کد خبر: ۳۷۷۷۰
|
۱۳ مهر ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

دستگاه تحریک عمقی غیر تهاجمی مغز برای درمان اعتیادساخته شد

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه تحریک الکتریکی مغز به روش تداخل زمانی بارویکرد غیرتهاجمی می‌تواند یک مداخله غیردارویی و روشی جدید جایگزین ‌های سننتی و تهاجمی در درمان اعتیاد باشد،

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» دستگاه تحریک عمقی غیر تهاجمی مغز به روش تداخل زمانی چهارکاناله برای درمان اعتیاد با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی درگروه مهندسی پزشکی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی و ساخته شد.

امیر اخوان، سرپرست تیم فنی پژوهشی ساخت این دستگاه و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در تحریک تداخل زمانی از دو زوج الکترود به صورت فراجمجمه‌ای با دو جریان‌ های سینوسی فرکانس بالا استفاده شده و تداخل سازنده دو میدان الکتریکی ایجاد شده توسط جریان ها، باعث تقویت شدت تحریک درعمق مشخصی از مغز می‌شود.
سرپرست این تیم فنی پژوهشی خاطر نشان کرد: در این پژوهش اثربخشی تحریک تداخل زمانی در درمان اعتیاد به مورفین برای اولین بار، در مدل حیوانی بررسی شد.
این محقق با بیان اینکه اعتیاد یک بیماری روانشناختی است که باعث ایجاد آسیب‌های شناختی مغز می‌شود، همچنین اظهار داشت: یکی از این آسیب ‌ها معضل اعتیاد، اختلال در عملکردهای مغزی افراد مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر است و به کارگیری علوم و فناوری ‌های شناختی در این حوزه برای بهبود کیفیت زندگی بیماران، توسعه مداخلات پیشگیرانه و روش‌های بازتوانی در طب اعتیاد، اهداف کاربردی این حوزه به حساب می آید.
اخوان با بیان اینکه تحریک الکتریکی مغز یک مداخله غیردارویی است که در درمان اختلالاتی همچون افسردگی، آلزایمر، پارکینسون و اعتیاد مؤثر است، اظهار داشت: تحریک عمقی مغز روشی است که به کمک آن می‌توان به تحریک نواحی عمیق مغز دست یافت و به دو صورت تهاجمی و غیرتهاجمی استفاده می‌شود.
وی تصریح کرد: از محدودیت‌های تحریک عمقی مغز با رویکرد تهاجمی می‌توان به جراحی و کاشت الکترود اشاره کرد که از شایع‌ترین عوارض و مشکلات این روش می‌توان به خونریزی داخل جمجمه و عدم استفاده این روش در کاربردهای کلینیکی است.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان یکی از راهکارهای جایگزین، روش تحریک عمقی مغز با رویکرد غیرتهاجمی، تحریک تداخل زمانی است و در راستای تحقق این هدف دستگاه تحریک تداخل زمانی چهار کاناله در گروه مهندسی پزشکی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی و ساخته شد.
اخوان در این گفت و گو با بیان این مطلب که تحریک الکتریکی مغز به روش تداخل زمانی بارویکرد غیرتهاجمی می‌تواند یک مداخله غیردارویی و روشی جدید جایگزین ‌های سننتی و تهاجمی در درمان اعتیاد باشد، ابراز امیدواری کرد: نتایج این پژوهش افق و چشم‌انداز جدیدی را درحوزه‌های درمان اعتیاد پدید آورد.
ارسال نظرات
وبگردی