات پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان قرار می‌دهیم.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان رالی بیت‌کوین آغاز می‌شود؟
وبگردی