کد خبر: ۳۵۲۳۵
|
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰
با قابلیت صرفه جویی در مصرف آب؛

راه اندازی گلخانه های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا در سراسر کشور

یکصد گلخانه تمام هوشمند مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا توسط پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات در سراسر کشور راه اندازی می شود.

به گزارش«نبض فناوری»از آنجا که مسئله «امنیت غذایی» یک مسئله مهم ملی و حتی جهانی است و به خصوص در سال‌های اخیر به دلیل بروز بحران‌های طبیعی همچون خشکسالی، گسترش بیابان‌ها، کم آبی و نیز بحران‌های سیاسی همچون جنگ و خشونت و … از اهمیت دوچندانی برخوردار شده است، پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات راه اندازی یکصد گلخانه تمام هوشمند مبتنی بر فناوری آی.او.تی (اینترنت اشیا) را در سراسر کشور در دستور کار خود قرار داده است.

این پروژه قرار است با اولویت استان‌های مرزی انجام شود.

پیش از این اولین گلخانه تمام مکانیزه کشور در مقیاس کوچک و آزمایشگاهی در فضایی به مساحت ۱۰۰ مترمربع در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) راه اندازی شده است. در این گلخانه، تمامی فرایندهای مربوطه از جمله آبیاری، تنظیم دما، تنظیم رطوبت، کود دهی، بازگشت آب پسماند به چرخه آبیاری، تشخیص آفت و… به صورت کامل از طریق یک سامانه هوشمند با فناوری آی.او.تی انجام می‌شود. در مقایسه با دیگر گلخانه‌های معمولی، در گلخانه آی.او.تی حدود ۵۰ درصد کمتر آب مصرف می‌شود، اما از افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی در بازدهی محصول برخوردار است. حتی می‌توان با رعایت کامل پارامترها، مصرف آب را کمتر و بازدهی را نیزافزایش داد.

از سوی دیگر پارک فاوا در همین راستا نشست مقدماتی برای مذاکره در خصوص ایجاد گلخانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا برای دانشگاه یو.پی.ام مالزی را در فروردین ۱۴۰۲ برگزار کرد.

این نشست برای مذاکره در خصوص امکان‌سنجی برای ایجاد گلخانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا برای دانشگاه یو.پی.ام مالزی با حضور دکتر محمدجعفر صدیق دامغانی‌زاده، مشاور وزیر و رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ دکتر عباس قنبری باغستان، مشاور ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فاوا؛ پروفسور هنگ توح بحرالدین، معاون صنعت دانشگاه یو.پی.ام مالزی؛ دکتر نظام عثمان، رئیس مرکز ارتباط با صنعت دانشگاه یو.پی.ام و پروفسور لو، رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه یو.پی.ام مالزی برگزار شد.

دکتر محمدجعفر صدیق دامغانی‌زاده، مشاور وزیر و رئیس پارک فاوا در این نشست گفت: حوزه فعالیت پارک فاوا در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. ما باور داریم که می‌توانیم با استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی انقلابی در صنایع مختلف کشور ایجاد کنیم. لازم به ذکر است شکل صنایع در دهه‌های اخیر تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال در دهه‌های اخیر شاهد ایجاد خودروهایی خواهیم بود که خودران هستند. چنین تحولاتی در صنعت کشاورزی هم دیده می‌شود و این دلیلی است که پارک فاوا به سوی ایجاد گلخانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا حرکت کرده است.

مشاور وزیر و رئیس پارک فاوا تصریح کرد: در پارک فاوا تلاش می‌کنیم که از کانسپت اینترنت برای اقتصادی کردن گلخانه‌های کوچک‌مقیاس استفاده کنیم. این کار برای ملت ما بسیار مهم است، چون جوانانی داریم که پول زیادی برای ایجاد گلخانه با مقیاس بزرگ ندارند. البته به طور کلی این کار برای جوامع خوب است، چون کیفیت و حجم محصولات بیشتر شده و منجر به کاهش هزینه‌های سربار از طریق شبکه خواهد شد.

صدیق گفت: بیشتر از دو سال است که پارک فاوا به صورت جدی بر روی پروژه گلخانه هوشمند مطالعه کرده و در این راستا شبکه‌ای را ایجاد کرده که از این طریق ارتباط بین بخش‌های مختلف برقرار شده است. به عبارت دیگر از طریق این شبکه، افراد در کسب و کارها، دانشگاه‌ها و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان را در کنار هم قرار می‌دهیم تا یک شبکه قوی ایجاد شود و از این طریق هزینه‌ها کاهش یابد.

منبع: مهر

ارسال نظرات
گزارش هزار روز خدمت وزارت ارتباطات؛ کاهش ۴۰ درصدی پینگ ۱۰۰ بازی پر مخاطب
وبگردی