کد خبر: ۳۹۸۸۲
|
۲۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۳:۴۶

تحقق ۱۶۰۰ میلیارد تومانی قرارداد توسعه بازار در ۳ سال گذشته

دبیر شورای شبکه فن‌بازار ملی ایران اعلام کرد: در برنامه توسعه بازار مبتنی بر برنامه‌های رویدادی، جوایز بروکری در نظر گرفته می‌شود که تاکنون ۱۶۰۰ میلیارد تومان قرارداد در این حوزه به نتیجه رسیده است که حاصل توافقات و به‌هم‌رسانی عرضه و تقاضای فناوری در سه سال گذشته است.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»مهدی صفاری‌نیا، رئیس پارک فناوری پردیس در نخستین همایش تجارت فناوری که صبح امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، یکی از فعالیت‌های این پارک را جریان‌سازی برای تاثیرگذاری کلان در توسعه علمی کشور عنوان کرد و گفت: آنچه که در شبکه فن‌بازار پیگیری می‌کنیم، بحث عرضه و تقاضای فناوری است. در این راستا در سال ۹۳ اولین فن بازار بین‌المللی را ایجاد کردیم و بعد از آن ایده بورس فناوری با سازمان بورس را مطرح کردیم و خروجی آن ایجاد بازار دارایی‌های فکری شد و سند آن بین پارک فناوری پردیس و فرابورس به امضا رسید.

وی با بیان اینکه در این همکاری ۵۰ پروژه فروش اختراعات صورت گرفت، اظهار کرد: مجموعه بروکرها و کارگزاران فناوری در کشور تعریف نشده بود که در سال ۹۳ با انتشار فراخوانی اقدام به ایجاد بروکرهای فناوری کردیم و همزمان با شکل‌گیری بروکرها با همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه حمایتی «لیزینگ» در فروش محصولات دانش‌بنیان را اجرایی کردیم.

صفاری‌نیا با بیان اینکه با این اقدامات در نهایت در سال ۹۸ آیین‌نامه ایجاد شبکه ملی ایران ایجاد شد، اظهار کرد: در فن‌بازارهای منطقه‌ای ۲۰ دفتر در شهرک‌های صنعتی و ۱۱ فن‌بازار در پارک‌های علم و فناوری ایجاد شده است و بازیگران اصلی شورای فن‌بازار منطقه‌ای، استاندار، مدیرعامل، شرکت و شهرک‌های صنعتی هستند.

وی ادامه داد: بیش از ۸۰ بروکر در شبکه کارگزاران تجارت فناوری عضویت دارند که گواهی صلاحیت خود را از شبکه فن‌بازار دریافت کرده‌اند. در استان‌های مختلف مجموعه‌هایی وجود دارند که دغدغه فروش محصولات فناوری و تجارت فناوری را دارند.

صفاری‌نیا گفت: در برنامه توسعه بازار مبتنی بر برنامه‌های رویدادی، جوایز بروکری در نظر گرفته می‌شود که تاکنون ۱۶۰۰ میلیارد تومان قرارداد در این حوزه به نتیجه رسیده است که حاصل توافقات و به هم رسانی عرضه و تقاضای فناوری در سه سال گذشته است.

در این همایش دکتر سجاد احدزاده، رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با بیان اینکه زنجیره از ایده تا ثروت با تجارت فناوری حاصل می‌شود، افزود: از این رو مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفته ریاست جمهوری تمرکز خود را در داد و ستد فناوری گذاشته است که توسط رایزنان فناوری انجام می‌شود. این رایزنان فرهنگی در مقاصد صادراتی ما در ۴ کشور روسیه، منطقه اروپا، هند به عنوان اقتصاد نوظهور و چین فعال شده است.

وی، ترسیم ظرفیت کشورها برای رفع نیازمندی‌های کشور را از ماموریت‌های نمایندگان مرکز همکاری‌های تحول عنوان کرد و یادآور شد: علاوه بر آن این مرکز با سازمان بین‌المللی همکاری‌های شانگهای و بریکس همکاری دارد و یکی ماموریت‌های ما در این همکاری‌ها زمینه‌سازی برای حضور کشور در رویدادها برای همکاری با کشورها است.

احدزاده با اشاره به ایجاد حدود ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور، یادآور شد: این درحالی است که سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی کمتر از یک درصد است و باید این میزان را افزایش دهیم که بخشی از آن از طریق داد و ستد بین‌المللی محقق خواهد شد.

رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، برگزاری رویدادهای تقاضامحور و نمایشگاه‌های فناورانه، تدوین قانون استفاده حداکثری از توان داخلی و قانون جهش تولید دانش‌بنیان را از اقدامات کشور برای شناسایی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و خاطر نشان کرد: همچنین از ظرفیت‌های بین‌المللی‌ برای تأمین نیاز داخل استفاده می‌کنیم.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 3 اردیبهشت 1403 کارمزد بیت‌کوین صعودی یا نزولی است؟
جایگزین باتری‌های لیتیوم یونی؛ باتری که در چند ثانیه شارژ می‌شود
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در اول اردیبهشت 1403 هاوینگ بیت‌کوین فرا رسید
به دلیل نگرانی از ایمنی داده‌ها؛ هلند استفاده از فیس‌بوک را ممنوع می‌کند
وبگردی