کد خبر: ۳۸۳۱۱
|
۱۷ آبان ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۳
توسط یک شرکت دانش بنیان صورت گرفت؛

صرفه جویی 200 هزار دلاری با ساخت دستگاه سی تی اسکن

یک شرکت دانش بنیان با تولید دستگاه سی تی اسکن پزشکی، گام مهمی در خودکفایی و بومی سازی این محصول استراژیک برداشته و با تولید این دستگاه به ازای هر دستگاه، 200 هزار دلار صرفه جویی ارزی می شود؛ نوآوری‌های فناورانه طرح در سطح ملی و یا بین المللی به گونه‌ای است که بیش از 85 درصد این دستگاه در شرکت بومی سازی شده است. 

صرفه جویی 200 هزار دلاری با ساخت دستگاه سی تی اسکن

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان با تولید دستگاه سی تی اسکن پزشکی، گام مهمی در خودکفایی و بومی سازی این محصول استراژیک برداشته و با تولید این دستگاه به ازای هر دستگاه، 200 هزار دلار صرفه جویی ارزی می شود؛ نوآوری‌های فناورانه طرح در سطح ملی و یا بین المللی به گونه‌ای است که بیش از 85 درصد این دستگاه در شرکت بومی سازی شده است. 

 
تولید این محصول همچنین تاثیر شایانی در ارتقای جایگاه کشور در منطقه و دنیا داشته به طوری که ایران در زمینه صاحب این محصول به جمع 10 کشور صاحب فناوری پیوسته است.
برای ساخت این دستگاه، تحقیقات گسترده در زمینه‌ ژنراتور ولتاژ بالا، برد های کنترل کننده، نرم افزار بازسازی، مکانیک تخت و گانتری، پردازش تصویر،  طراحی الگوریتم‌های باز سازی مقاطع تصویری با به روزترین فناوری‌ها، طراحی الگوریتم‌های پیشرفته برای بازسازی مقاطع خارج از میدان دید انجام شده است. 
 
بدون شک فناوری های ذکر شده موجب افزایش حقیقی قدرت کشور از لحاظ علمی و اقتصادی است که باعث ارتقای غرور ملی بوده و افزایش امنیت ملی و کاهش امنیت روانی جامعه را در برخواهد داشت.
 
نحوه عملکرد این دستگاه به این شکل است که امواج اشعه ایکس به اندام بیمار تابانده می‌شود و از تمام بافت‌هایی که در ان قسمت وجود دارد، عبور می‌کند. مقداری از این اشعه جذب بافت شده و مابقی از طرف مقابل خارج می‌شود که از طریق دتکتورهای حساس دریافت می شود. با تکرار این عمل، چندین فریم از جسم ایجاد می‌شود که نهایتا تصویر جسم از طریق روش های نرم افزاری برای بازسازی تصویر بدست می‌آید.
شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان پس از هشت سال تحقیق و توسعه بر روی دستگاه سی تی اسکن موفق به دریافت پروانه بهره برداری آن از اداره کل تجهیزات پزشکی شده و با تلاش و همت مهندسان این شرکت اولین دستگاه سی تی اسکن کاملا بومی در کشور ساخته و به زودی در مراکز بیمارستانی راه اندازی خواهد شد.
پاسخ به نیازهای مبرم در زنجیره تامین تجهیزات بیوالکتریک در کشور، طراحی متناسب با نوع کاربرد درمانی و تصویر برداری از تمام بخش‌های بدن یک بیمار از دیگر مزیتهای آن است.
 
طراحی بومی و رفع نیازهای کشور و رسیدن به خودکفایی در ساخت سی تی اسکن, امکان دسترسی فنی به تمام مراحل تولید، ساخت، تعمیرات و نگهداری و تقویت خودکفایی کشور در تعمیر و نگهداری این گونه تجهیزات بیو الکتریک،قابلیت دریافت تمام استانداردهای به روز بین المللی، فراهم کردن فرصت صادرات این گونه تجهیزات به تمامی کشورهای منطقه و جهان از ویژگی‌های متمایز این طرح است.
 
فرید نجات بخش آزادانی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان صنعت سپاهان با بیان اینکه این محصول می ‌تواند هم در زمینه تشخیصی مورد استفاده قرار گیرد و هم اینکه به عنوان شبیه ساز درمان در رادیوتراپی به کار گرفته شود، اظهار داشت: استفاده از فناوری‌های تصویر برداری پزشکی نوین همواره در حال توسعه بوده و دستگاه سی‌تی اسکن به عنوان یکی از روش های تشخیص پزشکی برای تصویر برداری از انواع بافت های بدن از جمله مغز، قلب، ریه، کبد، کلیه، استخوان، مفصل و سایر اعضا به منظور تشخیص بسیاری از بیماری ها شامل سرطان، اختلالات عروقی و عصبی، عفونتها، آسیب های فیزیکی و دیگر مشکلات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
 
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطر نشان کرد: سی تی اسکن 16 اسلایس پزشکی کاربردی عمومی در مراکز تصویر برداری پزشکی دارد و 85 درصد از نیاز مراکز درمانی را پوشش می‌دهد. همچنین تحقیق و توسعه برای ساخت سی‌تی‌اسکن‌های پیشرفته‌تر و با اسلایس بیشتر ادامه داشته و ساخت نخستین دتکتورهای ریزولوشن مبتنی بر سی موس در کشور که توسط شرکت بهیار صنعت انجام شده، گامی بلند برای ساخت سی تی اسکن های پزشکی پیشرفته تر است.
وی ادامه داد: این روش تولید با روند اجرایی تولید محصولات دانش بنیان در شرکت های بزرگ هسان بوده و همه شرکتهای بزرگ ابتدا مبادرت به تولید محصولات مشابه کرده و سپس بر ایجاد ایده‌های جدید اقدام می‌کنند تا بتوانند با تسریع در بخش تولید و پویایی در طول زمان با ارائه پیشنهادات و روشهای جدید قابلیت رقابت با شرکت های رقیب را حفظ کنند.
 
ارسال نظرات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات: فراجا و سازمان انرژی اتمی همه خدمات خود را ارایه کردند
گزارش نبض فناوری از عملکرد ماهانه توسن، رشد درآمد 72 درصدی توسن در آبان ماه
یک فیزیک‌دان آمریکایی مطرح کرد برتری کوانتومی قرار است جهان را تغییر دهد!
در دیدار وزرای ارتباطات ایران و عراق انجام شد؛ تاکید بر همکاری های مستمر و دائمی دو کشور در حوزه پروژه های ارتباطی
آخرین وضعیت بازار رمزارز‌ها جهان در ۶ آذر ۱۴۰۲ تایید صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین به تعویق می‌افتد؟
در جلسه بررسی سند نظام جامع دولت هوشمند مطرح شد؛ شهروندان در دولت هوشمند محوریت دارند
وبگردی