کد خبر: ۴۰۰۲۶
|
۱۱ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد

تائید نهایی قانون تامین منابع پایدار زیست‌بوم نخبگانی در انتظار مجلس جدید

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از طراحی و تدوین قانون جامع حمایت از نخبگان خبر داد و گفت: این طرح حمایتی در ابتدای مجلس بعدی تقدیم خواهد شد تا ان‌شاءالله بعد از تاییدیه نهایی به قانون تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»  سید سلمان سیدافقهی با بیان این که در این قانون به دنبال تامین منابع پایدار برای زیست‌بوم نخبگانی هستیم، اظهار کرد: در همین رابطه با معاونت حقوقی دولت در حال امضای تفاهم‌نامه‌ای هستیم تا با کمک آنها و با همکاری دستگاه‌های ذینفع که با نخبگان در ارتباط هستند، یک کارگروه ایجاد کنیم. این طرح حمایتی در ابتدای مجلس بعدی تقدیم خواهد شد تا ان‌شاءالله بعد از تاییدیه نهایی به قانون تبدیل شود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: البته پیش از این و در سال گذشته دو آئین‌نامه حمایت از نخبگان ایرانی و نخبگان غیر ایرانی در دولت به تصویب رسید، اما این موضوع هیچ‌گاه به صورت قانون در کشور نبوده است.

سیدافقهی بیان کرد: به طور مثال قانون جهش تولید دانش‌بنیان قانون بسیار خوبی برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها است، اما در حمایت از خود نخبگان قانونی نداریم و این حمایت صرفاً حمایت مالی نیست، بلکه به طور مثال وظیفه دولت در استفاده از ظرفیت نخبگان را شامل می‌شود یا اینکه منابع مالی زیست بوم نخبگان از کجا و چگونه تأمین شود، در قانون جهش تولید، بندی تحت عنوان عوارض گمرکی وجود دارد که برای تأمین اعتبار معاونت علمی ریاست‌جمهوری می‌توان از آن استفاده کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، وی با تاکید بر اینکه باید منابع پایداری را برای زیست‌بوم نخبگانی تعریف کنیم، گفت: بنیاد ملی نخبگان نباید در حد یک بند بودجه‌ای در قانون لحاظ شود و ما در هر صورت می‌خواهیم کاری کنیم که بنیاد درآمد مشخصی داشته باشد. مثلاً در ارتباط با مسئولیت اجتماعی شرکت‌های دولتی بزرگ یا صنایع بزرگ اخیراً دولت آئین‌نامه‌ای را درباره سرفصل هزینه‌کرد مسؤولیت شرکت‌ها مصوب کرد که یکی از بخش‌های آن مربوط به ارتقاء، پویایی بالندگی و جوانی جمعیت در جهت اقتدار ملی، حمایت از اقشار کمتر برخوردار با رویکرد عدالت‌محوری و تعالی بخشی و ارتقای کیفیت جوامع محلی می‌شود که می‌توان آن را به فضاهای استعدادیابی و کشف استعدادها در مناطق محروم ربط داد. اگر بتوانیم همین موارد را در ردیف قانونی قرار دهیم، می‌توانیم قدم مثبتی را برای حمایت از نخبگان برداریم. 

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 3 اردیبهشت 1403 کارمزد بیت‌کوین صعودی یا نزولی است؟
جایگزین باتری‌های لیتیوم یونی؛ باتری که در چند ثانیه شارژ می‌شود
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در اول اردیبهشت 1403 هاوینگ بیت‌کوین فرا رسید
به دلیل نگرانی از ایمنی داده‌ها؛ هلند استفاده از فیس‌بوک را ممنوع می‌کند
وبگردی