کد خبر: ۳۸۰۴۸
|
۰۱ آبان ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

توسعه نانوداروها با یک ابزار آنالیزی جدید، ساده‌تر می‌شود

استارتاپ اسپارتا بیودیسکاوری (SPARTA Biodiscovery) مستقر در لندن ۳٫۵ میلیون پوند (۴٫۳ میلیون دلار) برای تأمین بودجه تجاری‌سازی آنالایزرهای نانوذرات خود سرمایه تامین کرده است.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»  این شرکت از مجموعه‌های امپریال کالج لندن است که اعلام کرده با سارتوریوس (Sartorius)، تولیدکننده تجهیزات آزمایشگاهی و مواد مصرفی به توافق رسیده است. اسپارتا گفت اعلام کرده که سارتوریوس مستقر در آلمان، از طریق واحد سرمایه‌گذاری خود یعنی شرکت Sartorius Ventures اقدام به این سرمایه‌گذاری کرده است.

دکتر ژله پندرز، مدیرعامل اسپارتا بیودیسکاوری می‌گوید: «سرمایه‌گذاری و پشتیبانی سارتوریوس به ما امکان می‌دهد تا فناوری تحلیلی را که در طی سال‌های گذشته توسعه داده‌ایم را به بازار عرضه کنیم.»

از نانوذرات در صنعت برای تهیه داروهای ضدسرطان و مواد ژن‌درمانی استفاده می‌شوند. پلتفرم اسپارتا بیودیسکاوری موسوم به Sparta به محققان اجازه می‌دهد تا خواص فیزیکوشیمیایی آن را شناسایی و کنترل کنند و از این طریق امکان طراحی نانوذرات بهتر فراهم شود. برخلاف فرمول‌های رایج، نانوفرمولاسیون‌ها طوری مهندسی شده‌اند که مواد فعال را فقط در جاهایی که مورد نیاز است مثلاً در محل‌های تومور آزاد کنند. این ویژگی موجب می‌شود که از عوارض جانبی مضر در بدن جلوگیری ‌کنند. پلت‌فرم اسپارتا بیودیسکاوری با تکیه بر نمونه‌های اولیه توسعه یافته در امپریال کالج، می‌تواند نانوذرات را با توان عملیاتی بالا تجزیه و تحلیل کند. این شرکت انتظار دارد این پلتفرم به تسریع طراحی نانوذرات و رسیدن به مرحله آزمایش‌های بالینی کمک کند.

دکتر پندرز می‌گوید: «هنوز یک نیاز عمده برآورده نشده وجود دارد، راهی کارآمد برای تأیید ترکیب نانوذرات برای اهداف تحقیق و توسعه و کنترل کیفیت».

مولی استیون از بنیان‌گذاران این شرکت می‌گوید: «ما به دنبال این هستیم که ابزارها را در برخی بخش‌های تحقیقاتی و دانشگاهی و همچنین شرکت‌های بزرگ و کوچک مستقر کنیم.»

این فناوری به دانشمندان کمک می‌کند تا واقعاً طرح‌های خود را بهینه کنند، زیرا آن‌ها می‌توانند یک روش را برای بسته‌بندی داروی خود امتحان کنند، آن را با دستگاه تجزیه و تحلیل کنند، سپس برخی از پارامترها را تغییر دهند و دوباره این کار را انجام دهند. چنین فرآیندی، چرخه‌های تحقیق و توسعه را بسیار سریع‌تر و کارآمدتر می‌کند و در هزینه‌های توسعه‌دهندگان داروسازی صرفه‌جویی زیادی می‌کند.

این ابزار می‌تواند به محققانی که روی ژن‌درمانی کار می‌کنند یا در حوزه درمان سرطان با نانوذرات لیپیدی فعالیت‌ دارند، کمک کند. این شرکت انتظار دارد که این فناوری در سال ۲۰۲۴ تجاری‌سازی شود.

ارسال نظرات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات: فراجا و سازمان انرژی اتمی همه خدمات خود را ارایه کردند
گزارش نبض فناوری از عملکرد ماهانه توسن، رشد درآمد 72 درصدی توسن در آبان ماه
یک فیزیک‌دان آمریکایی مطرح کرد برتری کوانتومی قرار است جهان را تغییر دهد!
در دیدار وزرای ارتباطات ایران و عراق انجام شد؛ تاکید بر همکاری های مستمر و دائمی دو کشور در حوزه پروژه های ارتباطی
آخرین وضعیت بازار رمزارز‌ها جهان در ۶ آذر ۱۴۰۲ تایید صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین به تعویق می‌افتد؟
در جلسه بررسی سند نظام جامع دولت هوشمند مطرح شد؛ شهروندان در دولت هوشمند محوریت دارند
وبگردی