کد خبر: ۳۳۱۲۸
|
۰۲ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰

فناوری اطلاعات چگونه می‌تواند به کاهش آلاینده‌ها کمک کند؟

فناوری اطلاعات یکی از فناوری‌های نوظهور قرن حاضر است که توانسته تغییرات شگرفی در عرصه‌های مختلف مدیریت آلاینده‌های زیست محیطی ایجاد کند بنابراین با استفاده حداکثری از این فناوری می‌توان نقش جدی در کاهش آلاینده‌ها ایفا کرد.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» امروزه موضوع آلودگی هوا و آلاینده‌های زیستی به یکی از مباحث کلیدی و جنجالی مبدل شده است و با گذشت چندین از این موضوع هنوز مسئولان نتوانستند گره‌گشای این مشکلات در کشور شوند.

برخی از کارشناسان براین باورند که ورود فناوری و تکنولوژی نوین و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند بخشی از این مشکلات را برطرف سازد.

باید به این نکته کلیدی اشاره کرد و گفت فناوری اطلاعات یکی از فناوری‌های نوظهور قرن حاضر است و توانسته تغییرات شگرفی در عرصه‌های مختلف مدیریت آلاینده‌های زیست محیطی و سازماندهی و دسترسی به انواع داده و اطلاعات جدید به منظور مدیریت بهینه محیط زیست بوجود آورد؛ بنابراین آلودگی‌های محیط زیست طیف وسیع و متنوعی از عرصه‌های زیست محیطی مثل آب، خاک، هوا، صدا و امواج را در برمی گیرد که به دو دسته کلی منابع طبیعی و مصنوعی نشر آلاینده تقسیم می‌شوند. به همین نسبت دستگاه‌های سنجش نیز از تنوع گسترده‌ای به لحاظ کاربرد، مشخصات فنی، اصول و مبانی اندازه گیری و حفظ و نگهداری برخوردارند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات قابل حمل، قابلیت سنجش آلاینده‌ها در عرصه فراهم شده است.

در همین رابطه عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات در آیین رونمایی از ناوگان موتوری برقی موزعین پست با طرح این پرسش که نقش وزارت ارتباطات در کاهش آلودگی هوا چیست؟ اظهار کرد:ما با هوشمندسازی و الکترونیکی کردن خدمات و استفاده حداکثری از یک فناوری مهم می‌توانیم نقش جدی در کاهش سفر‌ها داشته باشیم و هدف از آن این است که با هوشمندسازی همه بخش‌های کشور آلایندگی را کاهش دهیم و این شدنی است این حرکت در دولت سیزدهم شروع شده و با شناخت نقشی که این فناوری می‌تواند در پیشرفت کشور داشته باشد، این فناوری را سرلوحه خود قرار داده است.

وی تأکید کرد: به همین منظور یک کارگروهی در دولت تشکیل شده تا از فناوری اطلاعات حداکثر استفاده در همه بخش‌ها صورت بگیرد. افزایش حجم این موضوع نیز در کاهش آلایندگی‌ها کمک خواهد کرد.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 25 فروردین 1403 ریزش اتریوم و بیت‌کوین
وبگردی