کد خبر: ۳۴۹۰۵
|
۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۴

ایجاد بیش از ۸ هزار و ۳۶۰ شرکت دانش بنیان در بخش‌های کلیدی کشور

طی چند سال اخیر و طبق اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شاهد رشد چشمگیر شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های مختلف هستیم، تا جاییکه هم اکنون ۸ هزار و ۳۶۸ شرکت دانش بنیان در کشور ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» شرکت‌های دانش بنیان از زمان شکل گیری فعالیت‌های گوناگونی را در بخش‌های کلیدی انجام می‌دادند. شرکت‌های دانش‌بنیان با فعالیت درانواع حوزه‌های مختلف، به دو گروه شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا دسته‌بندی شده و دانش‌بنیان‌های نوپا یا تولیدی نیز بر اساس نوع فعالیت، پیچیدگی و اهمیت فناورانه در ۳ گروه نوع یک، نوع دو یا نوع ۳ دسته بندی می‌شوند.
حوزه‌های فناورانه «فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی»، «دارو و فرآورده‌های پیشرفته تشخیص و درمان»، «مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی» و «ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته» از جمله حوزه‌های اصلی فعالیت شرکت‌های دانش بنیان است و سعی دارند تا در این حوزه‌ها دستاورد‌ها و محصولات مناسبی را تولید و عرضه کنند.
همچنین حوزه‌های «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی»، «برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات»، «فناوری اطلاعات و نرم‌افزار‌های رایانه‌ای»، «خدمات تجاری سازی» و «صنایع فرهنگی، خلاق، علوم انسانی» نیز از دیگر عناوین حوزه‌های فعالیت دانش بنیان‌های کشور است.
براساس این گزارش، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به عنوان متولی ایجاد و شکل گیری زیست بوم دانش بنیان و رشد و توسعه شرکت‌های فعال دراین حوزه بوده و درجهت رشد هرچه بیشتر این شرکت‌ها طی سال‌های اخیر گام برداشته است.
۸ هزار و ۳۶۸ شرکت دانش بنیانی تاکنون در کشور ایجاد شده است. از این تعداد، ۵ هزار و ۴۴۵ شرکت از نوع دانش بنیان تولیدی و ۲ هزار و ۹۲۳ شرکت از نوع دانش بنیان نوپا هستند.
با توجه به اقدامات معاونت علمی درجهت رشد و توسعه دانش بنیان‌ها در کشور طی چند سال اخیر، شاهد رشد چشمگیر شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های مختلف بوده ایم، به طوری که براساس آمار اعلام شده، درسال ۱۴۰۰ حدود ۷۵۰ شرکت دانش بنیان جدید ایجاد شده، اما در سال ۱۴۰۱، تعداد شرکت‎های جدید به هزار و ۴۰۰ مورد رسیده و این خود گواهی بر رشد حدود ۹۰ درصدی تعداد شرکت‌های دانش بنیان در کشور بوده است.
این درحالی است که نهایی سازی و ابلاغ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز دراجرایی شدن این رشد و توسعه اثرگذار و گامی بلند در جهت شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری کشور و عرضه محصولات دانش بنیان به جامعه بوده است.

ارسال نظرات
در آخرین گزارش «آسیاتک» در کدال اعلام شد؛ رشد درآمد ارائه خدمات اینترنتی آسیاتک در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس؛ سند راهبردی «مجلس هوشمند» طراحی شود
وبگردی