کد خبر: ۳۷۸۸۲
|
۲۰ مهر ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۴
توسط یک شرکت دانش بنیان؛

نرم افزار پلاک خوان جهت ثبت و شناسایی پلاک خودرو طراحی و تولید شد

یک شرکت دانش بنیان از طراحی و تولید نرم افزار پلاک خوان جهت ثبت و شناسایی پلاک خودرو و سوابق ورود و خروج خودروها خبرداد و گفت: این سیستم منطبق با پلاک‌های ایران تعریف شده است، اما با توجه به اینکه دانش فنی آن در اختیار پژوهشگران این شرکت است، این قابلیت را دارد که سامانه به صورت سفارشی برای کشورهای دیگر و براساس پلاک‌های سایر کشورها تعریف شود. 

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» محمدمهدی ابراهیمی، مدیرعامل شرکت دانش ‌بنیان بهسان اندیش سپهر، جدیدترین روش های ثبت تردد خودروها را بهره گیری از سامانه های پلاک خوان دانست و خبر داد: سامانه های پلاک خوان قادرند بدون استفاده از تجهیزات جانبی خاص (مانند گیرنده‌های رادیوئی و یا ردیاب‌های ماهواره‌ای)، اقدام به ثبت پلاک خودروها نمایند.ثبت پلاک خودروها می تواند به منظور آمارگیری، اطلاع از تردد خودروهای مورد نظر، ثبت تخلف ورود به طرح ترافیک و یا مناطق زوج یا فرد، ثبت تخلف سرعت غیر مجاز و … مورد استفاده قرار گیرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه یکی از کم هزینه‌ترین سامانه‌ها برای تشخیص خودروها، نرم افزار مذکور است ؛ ادامه داد: برای استفاده از آن هیچ نیازی به مجهز کردن خودروها به وسیله‌ی خاصی (مانند گیرنده‌های رادیوئی و یا ردیاب‌های ماهواره‌ای) وجود ندارد بلکه در پارکینگ های خصوصی با ثبت پلاک های مجاز در نرم افزار، هنگام مشاهده پلاک های مجاز ، اجازه ورود صادر میگردد. همچنین امکان کنترل راهبند یا درب برقی، ثبت ترددهای انجام شده ، تعریف پلاک های مجاز و غیرمجاز، ثبت تخلفات نگهبانان و… از جمله قابلیت های این سامانه می باشد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان گفت: سامانه‌ جامع پلاک‌ خوان خودرو در دو حوزه کاربرد دارد. حوزه اول، نرم‌افزار آمارگیری و ثبت تردد است. دوربین‌های این سیستم درست مانند دوربین‌های ثبت تخلف، می‌تواند روی دکل‌هایی در ورودی و خروجی شهرها نصب شود. 
او ادامه داد: این سامانه همچنین می‌تواند در نقش یک سیستم جامع آمارگیری عمل کند. این سیستم، کل پلاک‌های ورودی و خروجی به مدخل یک شهر را رصد و ثبت کرده و در عین حال، براساس شماره پلاک تشخیص می‌دهد که این خودرو از کدام شهر یا کدام استان آمده است. بنابراین یکی از کاربردهای مهم سامانه‌ جامع پلاک‌خوان خودرو، ثبت زمان ورود و خروج خودروها به یک شهر مشخص است که از لحاظ جنبه‌های آماری بسیار کاربردی است.
 
وی افزود: از جمله کاربردهای نرم افزار پلاک خوان پارکینگ بهسان می توان به سامانه های پلاک خوان تردد جاده ای،  پارکینگ عمومی، پارکینگ خصوصی، مدیریت تعمیرگاه ، کارواش و تعویض روغن اشاره نمود.
ابراهیمی تأکید کرد: مورد بعدی بحث جنبه نظارتی و امنیتی این سامانه است. با کمک سامانه‌ جامع پلاک‌خوان و با استفاده از شماره پلاک خودرو می‌توان ورود یک خودرو خاص به منطقه مورد نظر را بررسی کرد. اگر این سیستم به صورت یکپارچه در تمام مسیرها نصب شود، به‌راحتی می‌توان مسیر تردد خودروی مورد نظر را تحت کنترل داشت.
او در خصوص زمینه صادراتی محصول مذکور گفت: این سیستم منطبق با پلاک‌های ایران تعریف شده است، اما با توجه به اینکه دانش فنی آن در اختیار پژوهشگران این شرکت است، این قابلیت را دارد که سامانه به صورت سفارشی برای کشورهای دیگر و براساس پلاک‌های سایر کشورها تعریف شود. 
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان بهسان اندیش سپهر خاطر نشان کرد: شرکت‌های مختلفی در حوزه سامانه‌‌های پلاک‌خوان خودرو فعال هستند، اما هرکدام از ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود برخوردار هستند. این سامانه می‌تواند برحسب کل ترددها و تشخیص اینکه خودرو از کدام شهر یا استان آمده است، گزارش آماری تهیه کند. در عین حال، از ظرفیت یکپارچه‌سازی با سایر نرم‌افزارهایی که توسط این شرکت طراحی و در نقاط مختلف کشور نصب شده‌اند، برخوردار است و دسترسی‌های مختلفی به کاربران ارائه می‌دهد.
وی، یکی دیگر از کاربردهای سامانه‌ جامع پلاک‌خوان خودرو را استفاده در پارکینگ‌ها عنوان کرد و گفت: از این نرم‌افزار می‌توان در پارکینگ‌های عمومی استفاده کرد و براساس آن، زمان ورود و خروج، مدت زمان و هزینه توقف خودروها را محاسبه و در عین حال، امنیت پارکینگ‌های عمومی را نیز مدیریت کرد.
ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
وبگردی