کد خبر: ۳۲۰۲۲
|
۰۴ آذر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

نشت اطلاعات واتس‌اپ: شماره حدود ۵۰۰ میلیون کاربر برای فروش

شماره‌های هک شده در یک انجمن مخصوص هکرها به فروش خواهند رسید.

به گزارش«نبض فناوری»هکرها به شماره تلفن حدود 487 میلیون کاربر واتس‌اپاز 84 کشور جهان دست پیدا کردند. طبق گزارش‌های منتشر شده، آنها قصد دارند این اطلاعات را به فروش برسانند.

از حدود نیم میلیارد شماره در این دیتابیس، بیش از ۴۴ میلیون شماره مربوط به مصر و ۳۲ میلیون نیز مربوط به ایالات متحده است. بیشتر از ۳۰۰ هزار شماره نیز از کشور ایران در این لیست قرار دارد. رسانه «سایبر نیوز» که این خبر را منتشر کرده می‌گوید شرکت «متا» هنوز هیچ پاسخی به چرایی این موضوع نداده است.

نحوه سرقت شماره‌های کاربران واتس‌اپ

طبق گزارش Cybernews، هکر نحوه دسترسی به این داده‌ها را مشخص نکرده است و توضیح داده که «از استراتژی خود» برای جمع‌آوری آن‌ها استفاده کرده است. این احتمال وجود دارد که هکرها واتس‌اپ را از نظر فنی هک نکرده باشند، بلکه داده‌های آن را از طریق وب اسکرپینگ (Web Scraping) به دست آورده باشند که شامل اجرای یک اسکریپت خودکار برای تایید صفحات وبی می‌شود که در آنها از شماره‌ها برای واتس‌اپ استفاده می‌شود

چنین پایگاه داده‌ای می‌تواند برای هرزنامه، تلاش‌های فیشینگ و سایر فعالیت‌های مشابه استفاده شود و واقعاً هیچ راهی برای متوجه شدن این موضوع که شماره تلفن شما در بین شماره‌های هک شده است، وجود ندارد.

اما اگر می‌خواهید عکس و وضعیت پروفایل واتس‌اپ خود را از چشم دیگر افرادی که ممکن است شماره تلفن شما را در اختیار داشته باشند مخفی نگه دارید، می‌توانید در تنظیمات برنامه گزینه‌های آخرین حضور و آنلاین، نمایش عکس پروفایل و درباره من را به «فقط مخاطبین» تغییر دهید.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظرات
از سوی وزارت دادگستری روسیه؛ متا در فهرست سازمان های افراطی قرار گرفت
وبگردی