کد خبر: ۳۱۶۰۹
|
۱۴ آبان ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

تجارت ۸ میلیارد دلاری ایران به کمک رمزارزها با وجود تحریم‌های آمریکا

رویترز طی گزارشی تایید نشده نوشت شرکت بایننس ۸ میلیارد دلار تجارت ارز مجازی ایران را از ۲۰۱۸ علی‌رغم تحریم‌های آمریکا پردازش کرده‌است.

به گزارش «نبض فناوری»، رویترز طی گزارشی تایید نشده نوشت شرکت بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در دنیا، 8 میلیارد دلار تجارت ارز مجازی ایران را از 2018 علی‌رغم تحریم‌های آمریکا پردازش کرده‌است. هدف از این تحریم‌ها قطع ارتباط ایران با سیستم مالی دنیاست.

اطلاعات بلاک چین نشان می‌دهد 7.8 میلیارد دلار از این نقل‌وانتقال بین شرکت بایننس و شرکت نوبیتکس به‌عنوان بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال ایران صورت‌گرفته است. نوبیتکس در وب‌سایت خود پیشنهادهایی برای دور زدن تحریم‌ها ارائه می‌دهد.

سه‌چهارم نقل‌وانتقال منابع مالی ایران که از شرکت بایننس گذشته توسط ارز مجازی ترون صورت‌گرفته که امکان پنهان کردن هویت معامله‌کنندگان را فراهم می‌کند. نوبیتکس در سال گذشته مشتریان خود را به استفاده از ترون تشویق کرده بود تا سرمایه‌های آن‌ها را از تحریم‌های آمریکا دور نگه دارد.

این اطلاعات جدید به‌دنبال بررسی‌های وزارت دادگستری آمریکا در مورد تخلفات احتمالی و پولشویی شرکت بایننس به‌دست‌آمده است. این شرکت با بیش‌از 120 میلیون کاربر، بر صنعت 1 تریلیون دلاری ارز مجازی تسلط دارد.

سخنگوی شرکت بایننس طی بیانیه‌ای گفت:«بایننس برخلاف سایر پلتفرم‌هایی که با نهادهای تحریم شده آمریکا مواجه هستند، یک شرکت آمریکایی نیست. ما اقداماتی برای محدود کردن ارتباط خود با بازار ایران در پیش گرفته‌ایم».

شرکت بایننس در اوت سال گذشته میلادی اعلام کرد مشتریانش نمی‌توانند بدون هویت حساب باز کنند و از خدمات آن استفاده کنند. اما از آن زمان حدود 1.05 میلیارد دلار معامله مستقیم با نوبیتکس و سایر صرافی‌های ایران ثبت‌شده که تا نوامبر سال جاری میلادی ادامه داشته‌است.

این اطلاعات نشان می‌دهد 2.95 میلیارد دلار ارز مجازی از 2018 بین صرافی‌های ایران و بایننس منتقل شده‌است.

5 میلیارد دلار دیگر هم از طریق واسطه‌ها بین ایران و بایننس ردوبدل شده‌است. کاربران ارز مجازی اغلب با استفاده از شیوه‌های پیچیده برای ایجاد زنجیره‌هایی از نقل و انتقال‌ ارز مجازی تلاش می‌کنند ردپای خود را بپوشانند.

شرکت نوبیتکس به 4 میلیون مشتری خود پیشنهاد می‌کند از انتقال مستقیم ارز مجازی بین پلتفرم‌های ایرانی و خارجی بپرهیزند تا امنیت آن‌ها حفظ شود.

علاوه‌بر ارز مجازی ترون، سایر نقل‌وانتقال های ایران با ارزهای مجازی بزرگی مثل بیت کوین، اتر، تتر، XRP و همچنین ارز مجازی کوچک‌تر لایت‌کوین صورت گرفته‌است.

بایننس بزرگ‌ترین بازار تجارت ترون است. بسیاری از صرافی‌های بزرگ دیگر از جمله کوین بیس و جمینی که متعلق به آمریکا هستند، از این ارز مجازی استفاده نمی‌کنند.

منبع/ تسنیم

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 10 فروردین 1402 بیت‌کوین رکورد زد
برای نخستین بار در جهان صورت گرفت؛ اختصاص یک رایانه کوانتومی به تحقیقات پزشکی
وقتی می‌میریم چه اتفاقی می‌افتد؟ «زندگی پس از زندگی» از نگاه واقعیت مجازی
وبگردی